Hoşgeldiniz  

SATILAN MİLYONLUK ARAZİLER DE DAHİL Mİ?

Ali Girgin | 21 Mayıs 2021 | Köşe Yazıları, Tüm Manşetler


facebooktwitter
Ali Girgin
aligirgin1975@hotmail.com

Çatalca Belediyesi yaptığı bir açıklamada 2020 yılında bütçe fazlası verdiğini ve bununla da büyük mutluluk duyduklarını ifade etmiş. Ve Cumhuriyet tarihi boyunca bütçe fazlalığının ilk defa verildiğini de, bazı yöneticiler ve siyasiler köşe bucak söylemleriyle halka anlatmaya başlamış. Ancak bu söylemlerde bulunanlar Cumhuriyet tarihi boyunca en çok arazi satışının bu belediye yönetimiyle yapıldığını belirtmemişler. Ayrıca satılan arazilerin paralarının bu bütçe fazlalığına dahil edilip edilmediğini de açıklamamışlar.

Gelelim asıl konuya. Yani bütçe fazlalığı verilmesi konusuna.

Belediye bütçesini takriben 120 milyon olarak kabul edelim. Bu bütçeye istinaden 112 milyon harcama yapılarak ya da toplanan paranın gelir giderine bakılıp basit bir muhasebeyle gelirin 8 milyon fazlalığı görülerek bu bütçe fazlalığı ortaya konmuş olsun. Tabi bu bütçeye eklenecek olan yüzdelik yıllık borçlanmalar, hesapta olmayan bağış ve gelirler veya satışlardan elde edilen gelirleri katmıyorum. Kısacası Çatalca Belediyesi (rakama takılmayalım. En sağlam rakamları belediye verdiğinde görülecektir)2020 yılında 112 milyon harcama yapmış. Belediye çalışanlarının maaşları, SGK, vergi vb. harcamalar, yapılan ihaleler, doğrudan teminler, ağırlama giderleri vb. aklınıza gelecek her şey ama her şey  bu harcamalar içerisinde.

Ben bu rakamlara takılmıyorum. Benim anlatmak istediğim nokta bazı konuların bu bütçe fazlalığının içerisine sokulup sokulmadığı.

1-Çatalca Belediyesi 2020 bütçesinin haricinde 50 milyona yakın yaptığı arazi satışlarını 2020 yılı bütçesine soktu mu? Soktuysa eğer bütçe 170 milyona tekabül etmez mi?

2-Geçmişte SGK borcuna karşılık verilen arazi karşılığında SGK borçlarının silinmesi de bu bütçenin içerisine dahil edildi mi? Edildiyse bütçe 200 milyon üstüne çıkmaz mı?

3-Çatalca Belediyesi 2020 yılı içerisinde bağış ve hibeler, hibe araçlar aldıysa bu hibeler de bütçenin içerisine girmez mi? Giriyor ise böylece bütçe daha da yükselmez mi?

Bu soruların ardından hem borçlu hem de hizmet ettiğini söyleyen bir belediye hem borç ödeyip hem de bütçe fazlası veriyor ise ve 2019 yılında 2020 yılı bütçesi kafa kafaya 120 milyona zor getiriliyor ise ve buna göre bütçe fazlalığı veriliyor ise matematiksel olarak ortada bir anormallik yok mudur?

Mesela bütçe fazlalığı verilirken 2020 yılında yapılan işlere istinaden faturalandırılmamış, satın almada muhasebeye dâhil ettirilmemiş dosyalar mevcut mudur? Bu dosyaların mevcut olduğu birkaç belgeyle sunulabilir..! Ayrıca 2020 yılında ihale ile yapılan hizmet alımlarında 2019 yılı bütçesi içerisine sokulan ihalelere verilmeyen paralarda bu bütçe içerisine sokulmuş mudur?

Yetmedi halen yaptıkları işlere rağmen satın almada duran dosyaları yapılmayan faturaları yapılmayan veya 2021 yılına sarkıtılmak için bekletilen işletmelerin gerçek alacakları bu bütçe fazlalığının içerisine sokulmuş  mudur?

En iyi cevap belediye başkanının vereceği resmi rakamlarla belli olacaktır diye düşünüyorum. Özellikle Belediye başkanının 2020 yılında yapılmış ancak 2021 yılında işleme sokulmuş kaç milyon liralık faturalandırılmış veya faturası kesilip dosyası yapılmamış iş var bunu açıklamasını beklerim.

Unutmamak gerekiyor ki, Satın Alma Müdürlüğü’nde dosyası yapılmayan veya yapılıp da muhasebe kayıtlarına geçmeyen hiçbir işletme alacağı bütçe içerisine dâhil edilmez ve gözükmez. Haliyle bu bütçede fazlalık demektir.

En can alıcı soru ise 2020 yılında yapılmış kaç hizmet alımı 2021 yılının ilk 5 ayında resmiyete kavuşturulmuştur? Ve 2020 yılı hizmetlerinin 2021 yılında muhasebeye sokulan rakamlar iddialara göre belediyenin 2021 yılı bütçesinin üçte bir kadar mıdır?

Gelelim belediye başkanının cevap vermesi gereken asıl can alıcı soruya. Cumhuriyet tarihi boyunca en fazla arazi satışının yapıldığı bu dönem de satışla gelen 50 milyona yakın para 2020 bütçesine dâhil edilmiş midir? SGK’ya verilen arazi karşılığında ödenen borç arazi satışında yapılan kazanç değil midir? Bütçeye eklenmesi gerekli değil midir?

Tüm arazi satışları, bakanlıklardan gelen araç filoları, ayrıca gelen araçlar, hibeler, nakdi ve lojistik destekler bu bütçeye eklenmesi gerekmemekte midir? Eklendiği vakit bütçe fazlalığı değil aksine bir bütçe kadar matematiksel olarak bütçe açığı ortaya çıkmaz mı? Ben matematiksel olarak böyle bakıyorum. Ama Belediye Başkanı bütçeyi hangi meclis üyesine emanet ettiyse çıksın bir şeffaf bir belediyecilik anlayışıyla bize resmi olarak açıklasın. Biz de belediyeye ne gelmiş, ne gitmiş, nereye ne harcanmış, kim ne almış, kim alacaklı, kim borçlu görelim. Bütçeden, muhasebeden anlamayan bütçe komisyonu üyelerinin imzaları ile halk fazla tatmin olmaz. Kısacası şeffaf bir belediyecilik olması şart.

Hani Çatalca Belediye Başkanı ben başkan olduğumda halkıma hesap vereceğim diyordu ya. 2 yıl bitti. Hala resmi rakamlarla halkın karşısına çıkıp kalem kalem halka hesap vermedi. Arazileri satarken bile halkına sormadı. Sormaktan yana kafasına göre ilçeye hizmetler getirmeye çalıştı. Aynı Millet Bahçesi gibi. Kendisinden yakın zamanda bu sorulara ve halkın kafasında soru işaretleri doğmayacak şekilde şeffaf bir hesap verme günü yapmasını bekliyoruz. Kalem kalem, alınan her hizmetin bedelinin kaça mal olduğunu halka anlatarak. SAYGILARIMLA…

NOT: Geçen dönem belediyeyi zarara uğratanlardan hesap soracağını söyleyen belediye başkanı ne yaptı? Ya da halka verdiği sözü tuttu mu? Biraz bunu irdeleyeceğiz.

519 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

EN SON HABERLER

© 2017 Haber Marmara Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Reklamı Gizle