Hoşgeldiniz  

MISIR YAZISI VE OKUMA YAZMA ÖĞRETİMİ

Hasan Güleryüz | 26 Nisan 2021 | Tüm Manşetler, Yerel Haberler A- A+

Yıllar önce okuma yazma öğretim işine bulaşmıştım. Sınıf öğretmenliği yaptığım yıllarda, sınıftaki uygulamaları, çoğaltarak tüm okulda aşamalı metin uygulaması ve ezgileme yöntemini geliştirmiş ve çalışma 1986-87 öğretim yılında kitaplaşmıştı.

Fark etmeden altı bin yıl önceki yöntemi kullanıyordum! nasıl mı? 

Hatay’da ilköğretim müfettişliği yaparken (1988-1993) “İlkokuma Yazama öğretiminde başarısızlık nedenleri” konulu bir araştırma yapıp yayınlamıştım. İlk kılavuz kitabı 1991’de yayınlamıştım. Kitabın 8. basımında “Ezgili Öykü Yöntemiyle Okuma Yazma” çizgisine ulaşmıştım. Bakanlık 2005 Programıyla “Ses Temelli” okuma yazma öğretimine geçmiş ve ben de bu yöntemi “Mağara ve Saban Dönemi” diye eleştirmiştim.

Hiyeroglif adlandırması, Yunanlılara aittir. Tanımadıkları yazıyı için Hiyeroglif dediler. Hieros, kutsal, glyphein yazmak an-lamında birleşik bir sözcüktür. Kutsal yazı, tanrıların sözleri an-lamına gelmekteydi. Sarayın yapıp ettikleri tanrı adına okuma yazma bilmeyen halka duyurulurdu.

Mısırlıların ilkyazı örnekleri -5 binlere inmektedir. Günü-“Mısır yazısı Sümerlerde olduğu gibi muhasebe ve hukuk kurallarını oluşturmak, mal satımı ve evlilik sözleşmelerini, hükümdarların soyağacını, savaşları, kendi tarihlerini kaydetmek için kullanırdı. Bu yazı aşağıdan yukarı-ya ya da sırayla sağdan sola ve bir sonraki satırda soldan sağa doğru okuna-bilir. Bu durumda “bustrofedon” yazıdan söz edilir ki, tam anlamıyla tarla sürerken(sabanla) gidip gelen öküzlerin devinimini çağrıştırır.”(Jean, 2002: 29, 30,31)

Mısır’da Okuma Yazma Öğretimi

Çok zor olan bu yazıdaki semboller, bazen bir heceyi bazen bir kelimeyi bazı durumlarda ise bütün bir cümleyi ifade ederdi. Mısırda ve Mezopotamya’da okuma yazma bilmek büyük bir ayrıcalıktı ve iktidar olma aracıydı. Yönetimde de güçlüydüler ve iktidara ortaktılar. Yazıcılar, okuma yazmanın ve dolayısıyla da eğitimin de ustalarıydılar.

Bu öğretmenler, önce metni bir ezgiyle tekrarlaya tekrarlayarak öğrencilere ezberletiyor, sonra bu söylenenleri yazıya geçiriyorlardı. Bu yolla işlek ve seri okuma yazma öğretiyorlardı. Yöntem olarak, “Tekrar edilen müzikal metin, belleme ve yazma, okuma” olarak gerçekleşiyordu. “Mısırlı öğretmen, çocuğun kulağı sırtındadır, arkasına vurunca dinler ancak!

Araştırmacıların iddialarına göre, Mısır, Okyanus adalarındaki halklarla ilişkiliydi. Hatta, Mısır’ın, Atlantislilerin kolonisi olduğunu ileri sürenler de vardır. “Mısır Yazısıyla Maya yazıları arasında da ilişkiler kurulmaktadır. Bu yazıların birebir benzerliği, aralarında kültürel ve ekonomik bir bağın olduğuna da işaret etmektedir. (Plongeon, 2001:118)

287 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

EN SON HABERLER

© 2017 Haber Marmara Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Reklamı Gizle