Hoşgeldiniz  

TÜRKİYE’NİN TEK KADIN GAZETESİNE TİCARİ AMBARGO TEHDİDİ

Ali Girgin | 16 Şubat 2021 | Köşe Yazıları, Tüm Manşetler, Yerel Haberler


facebooktwitter
Ali Girgin
aligirgin1975@hotmail.com

Perşembe günü Çatalca Belediye Başkan yardımcılarından birisi Cuma günü saat 11:00’da benimle görüşmek istediğini belirtti. Cuma günü geldiğinde kendisine telefon açıp gelemeyeceğimi, yerime genel yayın yönetmenimi göndereceğimi ifade ettiğimde, başkan yardımcısı gelmem gerektiğini önemli konularını görüşeceğini söyleyince ben de telefonda söylemesini istedim. Başladı konuşmaya.

Hemen masasında imtiyaz sahibi olduğum Marmara Aktüel Kadın Gazetesi olduğunu, manşet haberin güzel olduğunu ancak sayfa içerisinde bulunan üç haberin şık olmadığını, yapılmaması gerektiğini, dost kalabilmemiz için bu tür haberlerin olmaması gerektiğini, bu tür haberlerin ilişkilere zarar vereceğini, önceden sorulmadan yapılmaması gerektiğini söyleyince sert cevabım gecikmedi.

Başkan yardımcısına yapılan üç haberin doğru olup olmadığını sorduğumda cevap veremedi. Çünkü haberlerin tamamı doğruydu.

Halen dostluktan ve ilişkiler babında konuşmaya devam edince ve kendisinin üst makam tarafından talimatla beni aradığını ( Üst makam Çatalca Belediye Başkanı Mesut Üner oluyor) ifade edince sözünü keserek kendisine bazı cevaplar vermek istedim.

Kendilerine gazetemizin yayın politikasına kimsenin müdahale edemeyeceğini, benim seçtiğim bir belediye başkanının, benim hizmetlim olan bir belediye başkanının benim ne yazacağıma karar veremeyeceğini, belediyeyi kullanıp, benim hizmetlimin Çatalca gazetesi olan gazeteye ticari ambargo uyguladığı zaman kendisinin nerenin belediye başkanı olduğunu zannettiğini söyledim Marmara Aktüel Gazetesi’nin yayın idarecisinin yani Genel Yayın Yönetmeninin bir kadın olduğunu ve aslında bu ambargoyu girişimci bir kadına, yani kadınlara karşı gerçekleştirdiğini, yaptığı bu hareketle de gerçek zihniyetini ortaya çıkardığını söyledim. Ve bugün kadınların sesini kesmek için ticari ambargo uygulayanların yarın her şeye başvurabileceğinin de altını çizdim. Bazı kraldan kralcıların eğilimlerde olmadı değil.

Başkan yardımcısına bu haberlerden neden rahatsız olduklarını, haberlerdeki tüm sıkıntıların kadınları ilgilendirdiğini, her eleştiri yapılan habere tehditle mi yaklaşacaklarını dile getirdim. Cevap alamadım. Alsaydım zaten yüzeysel olurdu. Yani gerçekleri yansıtmazdı.

Bu tür yaklaşımlarla gazetelere tehditlerin bir belediye başkanına yakışmayacağını, hele hele Türkiye’nin tek kadın gazetesinin sesini kesmek için, kadınların sesi olan bir gazeteye karşı yapılan bu hareketin Atatürkçü olduğunu söyleyen, kadınlara değer verdiğini söyleyen, her daim kadınların yanında olduğunu söyleyen Mesut Üner’e yakışmadığını, girişimci bir kadının önünde bir kurum olarak engel olarak aslında kendi siyasi hayatına darbe vurduğunu, kadınları karşısına alan bir belediye başkanının bir daha seçilemeyeceğini ifade ettim. Demek ki göründüğü gibi olmadığını kadınlara karşı gerçek zihniyetini ortaya koyduğunu üstüne basa basa anlattım.

Gelelim en önemli konuya. Ben Marmara Aktüel Kadın Gazetesi’nde köşe yazısı yazmıştım. Yazıda kadın gazetesinin yayın politikasında hiçbir yaptırımım olmadığını, yayın politikasına karışmadığımı, tüm haberlerin genel yayın yönetmeni tarafından gözden geçtiği ve bir kadının bu gazeteyi yönettiğini ifade etmiştim. Ama gazete okumaktan bir haber olan koca belediyede başkan Mesut Üner genel yayın yönetmenini aramak yerine bu köşe yazısını yazmama rağmen beni arattırarak aba altından sopa gösterterek bir nevi bize sahip çıkacağını zannetti. Bu köşe yazısını yazmama rağmen halen inatla ben aranıp bana tehditler savruluyor ise demek ki gazeteyle değil şahsımla bir sorunlarının olduğunu gördüm. Şahsımla ne tür sorunları olup olmayacağını da ileri bir tarihte siz değerli okurlarımla paylaşmaya çalışacağım.

Diğer ayrıntı da haberlerle sorunları yoktu. Haberlerin çıkmasına vesile olan, basılan gazetenin baskısına son verdirtmekti sorunları. Kısacası gazetenin baskısı olmamalıydı, tehditle son buldurmaydı gayretleri. İlerleyen günlerde nasıl baskılarla karşılaşacağız o da ayrı konu.

Buradan söylemek isterim ki, Marmara Aktüel Kadın Gazetesi belediyeden alacağı ilan ve reklamlara ihtiyacı yoktur. Her çıkan sayı güçlenmekte ve gücüne güç katmaktadır. Kadınların verdiği destekle de büyümektedir. Ancak unutulmamalıdır ki, Çatalca merkezli olan gazetemizde çalışanların neredeyse tamamı Çatalca’da oturmakta ve belediyeye vergi vermektedir. Ama gelin görün ki bütçesinin büyük bir bölümünü Çatalca dışına aktaran bir belediyenin bize ticari destek vermesi de beklenmemektedir. Esnafına sahip çıkmayan, bütçesini dışarı aktaran, süslü hizmetlere göz boyamaya çalışan bir belediyenin gelir giderlerine bakıldığında her şey ortaya çıkacaktır. Mülkiye Müfettişi tarafından soruşturma geçirenlerin aynı makamlarda tutulması ve daha fazla yetkilerle sınırlandırılması da nasıl bir belediyeciliğin ilçede olduğunu göstermektedir. ( Mülkiye müfettişliğine şikâyette bulunan gazeteci Yakup Gür Çatalca Belediyesi’nde fenalaşmış ve hastanede ameliyat masasında rahmetli olmuştur. Bu şikâyeti öncesi bana bir şey olursa sen şikâyeti takip edersin demişti. Ne kadar bazıları kurtulduk soruşturmadan dese de şikâyet dilekçesi bendedir. Sonuna kadar da takipçisi olacağım)  Kısacası Çatalca Belediye Başkanı Mesut Üner kadınların sesi olan gazeteye istediğin kadar ambargo koy.  Önüne geç. Hatta esnafları tek tek gezip gazeteyi almamasını söyle. Bu gazete çıkacak. Diğer yandan elindeki güçle elinden gelen tüm engellemeleri, tehditleri vs. uygula. Unutma burası Büyükçekmece değil Çatalca. SAYGILARIMLA…

458 Kez Görüntülendi.
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

EN SON HABERLER

© 2017 Haber Marmara Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Reklamı Gizle