Hoşgeldiniz  

PARA OLMASA DA DESTEĞE DEVAM

Ali Girgin | 15 Nisan 2020 | Foto Galeri, Genel, Gündem, Köşe Yazıları, Kültür Sanat, Sağlık, Tüm Manşetler, Yerel Haberler


facebooktwitter
Ali Girgin
aligirgin1975@hotmail.com

Büyükçekmece Belediye Başkanı Hasan Akgün zor günler geçirdiğimiz şu günlerde dar gelirli 12 bin aileye temel gıda maddesi ve hijyen seti dağıtmaya devam ediyor. Ramazan ayı öncesi yapılan bu destekle ailelerin az da olsa sıkıntılarına çare olmaya çalışıyor.

Maaşını ödemekte zorlanan, alışveriş yaptığı esnaflarına onca borcu varken ve ödemede gecikirken bunca sıkıntının içinde bir de 12 bin aileye belediyenin yardım yapmaya çalışılması gerçekten önemli.

Büyükçekmece Belediyesi bunca yarıma gönül vermişse öncelikli olarak bu yardımlarla birlikte borcu olduğu esnafları da düşünmesi gerekiyor. Hiç olmazsa çok az nakit desteği ile esnaflara destek olabilir. Belediye personeline de destek çıkabilir. Çünkü onlarında aileleri var. Hepsi diğer dar gelirliler gibi bu günlerde zor durumdalar.

HİÇ AMA HİÇ AKILLANMAYACAĞIZ

Hafta sonu sokağa çıkma yasağının hafta başından bildirilmesinin ardından vatandaşlar fırsat bu fırsat diyerek Salı günü kendini dışarı attı.

Çocuklarını sokaklarda gezdirdi, kimisi ağaçlık alanlarda piknik yaptı, 65 yaş üstü olanlarda maskelerini takıp bir güzel sporlarını sokaklarda, ağaçlık alanlarda yaptı. Yetmedi birçok aile çocuklarını sokağa salıp tek başlarına oynamalarına fırsat tanıdı. Kendilerine bu etkinliği uygun buldu.

Haliyle bu tavırlarla devletin koyduğu yasakları vatandaş deldi geçti.

Devletin denetçilerinin de sokaklara inmemesi de bir nevi bu cesareti halka tanıdı.

Vatandaş sokaklara çıkıp yasakları takmazken, devletin denetçileri de sokaklarda görünmedi.

Vatandaşlar ya bu virüsün yarattığı tehlikeyi anlamış olmamış ya da ailelerinin canı kendileri için önemli olmasa gerek halen, sadece bunalıp hava almak için çocukları ve 65 yaş üstü büyükleriyle yasakları delmeye devam ediyor.

Buradan tüm kaymakamlarımıza seslenmek istiyorum.

Denetim yapan birimleriniz halen bu basit denetlemelerle devam ederlerse, cahillikleriyle kendilerini ve ailelerini, çocuklarını tehlike altına sokanlara cezalar kesilmezse, uyarılmazlarsa bu virüs kontrol altına alınmayacak, aksine daha çok insan hastalanacak, hastaneler dolup taşacak ve ölümler artacaktır.

Yapacağınız denetimler sadece meydanlar, ana caddeler, pazarlar, bakkallar ve bankalarla sınırlı kalmamalıdır. Sokaklara da inilmeli, özellikle 50-2500 dairelik sitelerin içlerine girilmeli, ağaçlık alanlarda denetimler sıklaştırılmalıdır.

Eğer denetimleriniz böyle devam ederse sadece görüntüden öteye gitmeyecektir. Yasaklara rağmen sokağa çıkma yasağını delenlere gereken müeyyideler uygulanmadıkça, olan yine müeyyidelere uyan vatandaşlara, çocuklara, yaşlılara kısacası suçu günahı olmayanlara  olacaktır.

Bir diğer noktada özellikle sokağa çıkma yasağının gerçekleştiği Cumartesi ve Pazar günleri site içlerinde, sokak aralarında bakkallarını, büfelerini gizlice açanlara da denetim getirmezseniz alınan sokağa çıkma kanunu gereken başarıyı gölgede bırakacaktır.

Söylemlere istinaden;

O hava almak için yasaklara rağmen dışarıya çıkan o akıl saçan yurdum insanına, insanların canını düşünmeyenlere acımıyorum. Ancak o dışarıya çıkarttıkları çocuklara ve hiçbir günahı yokken hastalık bulaştırdıktan sonra, hasta olan veya ölen insanlara üzülüyorum.

Hastalıkları bu vurdumduymaz tavırlar sergileyenler yüzünden hastalarla dolup taşan hastanelerin durumuna, hastalık bulaştırdıkları insanları canla başla tedavi etmeye çalışan sağlık personeline, çevreyi temiz tutmak, virüsün yayılmaması için canla başla çalışan devlet çalışanlarına, çöpçülere, temizlikçilere, zabıtalara, polislere, jandarmalara, işine gitmek zorunda kalanlara vb. üzülüyorum.

Bir an önce yasakların halka ciddi bir şekilde hissettirilmesi gerektiğini düşünüyor ve yetkili makamlara sesleniyorum.

Ciddi şekilde yasakları hissettirin. Gerekirse tüm cezai müeyyideleri acımadan uygulayınız. Çünkü bazıları ceza yemeden bu yasağın anlamını anlamayacak ve birçok insanın sağlığına zarar vermeye devam edecek. Sağlıksız olmak onları korkutmuyor ama para korkutabilir…

NE DEMEK ÇOCUK AĞLIYOR?

Çocuğu ağlıyor diye sokağa çıkarmak nedir? O çocuğun hasta olduğu zaman hastanede görebilecek misin? O çocuğun hava alamazken hava cihazıyla hava alabiliyorken veya yoğun bakımda kalması ve senin yanında olmaman seni daha mı çok mutlu eder?

Ne demek çocuğu bakkala göndermek? Çocuğunu bu kadar mı düşünüyorsun? Virüsü kapması senden daha fazla olmuyor mu böyle?

Ne demek bir ağaç altını bulduğunda piknik yapmak? Hadi sen yap sen sağlığını düşünmüyorsun ya çocuğunu ve aileni de yanında götürmek de ne demektir?

Ne demek 65 yaş üstü annen, baban hava almak istiyor diye dışarı çıkartıp gezdirmek?

Siz bu virüsü bu kadar mı hafife alıyorsunuz?

Hiç mi haber okumuyor veya televizyon seyretmiyorsunuz?

Görmüyor musunuz hasta sayılarını?

Görmüyor musunuz ölüm sayılarını?

Görmüyor musunuz yoğun bakım ve entübe sayılarını?

Görmüyor musunuz sağlık çalışanlarının halini?

Görmüyor musunuz sizin gibi cahiller yüzünden nasıl büyük çileler çektiklerini?

Görmüyor musunuz sağlığına kavuşturayım derken virüs kapan sağlıkçıları, ölen sağlıkçıları?

Görmüyor musunuz hastanelerin dolup taştığını?

Burası havadar. Burada çimler var, sitemizin etrafı sarılı, bu alan ağaçlık alan, kapımın önündeki kaldırıma da mı karışacaklar, ben kapımın önünü çamaşır suyuyla yıkıyorum vb. sözlerle bulunduğunuz yerlerde korona yok diyerek mi bu hastalıkla mücadele etmeyi planlıyorsunuz?

Bilgisiz misiniz?

Hayır. Her bir şeyi de biliyorsunuz.

Cahil misiniz?

Kendinize göre değilsiniz.

Nesiniz biliyor musunuz?

Vicdansızsınız.

Benci(l)siniz.

Vurdumduymazsınız.

Kimsenin canını umursamayansınız.

Vatan yanarken, yangına bir bidon benzin atanlardansınız.

SAYGILARIMLA…

545 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

EN SON HABERLER

© 2017 Haber Marmara Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Reklamı Gizle