Hoşgeldiniz  

MESİRE ALANI KİRALANMAMALI. BELEDİYE İŞLETMELİ

admin | 10 Temmuz 2020 | Köşe Yazıları


admin
habermarmaragazetesi@gmail.com

HALKIN MALI HALKIN KALMALI…

Çatalca Belediyesi Temmuz ayı meclis toplantısında görüşülen 14. Madde benim dikkatimi çekti.

Tam da dün yazdığım “Kiralamayın. İşletin” yazısının üzerine oturdu.

Ayrıca bir not iliştirmek istiyorum ki lütfen bugün yapılacak olan meclis toplantısının canlı yayınında sesi kısmayınız. Kısamayın ki duyabilelim. Her seferinde telefonda duyamadığım için interneti televizyona bağlayıp dinlemek zorunda kalıyorum. Bir de bunlarla uğraşırken çocuklarla da uğraşmak zor oluyor.

Gelelim Gündem maddesine;

“Çatalca Orman İşletme Şefliği’nden Belediyemizce kiralanan Mareşal Fevzi Çakmak B Tipi Mesire Yeri ve Muhdesatı Tesisleri İşletme hakkının, 5393 Sayılı Kanunun 18/e maddesi hükümleri uyarınca uzun süreli kiraya verilmesi” ile ilgili Emlak ve İstimlak Müdürlüğü’nün teklifi…

Bu teklif oy çokluğu ile meclisten geçti.

Mareşal Fevzi Çakmak B Tipi mesire alanının toplam yüz ölçümü yaklaşık 830 dönüm. Erguvankent KİPTAŞ alanından da büyük. Ve tamamı ağaçlıklarla kaplı.

Bu alanı Çatalca Belediyesi Orman İşletme Şefliği’nden kiralıyor. Kiralamasının ardından şu anda vatandaşların rahatça gezdiği alanı bir kişiye kiraya verecek ve bu alanı kiralayan kişi hemen kapatacak. Alan kişi içeriye girmek için tabiri caizse giriş ücreti, ayak bastı parası alacak.

Bir de bu alanı uzun süre kiraya verecek olunması ise bu alanı kiralayacak olan kişinin istediği gibi kullanmasına vesile olacak.

Mesire alanı Çatalca halkının yerleşim alanına en yakın Ulusal Egemenlik Parkı’ndan sonraki en büyük ağaçlık alan diyebiliriz. Kısacası betonlaşan bir ilçenin hava almak için tek noktası diye ifade etsek daha uygun olur.

Mesire yerinin kiraya verilmesi demek halkın bu alana artık bedava girmesinin önüne geçilmesi demektir. Bu arazi kişilere kiraya verilecek kadar da çok büyüktür.

Çatalca Belediyesi bu alanı kişiye uzun süreli kiraya vermek yerine kendisinin işletmesi gerekmektedir.

Bu alana kendi imkanlarıyla sosyal tesisler yapmalı, tesislerden gelen gelirini Çatalca Belediyesi’ne aktarmalıdır.

Mesire alanına giriş kotası koymamalı tüm halkın girebileceği bir alan haline getirmelidir aynen şu andaki olduğu gibi.

Ya da Çatalca Belediyesi mesire alanının orta bölümüne belediyeye ait bir sosyal tesis yapıp diğer boş alanlara 10-15 dinlenme alanı oluşturup bu alanları kiraya verebilir.

Belediye bu alanda olduğu sürece denetim en iyi şekilde işlenmiş olur hem de halkın cebinden fahiş fiyatlarla dinlenme, piknik, spor vb. gibi konulardan para alınmaz.

Halk kendi yerinde cüzi fiyatlarla durabilir.

Önemli olanda budur. Böyle bir mesire alanını kiralayıp kiraya vermek sorumluluktan bir nevi kaçıştır. Hizmetten bir nevi kaçıştır. Birilerine bu alanı al senin olsun parana para kat demektir.

Önemli olan kiraya vermeden bu alanı halka hizmet edebilecek bir duruma getirmek, halkın malını halka sunmaktır.

Çatalca Belediyesi bu yanlıştan bir an önce dönmelidir.

Hatta ve hatta kendisine ait çok önemli yerdeki tüm edinimleri kendi bünyesinde halka sunmalı, halka ucuz hizmet getirmelidir.

Eğer böyle giderse bu halk para vermeden kendisine ait olan alanlara giremeyecek duruma gelecektir.

Halkın hakkını hukukunu korumak halka ait yerleri birilerine değil halka vermekle olur. Bu da halkın belediyesinin kendi bünyesinde oluşturduğu organizasyonla olur.

Yok eğer belediye ben bu işin içinden çıkamayacağım, ben bu işlerden anlamam, ben sadece yol, kaldırım yaparım. Ben bu işin içinden çıkamam. Benim buna vizyonum yetmez. Ben beceremem diyor ise o zaman amenna.

Çatalca’nın edinimleri böyle gidiyor. Erguvankent 650 Dönem arazi gibi. İnceğiz gibi. Diğer yerler gibi. Bu edinimlere sahip çıkalım. Halkın faydasına sunalım.

Dün yazdığım yazıdaki gibi. Dünkü yazımı okuduğunuzda çok daha iyi anlayacaksınız neler demek istediğimi.

KİRALAMAYIN. İŞLETİN…

422 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

EN SON HABERLER

© 2017 Haber Marmara Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Reklamı Gizle