Hoşgeldiniz  

Ortak duyguları “BİRLİKTE ÇATALCAYIZ”

Ali Girgin | 09 Nisan 2021 | Köşe Yazıları, Tüm Manşetler, Yerel Haberler


facebooktwitter
Ali Girgin
aligirgin1975@hotmail.com

20 Yıldır Çatalca’da Çatalcalı olarak gazetecilik yapıyorum. İlçenin tek akredite olmuş gazetenin sahibiyim. Siyaseti çok iyi bilen ve nasıl bir yol alacağını önceden analizini yapan biri olarak halk tarafından kabul edilen birisiyim. Son günlerde İYİ Parti ile ilgili düşüncelerimi kaleme almadığımdan dolayı fazlasıyla eleştiriler aldım. Bu eleştirilere gördüklerim ve bildiklerim kadarıyla bu yazımla cevap vermek istiyorum.  

İYİ Parti Çatalca İlçe Başkanı Niyazi Uyar ve yönetiminin görev değişikliğinin ardından Genel Merkez tarafından ilçe başkanlığına eski belediye başkanı İsmail İp atandı. Kendisini kutluyorum.

İsmail İp mazbatasını geçen hafta aldı ve şu anda yönetimini kurma aşamasında. Resmi süreç içerisinde de yeni yönetimiyle birlikte partiyi kongreye hazırlayacak. Hazırlayacak diyorum çünkü İYİ Parti her atama sonrası mutlaka resmi olarak kongrelerini yapıyor.

Ben siyasi konular dışında İsmail İp’in göreve getirilmesiyle birlikte Çatalca için nasıl bir şans olabilir yanına bakmak istiyorum.

Üç dönem önceki Çatalca Belediye Başkanı İsmail İp şu andaki mevcut belediye başkanı Mesut Üner ile arası bir hayli iyi. Hatta dostluktan öte yakınlıkları mevcut. Mevcut diyorum çünkü seçim öncesi Üner’i destekleyen ve seçim bitiminde Üner’i ilk kutlayan ve yanında olan kişi İsmail İp olmuştu. Ardından Mesut Üner İsmail İp’i o kadar çok benimsemişti ki, ilçede ismi verilmesi gereken o kadar çok kişi varken, İsmail İp’in ismini ilçedeki bir parka vermiş ve açılışında da kurdeleyi İsmail İp ile birlikte kesmişti. İsmi verilen İsmail İp ilk etapta ANAP’tan kaybetmiş, sonra ANAP’tan kazanmış ve ikinci dönem belediye başkanıyken Ak Parti’ye geçmiş, belediye başkan adayı olarak girdiği AK Parti’den iki dönem sonra seçim kaybetmiş, ardından MHP’den aday olmuş ve seçimi tekrar kaybetmişti. Kısacası halk tarafından kabul görmemesine rağmen ve partisi adına Ak Parti adına seçim kaybeden İsmail İp’i baş üstünde tutan Mesut Üner, İsmail İp hayattayken ismini ilçenin en güzel yerindeki yaşam alanı parkına verirken, halka sormadan halkın onayına başvurmadan kendince isim vermeyi uygun görmüştü.

Ben bu konulara fazla takılmak istemiyorum. Benim tek düşüncem Çatalca’ya nasıl fayda sağlanılır onun düşüncesindeyim. Kısacası Mesut Üner’in dediği gibi “Birlikte Çatalcayız” ifadesine göre siyaset gözetmeksizin nasıl ilçeye hizmet getirilir tarafındayım.

İsmail İp’in İYİ Parti İlçe Başkanlığına getirilmesi Ak Parti’li belediye başkanı Mesut Üner için iyi bir hamle olduğunu görmekteyim. Çünkü İsmail İp’te Mesut Üner’de Çatalca’nın menfaatleri uğruna ortak düşüncelerle ilçeye hizmetler getirebilirler. Dostluklarının aynası olarak birliktelikle ilçeye fayda sağlayabilirler. Ortak hareket edebilirler. Edeceklerdir de. Ediyorlar da.

İsmail İp’in ittifakı olan CHP’den çok Ak Parti’li belediye başkanı ile olan bu yakınlığının ilçeye Büyükşehir Belediyesinden çok yerel belediyenin hizmet edeceğine de inanıyorum. İsmail İp ve Mesut Üner’in seçim sonrası elele tutuşup kollarını havaya kaldırarak zafer resimlerinin de ilçeye hizmet getirilme aşamasında tekrar tekrar kaldırılacağına da inanıyorum. Hatta şimdiden kaldırılmaya başlandı bile. Kısacası İp ve Üner siyaset gözetmeksizin Çatalca’ya nasıl hizmet getiririm telaşındalar. İsmail İp iki dönemin verdiği tecrübe ve bu tecrübeyi de AK Parti’li olarak sonlandırması da yani Ak Parti hizmet etme anlayışını çok iyi bilmesi de hem Üner hem de Çatalca halkı için büyük avantaj. Hatta İYİ Parti için de büyük bir avantaj. Genel siyasette muhalefet konumunda olan İYİ Parti’nin yerelde Ak Parti ile birlikte halka hizmet etmek adına birlikte hareket etme fiiliyatının olduğunu, her alanda muhalefet etmek yerine birlikte hareket etmek gerektiğinin de altının çizildiği bir emsal olarak bu davranışın görüleceğine inanıyorum.  

Cumhuriyet Halk Partisi tabanı İYİ Parti İlçe Başkanlığına İsmail İp’in ilçe başkanı olarak getirilmesine karşı. Söyledikleri tek şey Mesut Üner ile çok iyi bağlantılarının olması, Ak Parti’li gibi hareket etmesi ve bu hareketlerinin CHP- İYİ Parti ittifakına zarar verdiğini düşüncesi. Ancak ben bu düşünceye karşıyım. Çatalca’nın menfaati için siyaset gözetmeden Ak Parti’li belediye başkanı ile İYİ Parti İlçe başkanının birlikte hareket etmesi çok güzel bir olay. Mesut Üner’in “Birlikte Çatalcayız” sözüne tamamen uyuyor. CHP bence İsmail İp’i kıskanıyor. Kıskanmayın beyler. Çatalca’nın menfaati siyasetten önce gelir.

İsmail İp’in kardeşim dediği, Mesut Üner’in abi dediği bu birlikteliğin somut adımlarla Çatalca’nın geleceği adına büyük bir şans olduğuna inanıyorum. Bu iki isme de fazlasıyla güveniyorum. Başarılarının da devamını diliyorum.

Genel siyasetin İsmail İp’in tecrübesinden faydalanması gerektiğini de düşünüyorum. Her ortamda muhalefet etmek yerine Ak Parti ile de halkın menfaati adına ortak hareket edilmesi gerektiğini, Ak Parti’nin de muhalefet ile birlikte hareket edebileceğini ve Çatalca’nın bu konuda pilot bölge olacağını düşünüyorum. Bazen bakış açısını değiştirmek gerekiyor. “Birlikteyiz Çatalca” sözünün genelde “Birlikteyiz Türkiye” sözünü doğuracağına da inanıyorum. SAYGILARIMLA…

424 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

EN SON HABERLER

© 2017 Haber Marmara Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Reklamı Gizle