Hoşgeldiniz  

Psikolojik şiddet

Ecenur Tuna | 02 Nisan 2021 | KADIN AKTÜEL A- A+

Günümüzde psikolojik şiddeti  birkaç kelimeyle anlatacak olursak; bireylerin aşağılanma, hakarete uğrama, küfretme, küçük görme ve küçük düşürme, devamlı üzerine gidilme sonucu bireylerde oluşan öz güven eksikliğiyle karşımıza gelir. Başlıca görülen yerler okullar. Aynı yaş gruplarının devamlı birbirlerinin kusurlarını öne sürerek bireyi toplum içerisinde aşağılamaya yönelik konuşmalarla başlar.  İlk okul, ergenlik döneminde bireyin öz güvenini sarsar ve çocukların %25’inin de psikolojik şiddete uğradığı ortaya çıkmıştır. İleriki dönemlerde, iş hayatı ve ya aile hayatında bunu daha farklı görebiliriz. İş hayatında birey daha önce bu şiddete uğramamışsa eğer, çalıştığı süre boyunca bu tarz psikolojik şiddetlerle daha kolay başa çıkabiliyor. Bu duruma maruz kalan bazı bireylerde ise özgüven eksikliği olarak karşımıza geliyor. İş hayatında çok fazla rastlanmasa da genel olarak yaş ortalaması alındığın da her yaş grubunda bunu fazlaca görüyoruz.

 Aile yaşamında da genel olarak anne ve babanın etkisini görüyoruz. Çocuğun içe kapanık olması gözle görülen ilk sebeplerden biridir. Devamlı aşağılanan çocuklar, aşağılanan konular üzerinde başarısız olduğunu düşünerek hayatı boyunca o konuda başarısız olacağı için çoğunlukla girdikleri ortamda ve ya özellikle aşağılanan konular üzerinde geri durup pasif karakterler olurlar. Bu yüzden ebeveynlerin çocuklarıyla ilişkileri tehditler üzerinden değil daha çok öneri, rica olarak doğruyu yapmaya yönlendirilmesi  önemlidir. Ailede başlayan psikolojik şiddetin günümüzde bireyler üzerinde daha kalıcı hasarlar bıraktığını ve tüm hayatını olumsuz etkilediğini görüyoruz. Çocuğun bu durumunu fark eden ebeveynler ise yaş grubuna göre bir pedagog yardımıyla bunun üstesinden daha sağlıklı gelebilirler.

  Ülkemizi ele aldığımızda ise psikolojik şiddete çoğunlukla kadınların daha fazla maruz kaldığını görüyoruz. Yapılan araştırmalarda ortalama kadınların %46’sının bu şiddete maruz kaldığı ortaya çıkmıştır. Kadınlar üzerinde kurulan psikolojik şiddette çoğunlukla yapılanlar; kıskanmak, görmezden gelmek, yalnızlaştırmak, üzerinde otorite kurmaya çalışmakla başlar. Bazı kadınlar kıskanılmaktan hoşlanırlar fakat bunu derecelendirdiğimizde ileriki dönemlerde kıskanma seviyesi artarak psikolojik veya fiziksel şiddete dönüşmeye başlar. Kıskanmak az da olsa psikolojik bir rahatsızlıktır. Psikolojik şiddete uğrayan kadınlarda da öz güven eksikliği çok fazlaca görülür. Toplum içinde konuşurken sıkıntı çeker ve fikirlerini evde de dışarıdaki hayatında da çok fazlaca beyan edemez. Haliyle bu tarz şiddete uğrayan kadınların çocukları olduğun da bu durum çocukları çok yakından etkiler ve hayatın her alanında zorlar. Araştırmalara baktığımızda çocuk yaşta psikolojik şiddete uğrayan bireylerin 40 yıl sonra bile bunun etkisinin görüldüğü ve hala unutulamadığı test edilmiştir. En gelişmiş ülkelerde de bunun fazlaca görüldüğü çoğu makalede yer alıyor. Maalesef ki psikolojik şiddetin eğitimle hiçbir alakası yoktur. Eğitimsiz insanların psikolojik şiddet uyguladığı kadar eğitimli insanlarında çok fazla bunu yaptığını günlük hayatımızda görüyoruz.

Psikolojik yardım almayı genel olarak insanlar reddetse de kesinlikle her yaş grubundaki bireyin ara ara destek alması hayatını olumlu yönde etkiler. Psikolojik destek alan bazı insanlar toplum baskısı yüzünden bunu saklamak zorunda kalsa da kesinlikle gizlenecek bir durum değildir. Yaşanan ne olursa olsun  psikolojik şiddet, aile çatışması, anlaşılamama düşüncesi kesinlikle bu süreçlerde psikolojik yardım alınmalı.

Çocuklarda ise özellikle ergenlik döneminde ebeveynlerin psikolog ve ya pedagog yardımıyla bu süreci yarasız atlatması önemlidir. Ergenliğinde seviyeleri vardır; ağır ve hafif. Ebeveynler ne kadar bu konuyla bilgili ve ilgili olursa bu süreç hem aile hem de çocuk için daha yarasız ve kolay atlatılabilir bir durum haline gelir.

417 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

EN SON HABERLER

© 2017 Haber Marmara Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Reklamı Gizle