Hoşgeldiniz  

RESTORASYON SAVAŞLARI!

admin | 24 Eylül 2021 | Tüm Manşetler A- A+

Çatalca İlçesi, Kaleiçi Mahallesinde, 21 ada 2 parsel ve 25 ada 13 parsel üzerinde yer alan Kaleiçi Surlarında devam eden restorasyon çalışmaları Çatalca Belediye Başkanı Mesut Üner ve CHP İlçe Başkanı Mehmet Çoban’ı karşı karşıya getirdi.

Hatırlanacağı üzere CHP Çatalca İlçe Başkanı Mehmet Çoban bir açıklama ile Kaleiçi Surlarının usulüne göre restore edilmediğini belirterek, “İlçemiz , Kaleiçi mahallesi 21 ada 2 parsel ve 25 ada13 parselde bulunan Kaleiçi Surları restorasyon çalışması yapılmaktadır.
Restorasyonun kelime anlamı eski yapıların formu bozulmadan, var olan eksikliklerinin tamamlanması anlamına gelir. Aynı zamanda yapıların, geçmişteki bir dönemde var olduğu hale geri döndürülmesi şeklinde de uygulanır. Yapıyı kendi öz haline döndürebilmek için yapılan temizlik işleri de bir restorasyon türüdür. Tüm bunlara bakıldığında ise restorasyonunun amacı, kültürel varlıkların önemli özelliklerini ön plana çıkarmak anlamaktır. Restore edilecek yapının fotoğrafları, rölövesi, restitüsyon ve restorasyon projeleri hazırlanarak raporla birlikte Anıtlar Kurulu’na gönderilir. Anıtlar Kuruluna sunulan proje uygun görüldüğü taktirde restorasyon projeleri ilgili belediyeye gönderilir. Çatalca Belediyesi bu Restorasyon projesini inceledi mi acaba?
Bu uygulamayı yapan firmaya ve Belediye başkanımıza soruyoruz.
Anıtlar kurulunun onayladığı bir proje var mı? varsa buna uygun bir şekilde mi imalat yapılıyor? Surların tarihi dokusunu bozacak şekilde yapılan bu restorasyon ile ilgili Kurula bir şikayette bulunmayı düşünüyor musunuz? Surların özgün yapısına uyulmadan yapıldığını düşündüğümüz bu restorasyon projesinin tekrardan tetkik edilmesi kanaatindeyiz. Bu çalışmaların tarihi surlara geri dönülmez zararlar vereceğini düşünüyoruz. Bizler duyarlı vatandaşlar olarak tarihimize yapılan bu saygısızlığa karşı tüm kurumlara itirazımızı yapacağız.” demişti.


1 HAFTA İÇİNDE 2 KERE AYNI PAYLAŞIM
Çoban’ın açıklamalarının ardından da Çatalca Belediye Başkanlığı da bir açıklama ile:
Çatalca’mız #Kaleiçi Mahallemiz, 21 ada 1-2 parsel ve 25 ada 13 parselde bulunan surlarının #restorasyon çalışmalarında bir takım zevat mimar, restoratör, arkeolog gibi her bir şeyi sadece kendilerinin bildiğini iddia ederek devletin ve liyakat sahibi uzmanların, Çatalca Belediyemizin bin bir emek ve itina ile tarihi değerlerimize sahip çıkarak Çatalcamızın, ülkemizin tarihi ve kültürel varlıklarını yaşatıp geleceğe taşıma çabalarına ” Çamur atta izi kalsın” yaklaşımı ile kamuoyunu da yanıltarak bir takım gayri ahlaki ve mesnetsiz iddialar peşinde koştukları görülmektedir.
Belediye Başkanımız Mesut ÜNER tüm bu siyasi polemiklerden uzak,
sadece hizmet odaklı tüm vatandaşlarımızla gönül birliği içinde, hizmet aşkı ile yola durmadan devam etmektedir.
İddia edildiği gibi ytog #kullanılmadığı, #yonu #taşı kullanıldığı, restorasyon çalışmalarının onaylı projesine uygun olarak devam ettiği KÜLTÜR VE TURİZM BAKANLIĞI KÜLTÜR VARLIKLARI VE MÜZELER GENEL MÜDÜRLÜĞÜ İstanbul 1 Numaralı Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu Müdürlüğü tarafından belirtilerek gerekli bilgi, belge, fotoğraflar, fatura, rapor ve yapı tespit tutanakları #ÇatalcaBelediye’mize ulaşmıştır.
Siz Kıymetli #Çatalca Halkımızın bilgisine önemle arz ederiz” paylaşımını bir hafta içinde iki kere yaptı.


ÇOBAN’DAN İKİNCİ AÇIKLAMA
CHP Çatalca İlçe Başkanı Mehmet Çoban da Çatalca Belediyesi’nin açıklamalarına 4 maddelik soruyla cevap verdi. Yapılan uygulamanın hala yanlışlarla dolu olduğunu savunan Çoban, “Kaleiçi Surlarında devam eden restorasyon çalışması imalat projesine uygun olabilir. Bu onaylanmış projenin doğru olduğu anlamına gelmez. Bizler hazırlanan bu projenin yanlışlarla dolu olduğunu söylüyoruz. Bu proje tarihe ve Çatalca halkına hakarettir. Sayın Mesut Üner bir mimar olarak bu sorularıma nasıl cevap vereceksiniz merak ediyorum;
1-Taş tamamlama ve derz dolgu işlemlerinin onaylı projesinde belirtilen detaylara uygun yapılıyor mu?
2- Yapılan uygulamada işçilik derecesi sizce yeterlimi?
3- Yapılan imalatların mevcut kalıntı ile örtüştüğünü düşünüyor musunuz?
4- Özgün duvar formunu hiçe sayarak kullanılan imitasyon taş imalatları tarihi dokuya yapılan bir saygısızlık değil mi?” dedi.
Mesut Üner’in bu sorulara cevap verip vermeyeceği ise kamuoyunda merakla bekleniyor.

107 Kez Görüntülendi.
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

EN SON HABERLER

© 2017 Haber Marmara Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Reklamı Gizle