Hoşgeldiniz  

Yeni Cumhurbaşkanı İmamoğlu mu?

Naci Akay | 24 Şubat 2021 | Köşe Yazıları


Naci Akay
bilgeofis@hotmail.com

Şimdiden yapılan anketler, onu işaret ediyor. Anket bilgilerine göre, İmamoğlu’nun oyunun her gün arttığı görülüyor. Öteki adaylar da söz konusu olduğunda, Tayyip Erdoğan’ın 5’nci sırada yer aldığı ifade ediliyor. Keza, AKP iktidarı da yolcu!

      Değerli okurlarım;  “Allah baki” sözü, dünyadaki bütün canlı varlıkların ölümlü, yani belli bir ömrü olduğunu, sadece ve sadece Yaradan’ın (Allah’ın) ölümsüz olduğunu bize anlatıyor.

    Cihan Padişahı olarak anılan Kanuni Süleyman’ın 46 yıl gibi en uzun süren saltanatının sonunda saltanatının ve ömrünün sonlandığını, öteki Padişahların da belli bir saltanatın sonunda, ömürlerinin  tükendiğini biliyoruz.

     Ne var ki, siyasi hayatı bir yaşam tarzı olarak seçenlerin ve bu yolla insanlara hükmeden öteki zevat da, kendilerini ölümsüz gibi sansalar da, bir gün hem bu siyasi hayatlarının, hem de gerçek hayatlarının sonlandığını biliyoruz.

     Tıpkı, Adalet ve Kalkınma Partisi ile onun lideri ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan gibi…

   2001 yılında merhum Bülent Ecevit’in Başbakanlığı sırasında ekonominin dibe vurmasıyla, işsizlik ve pahalılık milletin canına tak deyince, yeni kurulan AKP’ye, denize düşenin yılana sarıldığı gibi sarıldık. Bu parti tek başına iktidar olunca da, düğün bayram yaptık.

    Balayı, kısa sürdü. İyi giden işler, devletin dolayısıyla milletin malvarlığı bu iktidar tarafından satılıp paralar çar-çur edilmeye başlayınca, ayağımız yere bastı. Hele bu mallar partililer ve yandaşlarına peşkeş çekilip, yolsuzluk ve hırsızlıklar tavan yapmaya başlayınca, aklımız başımıza geldi. Millet olarak, takip eden seçimleri beklemeye başladık.

    Beklediğimiz o seçimler 2007 yılında yapıldı, bu defa şaşırıp kaldık. Bir dönemde hırsızlık ve yolsuzlukta tavan yapan AKP, yine tek başına iktidar oldu.

    Bir taraftan bu millete katiyen güvenilmeyeceği anlatılırken, milletin günahını almayalım, seçimlerde büyük “Katakulli” yapıldığı söylendi durdu.

                      KÖPEK, DÖVÜLDÜĞÜ MAHALLEYE KAÇAR

       Takip eden seçimleri, hep AKP kazanıyordu. Devletin bütün güç ve imkanlarını ele geçiren AKP, özellikle Ordu, Emniyet, Adalet(Yargı) yı da tam ve kamil manada ele geçirince, bu partinin iktidardan koparılması artık mümkün olmuyordu.

     Anneannem, kaba tabirle sık sık, “Oğlum, köpek dövüldüğü mahalleye kaçar” deyişini söylerdi, biz de halkın ısrar eden bu tutumunu görüp, anneanneme hak vermek durumunda kalıyorduk.

     Hele Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemine geçip, bütün devlet erki tek kişinin yetkisine bırakılınca, yapılan seçimlerin birer formaliteden ibaret olduğu anlaşıldı.

    Milletvekilleri, oturdukları yerden her ay şişirilmiş maaşlarını tıkır tıkır alırken, Resmi Gazete’deki kararlar tek kalemde hep kanun olarak çıkıyordu.

                 BU  SEÇİM, HER HALDE ÖYLE  OLMAYACAK!

      Erken bir seçim olmazsa, 2023 seçimleri artık eskisi gibi olmayacak. Cumhurbaşkanlığı seçimi ile birlikte yapılacak olan bu seçimde hem AKP, hem de Tayyip Erdoğan artık şanslı görülmüyor.

     Salt kendilerini ve yandaşlarını zengin etmek için yapılan çok, ama çok paralar harcanan köprü ve otoyolların, halkın karnını doyurmadığı ve açlık sınırında yaşadığı artık iyice anlaşıldı.

    AKP, iktidarını kaybedeceği gibi, -tekrar aday olduğu takdirde –Tayyip Beyin, koltuğunu aday gösterilecek olan Ekrem İmamoğlu’na kaptıracağı, şimdiden yapılmakta olan anketler açıkça gösteriyor.

 Salt o sebeple seçimlere kadar yeni bir Anayasa hazırlanacağı, bu Anayasa ile Tayyip Beyin ömür boyu hesap vermekten koruma altına alınacağı ve seçimi kendi lehlerine çevirmek için de bir formül düşündükleri anlaşılıyor.

    Son sözümü ve tahminimi sorarsanız, Ekrem İmamoğlu Türkiye Cumhuriyeti’nin 13’ncü Cumhurbaşkanı…

334 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

© 2017 Haber Marmara Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Reklamı Gizle