Hoşgeldiniz  

SOKAK HAYVANLARIMIZ

Ecenur Tuna | 22 Şubat 2021 | KADIN AKTÜEL A- A+

En başta  kediye sahip biri olarak yazıma başlamak istiyorum.

Çatalca’da neredeyse her sokakta en az 7-8 sahipsiz hayvan bulunmakta. Bu zorlu kış günlerinde hallerini düşünün. Biz bile dışarı çıktığımız da üşüyoruz. Onlar nasıl üşemesinler? Kendilerini hava koşullarına göre korumaları, beslemeleri gerekmekte fakat bu çokta mümkün görünmüyor. Artık yemekleri onlara vererek onlara iyilik sağladığımız düşünülüyor, düşünüyoruz. Kendimizce vicdanımızı rahatlatmaya çalışıyoruz ama ne kadar rahatlatıyoruz orası tartışılır. Sokakların köşelerinde artık yemeklerin, çoğunlukla kemiklerin olması rahatsız edici. Görüntü bakımından da hoş görünmüyor. Kemik demişken şunu da atlayamayacağım. Genellikle köpeklerimizin yediği çiğ et, kemikler insanları ve hayvanları olumsuz etkilediğini görüyoruz. Onların yediği çiğ et ve kemikler onları saldırgan yapıyor. Hem kendi türündeki hayvanlara ve insanlara saldırıldığı da bariz ortada. Geçen gün rastladığım bir olaydan size biraz bahsedeyim. Sahipsiz bir sokak hayvanının bir anne ve çocuğuna hiçbir olumsuz davranışın karşılığı olmayarak saldırdığına şahit oldum. İnsanları psikolojik olarak olumsuz etkilediği bu durum hayatı boyunca çocuk ve annede etkili olacaktır. Her sokak hayvanı gördüğünde yanından kaçarak ya da hayvanı kovalayarak günlerini geçirecektir. Hatta hayvan, annenin hayvan sevgisini çocuğuna aşılaması gerektiği dönemde ondan uzaklaştıracaktır. Aslında bu olumsuz etkiyi biz yaratıyoruz. Onlara çiğ et vererek saldırganlaşmaya itiyoruz.

Hayvanların yaşam alanlarını biz ele geçirmiş bulunmaktayız fakat tam tersi gibi algılanıyor.

Her sokakta mama, su olması gerektiğini de biliyoruz. Baktığımda ilçemizde otuz dokuz mahalle görünüyor. Fakat hangi sokakta her gün tazelenen dolu mama ve su kabı var? Hadi bunu da geçelim. Kedilere ne demeli? Çöplerden karnını doyuracağı bir şeyler bulmaya çalışıyor. Bunu anlatmaya çalıştığımızda da üzülerek fakat icraat gösterilmediğini de görüyoruz. Sokak hayvanları dediğimizde sadece kedi ve köpekte aklımıza gelmemeli. Kuş türleri de bu durumun aynısını yaşıyor. Onlar içinde ağaçlara onlara özel barınma yerleri ve yemler konulmalı. İlçemiz ormanlık bir bölge olduğunu da unutmayalım. Ormanlarda yaşamak zorunda olan hayvanlarımızda var. Bu hayvanlara her gün mama ve su götürülüyor mu sizce? Gönüllü birçok insan bu durumu iyileştirebilir. Hayvanları seven vatandaşımız bütçesi olmadığı için yardımda da bulunamıyor. Yine bir örnekle geleceğim. İki çocuğun yaralı bir kediyi veterinere götürdüğünü gördüm. Girdikleri gibi çıktıklarını da. O kadar kötü bir durum ki sokakta yaşayan ve ölmek üzere olan bir hayvanın veterinerden çıkarıldığı. Sokakta yaşayan hayvanlarımız hepimizin. Yaralandıklarında, yardıma muhtaç kaldıklarında onlara yardım bile edilmiyor. Son nefesini verirken hem yardım edilmeyip belediyeye yönlendirilmesi, hayvanı ölüme terk edilmesi insanlığımızı yok ettiğini bize ispatlıyor.

İlçemizde insan Acil servisi gibi bir veteriner Acil olmalı. Nasıl nöbetçi eczaneler oluyorsa ilçemizdeki veterinerlerde nöbetleşe hayvanlar için çalışabilir. Her sokakta bir bedel karşılığı olmaksızın bir veterinerin olması bizim ve hayvanlarımız için çok daha iyi kılacaktır.

Aslında  sokak hayvanlarının bir arada olarak güvenliği, barınması ve beslenmesi gerekmektedir.  ilçemizde bir barınağın olması hem onlar için hem bizim için çokta daha iyi olacaktır. Hayvan sever insanlarımız sokak sokak gezerek değil de belirli bir yere giderek onlara daha çok mama yardımında bulunabilir.  Maalesef ilçemizde bir barınak bulunmamaktadır. Barınağın olması hem vatandaşlarımız hem de hayvanlarımızı mutlu edecektir. Duyarlı insanların sahipleneceği belirli yerlerin olması gerekmektedir. Vatandaşlarımıza gönderilen hediyelerin yarısını bile mama olarak hayvanlarımıza bağış olarak gönderilmesi çok daha etkili olacaktır. Hayvanlarımız için düzenlenen kermesler olabilir. Kermeste satılan eşya ve ya yemeklerin karşılığı mama ve hayvanlarımızın ihtiyacı olan bir şeyle gerçekleşmesi toplumu duyarlı bir kitlenin oluşmasına yardımcı olacaktır.

323 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

EN SON HABERLER

© 2017 Haber Marmara Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Reklamı Gizle