Hoşgeldiniz  

MESUT ÜNER LAİKLİK KAVRAMINI UNUTMUŞ!

Ali Girgin | 21 Ekim 2021 | Köşe Yazıları, Tüm Manşetler


facebooktwitter
Ali Girgin
aligirgin1975@hotmail.com

Çatalca Belediye Başkanı Mesut Üner reklamını yapmayı o kadar fazlalaştırmış ki veya bir dahaki seçimde kazanamayacağını düşünmüş olsa mı gerek, tasarruf tedbirlerini hiçe sayarak her yere kutlama afişleri asmayı ihmal etmiyor. İşi o kadar büyütmüş ki caminin avlusunun demir küpeştelerine dahi asmaya kadar olayı götürmüş. 20 yıldır gazeteciyim ben daha böyle bir şey görmedim Çatalca’da. Okulların duvarlarına asıldığını gördüm ama caminin avlusunun küpeştelerine afiş asıldığını görmedim.

Mesut Üner Atatürkçüyüm ve Atatürk İlke ve İnkılaplarının izinden gidiyorum derken galiba Laiklik kavramını unutmuş. Laik olan bir kişi böyle bir şey yapmaz diye düşünüyorum. Nedeni ise Mesut Üner seçilmiş siyasi bir belediye başkanı. Siyasi bir belediye başkanı olarak cami avlusunun küpeştelerine asılan ve üstünde kendi resmi olan her afiş reklama girer. Siyasi kazanç anlamına gelir. Kendini tanıtmak ve bir dahaki seçimde halka kendisini tanıtmak demektir.

Bu afişlerde kendi resmi olmasa sadece kandil kutlama mesajı verilip kutlama mesajını yayınlayanın “Çatalca Belediye Başkanlığı” olarak yazılması halinde bir nebze camilere siyaset girmeyebilir veya reklam aracı olarak bu afişler düşünülmezdi.

Laiklik kavramını burada kendisine anlatmama gerek yok sanırım. Kendisi üniversite mezunu. Cami içine asılan bu afiş laiklikle bağdaşıyor mu bir düşünmesini ve kamuoyuna da açıklama yapmasını kendisinden beklerim. Atatürkçülük, Atatürk’ün ilkelerinden birini yapayım birine gerek yok demekle olmaz. Ya hepsini layıkıyla yerine getirisin ya da hiç getirmez Atatürk’ün ismini ağzına almaz, Atatürk üzerinden de şovlar yapmazsın. Kural budur. Doğru birdir.

BUĞDAY VE AYÇİÇEĞİ NEREDE? NEDEN HALKA GÖSTERİLMİYOR?

Çatalca Belediyesi Belediye Başkanı Mesut Üner’in ifade ettiği gibi 500 dönüm ve benim sorduğum 1500 dönüm araziden ekilen mahsuller ne oldu sorusunun ardından halen bir açıklama gelmedi. Mesut Üner yanlış hatırlamıyor isem mecliste belediyeye ait arazilerin tamamının ihaleyle kiraya bu yıl verilmediğini ve belediye imkânlarıyla faydalanılacağını belirtmişti. Tarım arazilerinin tamamının da 1500 dönüm olduğu ifade edilmişti. Mecliste ve resmi internet sitesinde geçmişte 300 dönüm ayçiçeğinin tarım arazisine ekilip elde edilen hasadın ayçiçeği yağı olarak değerlendirileceğini ifade etmişti. Ama ayçiçeği hasadında Çatalca Kaymakamının bir paylaşımında 600 dönüm arazi ekildiğinin ifadesinin ardından Mesut Üner bir açıklama daha yapmak gereğini duymuştu. Bu açıklamada 500 dönüm ayçiçeği ve buğday ektiklerini dile getirmişti. Bu açıklamanın ardından geriye kalan 900 dönüm arazinin akıbetini açıklamadı. Ekildiği ifade edilen buğdaydan elde edilen hasadı ve hangi ambarda toplandığını veya satılıp ne kadar kar elde edildiğini, bu buğdayın una çevrilip kaç ihtiyaç sahibine dağıtıldığını açıklamadı. En ufak bir hizmeti internet sitesinden yayınlayan Üner ne yazık ki ne buğdayların hasadını yayınladı ne toplandığı ambarı ne de buğdayın toplandığı yeri yayınladı. Ayçiçek hasadının ardından da ne kadar ayçiçeği toplandığı nerede yani hangi ambarda tutulduğu, hangi firmaya satıldığı, kaça satıldığı, kimin üzerinden satış yapıldığını kamuoyuna belirtmedi.

Soru çok basit aslında. Ekildiği resmi olarak açıklanan 600 dönüm araziden çıkan buğday ve ayçiçeği miktarı ne kadardır? Hangi ambarda tutulmuştur? Kime satılmıştır? Hasada kadar tarla sürümünden ekimine yani hasada kadar belediyenin kasasından ne kadar para çıkmıştır? Ayçiçeği yağı nerden neye göre alınacaktır? Bu aracı kimdir? Bu hasatla ilgili ihale süreci yaşanmış mıdır? Yani buğday nerede? Ayçiçeği nerede? 900 dönüm arazinin akıbeti ne oldu? Ekildiyse ürün kimin ambarında? Bu kadar basit bir matematiksel olayı açıklayamayan bir belediye başkanı bence o koltukta oturmasın. Halkın sorduğu sorulara cevap vermiyor ise de neden o koltukta oturuyor bunun da bir cevabını lütfen versin.

ESKİ HALK BANKASI YEŞİL ALANDA MI?

Halk Bankası kendi yerinden ayrılarak PTT yanındaki kişiye ait bir binaya kiraya çıktı. Çatalca Belediyesi de bu zaman içinde hemen Halk Bankası ile diyalog içerisine girerek binayı satın almayı istedi ve 1 milyonun üzerinde bir değerle belediyeye banka binasını sattı. Bu satışa İYİ Parti İlçe Başkanı İsmail İp “Helal Olsun” bile dedi.

Şimdi buradan bu helal olsun diyen eski belediye başkanı İsmail İp ve mevcut Belediye Başkanı Mesut Üner’e sormak isterim. Bu bina parkın içinde midir? Yeşil alan da olduğu iddiası doğru mudur? Eğer yeşil alan içindeyse nasıl tapusu vardır? Yeşil alan içinde olan bu bina imar yasasına göre yıkılması ve bu alan yeşil alana yani parka dâhil edilmesi gerekmemekte midir? Eğer bu bina yeşil alan yani halkın ortak kullanım alanı içerisindeyse eğer halkın parası neden kendine ait alan üzerinde olan bir binaya verilmiştir? Halkın bir milyona yakın parası neden boşa gitmiştir? Eğer yeşil alandaysa bu bina siz halkın edinimlerini korumak yerine bankaları kurtarmak için mi harcamayı yeğliyorsunuz? Halk ismini mi karıştırdınız yoksa? Çıkın ve belgelerle bu konuya açıklama getirin. Özellikle fabrikalara ruhsat verilmesi aşamasında çalışan imar müdürü çık sen açıkla. İsmail İp sen bu durumu çok iyi biliyorsun. Çık sen muhalefet olarak açıkla. “Helal olsun” diyerek iktidar partisi belediye başkanına methiyeler düzerek değil halkın kafasında takılan soru işaretlerine cevap vererek siyaset yap. Mesut Üner eğer bir açıklama yapar ise bu binanın nerede olduğunu, imar yasasına göre doğru olup olmadığını, halkın parasının heba edilip edilmediğini öğreneceğiz. Tabi bunun için halkçı olmak gerekiyor. Atatürk’ün ilkelerinden bir tanesi mesela. Halkçı olmak, halkın yanında olmak, halkın haklarını hukuklarını korumak. Gerçi bu saatten sonra halkçılığı anlatmama gerek yok sanırım başkana. SAYGILARIMLA…

NOT: Özel iyileştirme merkezi. Kümes, ahır yıkımından sonra yükselen fabrikalar, Çizimler ve çizenler, Otobüs kooperatif garajı, 300 dönün 3. Kişilere kiralanan arazi, 30 milyon şartlı hibenin sonrası, Elbasan’daki 650 dönüm arazinin akıbeti, Spor Adası, Millet Bahçesi’nin başkanlık el değiştirdiğinde başımıza gelebilecekler, Kreşler ve yöneticileri, akrabalar, kepçe, iş makineleri kiralamaları, Ağaç, fidan, çiçek ve harcamaları, işgaller ve işgallere yol vermeler, MİGROS, Mezbaha, ihaleler ve bağlantıları, Büyükçekmece bağlantıları ve bağlantılı siyasiler, Parsel bazlı verilen plan tadilatları ve bağlantıları, Tapular, Taş ve kum Ocakları, Tedarikçiler, Dikili, Mimaroba, Tepecik, Rafet Yıldız dönemi, Cemaat bağlantıları, Odalar, Dernekler, Lokantalar ve piknik alanları, Lojistik depo arazileri ve Tır Parkları, kaçak yurtlar, Kaçak binalar, numaratajlar, Stadyum, demir, Boya, Hafriyat, Tatil, Futbol, Spor, Parklar, Yaşam alanları, Çöp, Muhtarlar, Ruhsat, Garaj, Yemek, Aşevi, Pilates, Akaryakıt, Kiralık araçlar, Hesaplar, Balıkçı, Dosyalar, mülkiye müfettişi, Sanayi, TOKİ, KİPTAŞ, Ağırlama giderleri, 30 mahalle, festivaller, konserler ve kimlerin şarkıcıları seçtiği, alınan lüks otomobiller, emlakçılar, alınan araziler, satılan araziler, üniversite, buğday, ayçiçeği, mazot, veteriner, ek hizmet binaları, geçim kaynakları, aracılar, müdürlükler, yol, kanal ve yüzlerce yazılacak konunun başlıklarını sizlere dile getirdim. Bu yazdıklarımı yavaş yavaş açıklamaya çalışacağım. Neden bu konuların üzerine muhalefet partilerinin ses çıkartmadığını da dilim döndüğünce ifade edeceğim. Geçmiş dönem ve şimdiki dönemin nasıl bir birinin aynısı olduğunu ve birbirlerini tamamladıklarını ve bu tamamlamanın asıl nedenlerini irdeleyeceğim. Nedenleri sizde bir düşünün ve değer verilenlerin ne yapmak istediklerini ve halk için orada olup olmadıklarını bir düşünün. Ben yazacağım siz düşüneceksiniz ve sonrasında karar vereceksiniz. Ve unutmayın ki, kendi yöneticilerinizi siz seçemiyor iseniz size karşı da bakış o ölçüde olur. Yani kaçak oylarla siz değerlerinizi başkalarının eline verirseniz size verilen değerde o ölçüde olur. Bilmem anlatabildim mi? Hızla Esenyurt olmaya yol alan Çatalca’nın halkına sevgilerimle…

330 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

EN SON HABERLER

© 2017 Haber Marmara Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Reklamı Gizle