Hoşgeldiniz  

STADYUM DEMİRLERİ NEREDE?

Ali Girgin | 19 Şubat 2021 | Köşe Yazıları, Tüm Manşetler


facebooktwitter
Ali Girgin
aligirgin1975@hotmail.com

Çatalca’ya Millet Bahçesi yapılmadan önce Ziya Altınoğlu Stadyumu Spor Müdürlüğü ile yapılan arazi takası ile Çatalca Belediyesi bünyesine geçmişti. Böylece stadın üzerindeki tüm edinimlerde belediyeye geçmiş oldu.

Millet Bahçesinin inşaatının başlama startının verilmesinin ardından stadyum ve etrafındaki tüm yapılar ve stadyum üzeri çelik konstrüksiyonda söküldü. Birkaç yıl önce milyonlarca liraya yapılan çatı ve eklentileri sökülürken tüm hurda yani enkazda belediyenin tasarrufundaydı. Çatı konstrüksiyonun ardından bir de binaların da yıkılması gerçekleşti. Gerçekleşen yıkımlarda ortaya binlerce ton değerli demir çıktı.

Herkesin merak ettiği konu bu demirlerin ne olduğuydu. Çünkü belediye bu yıkımın yapılması için yıkım ihalesi de gerçekleştirmişti. Özellikle çatının kapanması için destek kalın çelik  yapı demir malzemelerinin değeri bir hayli fazlaydı. Profil değil tamamen içi dolu malzemelerdi. Ağırlığı yüksek ve bir o kadar da piyasa değeri yüksek değerli madenlerdi.

Ortaya bir iddia atıldı. İddiaya göre piyasa değeri 2,5-3 milyona varan bu demir enkazlarının hurdacıya satıldığıydı. Ama yıkım ihalesinde hurdacının bu demirleri aldığı veya belediyenin de bu demirleri sattığına dair bir ibare veya açıklama bulunmuyordu. İddialar devam ediyor yıkım ihalesini alan firmanın bu demirleri küçük parçalara oksijen kaynaklarıyla kamyona sığacak şekilde bölüp aldığı ve aracı olarak demir işleten fabrikaya sattığı iddiasıydı. Bu iddiaya karşılık da ne belediyeden ne de yıkım ihalesini alan firmadan açıklama gelmedi.

Açıklamayı sadece Fen İşleri Müdürü Edip Üner kısa bir açıklama ile geçiştirdi. Üner, çıkan demir malzemelerin belediye tarafından değerlendirildiğini, depo, satadyum, mahallelere yapılan düğün salonların yapımı esnasında kullanılacağını ve kullanılacak olan bu malzemelerin yenilenmesi amaçlı olarak bir yerde depoladıklarını ve yenileme, iyileştirme çalışmalarının ardından hizmete sokacaklarını dile getirdi.

Söylemlerinin ışığında da herkesin gördüğü üzere eğer bu malzemeler depolarda, düğün salonlarında veya statlarda değerlendirilecekse neden bir kamyonun kasasına sığacak şekilde küçük parçalara ayrılmasına izin verilmişti? Bu içi dolu payanda veya kolon tabir edilen, birbirine kaynaklı değil geçmeli olan kalın pahalı demirler neden vinçler ile yerinden tek parça halinde sökülüp alınmamıştı? Neden vinçler kullanılması gerekirken bu demirler sanki bir hurdaymış gibi kesilerek kamyonlara ve nereye gittiği halen açıklanmayan yere götürülüp iyileştirme çalışması yapılmasına izin verilmişti? Ayrıca bu stadın çatısı kısa zaman önce yapılmıştı ve en az 25 yıl yıpranma riski olmayan ve çatıyı tutabilecek yapıya sahip olan demirler iyileştirme çalışması için bir yerlere götürülmüştü? Götürülen yer neden halen sır gibi saklandığı da ayrı bir ayrıntı. Bu konuyla ilgili belediyenin resmi cevabını bekliyoruz.

PAZAR YERİ YIKILIP YENİDEN Mİ YAPILACAK?

Yeni Pazar yerinin üstünün kapanması için çalışmalar kısa zaman önce başlamış ve bir anda durmuştu. Tamamını Pazar yeri esnafının karşılayacağı ve alt yapısını belediyenin yapacağı Pazar yerinin maliyetinin üstünün kapatılması 6,5 milyon alt yapısının ise 2 milyona mal olacağı belirtildi. Belirtildi çünkü bu ifadelere karşılık bu zamana kadar belediye bir açıklamada bulunmadı. Ayrıca halkın ortak kullanım alanının kapatılması hakkında bir ihale, bir teklif veya meclis gündemine de getirilmediğinden dolayı kamuoyu sadece olasılıklar ve duydukları üzerinden konuya az çok hakim. Ancak bu konuyla Belediye Başkan Yardımcıları Hüseyin Aydın, Gökçen Balcı’nın ilgilendiği ise her yerde ifade ediliyor.

Pazar yerinin durmasının sebebinin ise belediyenin hala hangi ortamda hangi resmiyette anlaştığı anlaşılamayan firmanın Pazar yerinin alanını dar yaptığı ve bundan dolayı yapılan alanın genişletilmesi için tekrar söküleceği ve genişletilerek yapılacağı ifade edildi. Kısacası yapılan alan boşa yapılmış oluyordu. Giden malzemenin heba olacağı iddiası ise üzüntü vericiydi.

Düşünsenize başında imar müdürü yani matematik ve projelerle işi olan başkan yardımcısı bu hatayı inşaat yarılandığında görmüş ve durdurmuştu veya pazarcılar Pazar tahtaları eksileceğini fark edince durdurmuştu.(Pazar yeri esnafı fark edip durdurmuşsa vay bizim imarımızın haline demeden de edemeyeceğim) Şimdi dar olduğu düşünülen ebatlara göre her şeyi hazırlanmış malzemelerin hepsine ne olacaktı? Çöp mü? Ya yapılan alt yapı ne olacaktı? Çöp mü? Çöpe giden pazarcı esnafının ve belediyeye vergisini veren Çatalca vatandaşının parası mı olacaktı? Halen bir açıklama yok.

Tek merak ettiğim konu ise halkın ortak kullanım alanı olan, halkın kendi malı olan Pazar yerinin üstünün kapanmasında komuta kimdedir? Belediye mi, pazarcılar mı yoksa kim olduğu belli değil midir? Pazar yerinin üstü kapanacaksa ilk önce kendi malı olan halka ve sonra meclise nasıl olsun, nasıl yapalım diye sormak zor mu gelmiştir birilerine? Millet Bahçesi projesini ballandıra ballandıra reklamlarla anlatanlar neden halka Pazar yerinin projesi ve harcanan para ile tek kelime bir şey söylemezler? Pazar yerinin kapanması için toplanan parayı kim toplamaktadır? Belediye mi? Yoksa yüklenici firma mı? Eski Pazar yerinin sökülen çatı malzemesi neden bu alanda kullanılmamıştır? Geçmişte yine pazarcı esnafımız ödemişti eski Pazar yerinin üstünün kapanma parasını. Her Pazar yeri değiştiğinde pazarcı esnafı böyle para ödemek zorunda mı? Hiç olmadı Pazar yerinin kapanması adına stadın demirleri haliyle iş görebilirdi. Neden bu demirler kullanılmadı? SAYGILARIMLA…

914 Kez Görüntülendi.
Etiketler: ,
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

EN SON HABERLER

© 2017 Haber Marmara Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Reklamı Gizle