Hoşgeldiniz  

MESUT ÜNER ÇALIŞIYOR

Ali Girgin | 01 Nisan 2020 | Köşe Yazıları, Tüm Manşetler, Yerel Haberler


facebooktwitter
Ali Girgin
aligirgin1975@hotmail.com

Koronavirüs belasının öncesi ve ülkemize gelmesiyle birlikte belediyeler hummalı bir şekilde çalışmaya devam ediyorlar.

Öncelikle belediyelerindeki çalışan sayısını azaltıp virüs için tedbir alan belediyeler, temizlik, sağlık ve destek müdürlüklerinde ne yazık ki bu tedbiri alamıyorlar.

Bu belediyelerden birisi de Çatalca Belediyesi.

Belediye bünyesinde çalışanlarının büyük bir bölümünü virüs önlemi için azaltılırken temizlik, sağlık ve destek müdürlükleri tam kapasite hiç durmadan çalışıyor.

Belediye Başkanı Mesut Üner Başkanlığında halk otobüsleri, minibüsler, duraklar sistematik olarak dezenfektanla temizleniyor. Söylediğim alanlar Büyükşehir Belediyesinin uhdesinde olmasına rağmen.

Camiler, okullar, parklar, bahçeler, yollar aklınıza gelecek halkın çokça kullandığı bölgeler dezenfektanla temizleniyor.

En önemlisi sağlık kuruluşları ve hastaneleri her daim dezenfektan ederek halkın hastanelerde sıkıntı yaşamaması için çalışıyorlar.

Tüm temizlik araçları teyakkuz halinde gece gündüz demeden çalışıyor.

Çöp kamyonları da bir gün duraksamadan halkın çöpünü toplamaya devam ediyor.

Halka maske ve dezenfektan da dağıtan belediye bunlarla yetinmeyip 65 yaş ve kronik hastalığından dolayı evlere kapanmak zorunda kalan vatandaşlarımızın da zabıta kanalıyla ihtiyaçlarını karşılamaya devam ediyor.

Zabıta ve diğer müdürlükler ilçe sınırları içerisinde işletmelerde çok sık şekilde denetlemelerde bulunuyor, fırsatçılara karşı da önlem almaya çalışıyorlar. Temizlik anlamında da işletmelerin daha hijyen davranması ve virüsün bulaşmaması adına bilgilendirmeler ve tedbirler almaya devam ediyorlar.

Tüm bunların yanında halkı bilgilendirmek adına sosyal paylaşım sitelerinden, yerel gazetelerden, internet sitelerinden vb. her türlü halka açık bilgilendirici alanlardan halka ulaşmaya, tedbirlerin alınması adına uyarılarda bulunuyorlar.

Yetmiyor her kurumla bir arada bulunmaya, her kuruma destek olmaya veya destek olunması adına çalışmaya devam ediyorlar.

Kısacası virüse karşı tedbir amaçlı olarak ne kadar lojistik kaynağı var ise sahaya dökmüş durumdalar.  İş gücü kaynağı olarak da tüm bu bölümlerde belediye çalışanı var ise canla başla çalışıyor.

Her gün ama her gün yöneticiler toplantı yapıyor ve günün koşullarına göre tedbirleri arttırmaya, çalışmaları fazlalaştırmaya, halkın bu virüs illetinden daha uzak kalması adına gereken tedbirleri masaya yatırıp direkt fiiliyata döndürüyorlar.

Daha yapacakları çok şey var. Hepimiz çok iyi biliyoruz.

Çünkü bu virüs git gide dağılım gösteriyor.

Bu dağılımı en asgari düzeye indirmek için çalışan başta Mesut Üner’e, başkan yardımcılarına ve tüm belediye ekibine daha ne yaptın diyebilir miyiz? Demeye dilimiz gidebilir mi?

Sadece ne yapabiliriz? Onlara destek vererek çalışmalarında yardımcı olabiliriz.

Nasıl mı?

Zorunlu olmadıkça dışarıya çıkmayarak.

Evde kalarak.

14 Temizlik kuralına uyarak.

Belediyenin tüm uyarılarına uyarak.

Onlar evde kalamıyorlar.

Çalışmak zorundalar.

Bari çalışırken önlerinde engel olmayalım.

İBB MİNİBÜSÇÜ ESNAFINA SAHİP ÇIKMALI

Çatalca minibüsçü esnafı koronovirüs sebebiyle devlet tarafından alınan tedbirler sonucu bir hayli sıkıntıda. Yolcu kapasitesi 7 kişiye indirilen minibüsler mazot parasına yolcu taşımak zorunda kalıyorlar.

Diğer yandan edindiğimiz bilgiler ışığında Çatalca Belediyesi dışında hiçbir kurumun minibüsleri dezenfektan çalışması adına temizliğe gelmemesi kendilerinin de araçlarını dezenfektan etmesine sebebiyet veriyor.

Uygulamaya karşı çıktıkları yok.

Sağlık açısından bu önlemi kendileri de onaylıyorlar.

Ancak Büyükşehir Belediyesi halk otobüslerine vereceğini duyurduğu desteği ne yazık ki bu zamana kadar minibüsçüler için açıklamada bulunmadı.

Hal böyle olunca minibüsçü esnafı ne yapacağını şaşırmış durumda.

Çünkü 7 kişilik taşıma kapasitesi mahalle güzergahlarında harcanan mazot masrafı, şoför masrafı, araçların genel masraflarını karşılayamayacak durumda.

Her geçen gün zarar ediyorlar.

Bu zararı en aza indirgemek için de hiç olmazsa Büyükşehir Belediyesinin kendilerine mazot ve yolcu sayısı üzerinden destek sunmasını bekliyorlar.

Bu desteklerin ivedi olarak sunulmadığı vakit minibüsçü esnafının mazot parası bulamayacağından dolayı araçlarını kenara çekmek zorunda kalacağını da belirtiyorlar.

Hal böyle olduğu taktirde yolcu taşıma konusunda sıkıntılar yaşanacağını, bu sıkıntıların yaşanmaması adına destek önlemlerinin alınması gerektiğini savunuyorlar.  

Her konuda Büyükşehir Belediyesine tabi olan minibüsçülerin yalnız bırakılmaması gerektiğini düşünüyorum.

Büyükşehir Belediyesinin konuya el atmasını, minibüsçü esnafına sahip çıkmasını, aileleriyle binleri bulan esnafın zarara girmeden bu süreci geçirmesi gerektiğini düşünüyorum.

Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’na konuyla ilgili de iletiler yollandığını da hesaba katarsak kimsenin konudan haberim yok deme şansı da yok bu saatten sonra diyerek herkes nasıl taşın altına elini koyuyor ise Büyükşehir Belediyesinin de taşın altına elini koymasını bilmesi gerekiyor.

Yoksa minibüsçüler araçlarını kenara çektiklerinde yaşanan sıkıntıların tüm sorumluluğu Büyükşehir Belediyesine ait olacaktır.

KIZILAY ÇATALCA ÇALIŞIYOR

Çatalca KIZILAY Şube Başkanı ve ekibi hızla ilçede tarama çalışmalarına devam ediyor.

65 yaş üstü ve kronik rahatsızlığı olan ailelerin taramasını yapan ekip ayrım gözetmeksizin her eve girmeye çalışıyor.

Gittikleri alanlarda ateş, tansiyon ölçümü yapan ekip diğer yandan kıyma ve kuşbaşı konserve dağıtımını gerçekleştiriyor.

Dün de KIZILAY merkezinden gelen erzak desteği ile ayrım gözetmeksizin evlere erzak desteğinde bulunmaya başladılar.

Çalışmalarında başarılar diliyorum.

Halkın KIZILAY’a güveninin azaldığı bir zamanda, Çatalca KIZILAY şubesinin geçmişte ve bu dönemde yaptıkları çalışmalar ile güveni tazeleyecektir diye düşünüyorum. SAYGILARIMLA…

765 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

EN SON HABERLER

© 2017 Haber Marmara Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Reklamı Gizle