Hoşgeldiniz  

PEELING YÖNTEMLERİ ODAK NOKTASINDA

admin | 28 Nisan 2021 | KADIN AKTÜEL A- A+

Cilt yenilenmesini canlandırmak ,cildi daha genç ve taze görünmesini sağlamak ve bu sonuçları elde etmek için peelingler kullanılmaktadır.
Eskiden beden temizliği sadece kese fırça gibi aşındırıcılarla yapmak yaygındı bu kirli ölü deriyi ve pullanmış tabakayı deriden uzaklaştırarak kan dolaşımını hızlandırmaya yetiyordu. Şimdi ise profesyonel peelingler kullanılıyor. Mekanik sürtünme parçaları ile yapılan ev tipi peelingler profesyonel güzellik salonlarının uyguladığı kimyasal peelingler,enzimatik peelingler ve aparatif ( mikrodermoabrazyon yani cildin zımparalaması) gibi peelingler yapılmaktadır.
MEKANİK PEELİNGLER 
Masaja benzer bir şekilde cildin mikro sirkülasyonunu canlandırır , doğal pullanmayı çoğaltır ve doğal olarak çok iyi dozajını dengeler. Kimyasal peelingler le kıyaslandığında uygulaması tamamen yan etkisiz olup sürtünme parçası ve içinde bulundurdukları aracı maddeler açısından her cilde problemli cilt  dahil uyum sağlar.Peelingler cildi ışığa karşı hassaslaştırır.Ciltle telanjiektazi , rosacea  yada benzer problemlere meyilli ise , yüzeysel bağ dokusunu ilgilendiriyorsa, mekanik peelingler uygun değildir.Akneli cilde kimyasal yada enzimatik peeling uygulanır.
KİMYASAL PEELİNGLER 
Bu peelingler genelde mikrosirkülasyonu güçlendirir ve bunu kimyasal bir uyarı ile yapar. Bu peelinglerin yoğunluğu cildin onarım özelliklerine ve şekline göre çok farklı olup değişik mekanizmalar ile çalışır.Bazı peelingler mesela A vitamini asiti sadece doktor muayenehanelerinde doktorlar tarafından uygulanır.
Alfa -hidroksi asitleri (AHA) lar meyve asitleri, kozmetikte yasaklanmadan önce A vitamini asitlerinin yerini tutuyordu.Güçlü asitler düşük PH değeri olan ciltte cildi yakabilir.Bu nedenle glikoz ve süt asitleri içeren meyve asitlerine göre zararsız inceltilmiş şeklinde güvenle uygulanabilir.
ENZİM PEELİNGLER
Cilt katmanının hücre bağlantıları , proteinler sayesinde bir arada tutulur. Bunlar enzimatik bir şekilde bölündüklerinde ölü hücreler gevşer ve 10-20 dk etki süresinden sonra yüzeysel olarak temizleyebilir. Bu amaçla enzim içerikli bitki sularının kuru özlerini içeren maskeler kullanılır. Bu enzimler protein bölücü enzimlerdir. Tropikal papatya ağacının suyu, bromelain ve ananas sapları bu enzimlere örnektir.Enzimatik peelingler sadece cilt yüzeyinde etkisi sınırlı kalır.
CİLD İÇİN PEELİNG İŞLEMİNE BAŞLAMADAN ÖNCE NE YAPMALI
Tüm peeling önlemlerinin yanı sıra ayrıntılı cilt analizi yapılmalıdır ve cildin PH değeri ölçülmelidir . Cildin kendisini yenileyecek durumda olup olmadığına karar vermek ve bu tip işlemlere başlamadan önce bir cilt temizleme ve güçlendirme bakımları öncesinde uygulanmalıdır .Aksi halde hasarlı bir cilde direk uygulama yapıldığında kullanılan peelingler tarafından cilt daha fazla strese girecektir ve cildin durumu dahada  bozulabilir.

217 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

EN SON HABERLER

© 2017 Haber Marmara Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Reklamı Gizle