Hoşgeldiniz  

TEVHİD-İ TEDRİSAT

Faik Kurtulan | 27 Nisan 2021 | Köşe Yazıları


Faik Kurtulan
faikce@yahoo.co.uk

3 Mart 1924 tarihinde Tevhid-i Tedrisat kanunu çıkartılmış, eğitimin din temelli mi, yoksa laik temelli mi olacağı konusu karara bağlanmıştı. Çıkan Kanunla Türkiye Cumhuriyeti’nde tek tip bir eğitim uygulanacaktı ve o da laik eğitim olacaktı. Bu yasayla beraber yine aynı gün hilafet de kaldırılacaktı.

Avrupa Birliği sosyal demokrat ilkelere göre kurulmuş bir organizasyondur. Örneğin İngiltere’de bir mezhebin bölgesi, o mezhebin kilisesi, papazı ve o mezhebin dini değerlerine uygun okulları mevcuttur. Nikah kilisede o mezhebin adetlerine göre papaz tarafından kıyılır, o bölgenin mezhebine ait okullarda da mezhep anlayış ve kültürüne uygun eğitim verilir.

Yani eğitim birliği, ya da Tevhid-i Tedrisat yoktur. Başka bir ifadeyle Avrupa ülkelerinde bu uygulama sekülarizm adıyla anılmaktadır ki bu da ılımlı Hıristiyanlığa tekabül eder. Oysaki Atatürk’ün kurucu değer olarak yerleştirdiği laiklik anlayışı ta Büyük Selçuklu anlayışına denk düşmekte ve din ve dünya işleri ayırt edilmektedir.

Şimdi Ana muhalefet partisi kendisini seküler, (özgürlükçü laik) olarak tanımlamakta ve bunu sosyal demokrasi kriterlerine bağlılığından böyle ifade etmektedir. Bu şartlarda da ülkemizde müftü nikahı kıyılması ve mezhep-cemaat okullarının, hatta <rum Papaz Okulunun açılması bugünkü partinin sosyal demokrat ilkeleriyle çelişmemektedir.

Bu, artık Türkiye’de laikliği koruyan bir partinin kalmadığı anlamına gelmektedir. Seçmenin bu gerçekleri göz önünde bulundurarak oy vermeye karar vermesi ve öncelikle partisine çeki düzen vermesi gerekmektedir.

20 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

EN SON HABERLER

© 2017 Haber Marmara Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Reklamı Gizle