Hoşgeldiniz  

KREŞLER ÇOĞALTILMALI

Ali Girgin | 18 Şubat 2021 | Köşe Yazıları, Tüm Manşetler


facebooktwitter
Ali Girgin
aligirgin1975@hotmail.com

Marmara Aktüel Kadın Gazetesi’nin 10 sayısı çıktı. Gazetede bir haber çok dikkatimi çekti. “Kreş, bir değil; birkaç tane olmalı” başlığı ile çıktı. Haberde Çatalca ve diğer ilçelerin sorunu olan kreşlerin azlığından bahsediliyordu. Belediyeye ait kreşlerin azlığından dolayı vatandaşların çocuklarını özel kreşlere göndermek zorunda kaldığını ve çoğaltılması gerekliliğini vurguluyordu. Haliyle de yapılması gereken bir haberdi. Konuyla ilgili olarak belediyenin sitesinden kreşle ilgili bilgi sahibi olmak istedim.

Belediyenin kreşe çocukların verilmesi öncesi şartnamesine baktığımda iki madde çok dikkatimi çekti. Birincisi 2 ay üst üste kreş aidatını ödeyemeyen velilerin çocuklarının kaydının silineceğiydi. İkincisi de belediye çalışanlarının çocukları kreşe yazdırılıyor ise ücret yüzde 50 indirimliydi.

Düşünsenize çocuğunuzu yazdırıyorsunuz ama pandemi dönemi kreş aidatını ödeyemediniz. Çocuğunuzda kreşe alıştı ve ücreti ödeyemediğinizden dolayı çocuğunuzun kaydı silindi. Tabi şunu hemen sormadan da edemiyorum. Belediye ne zaman borçlu olduğu işletmelere borcunu iki ayda ödedi ki, kreşe iki ay para ödemeyen çocukların kaydını silebilirdi? Ayrıca belediye halkın malı değil miydi?

İkinci dikkat ettiğim maddede de belediye personeline yüzde 50 indirim oldu. Halkın kendi malı olan kreş halka indirimsiz olurken halkın hizmetlilerine yüzde 50 indirim olması da bir hayli ilginç. Düşünsenize neredeyse kreşin tüm masrafları Çatalca halkı tarafından verilen vergilerle ayakta durup faaliyetine devam ederken halka indirim uygulanması gerekirken halkın hizmetlilerine indirim uygulanıyor. Yani halk normal, belediye çalışanı VİP destekle karşılanıyor. Bu maddenin ivedi olarak kaldırılması gerekiyor.

Bir diğer noktada kreşe belediye servisinin olmaması. Belediye her yere servisler çıkartırken, araçlarını hizmete sunarken kreşe sunmaması da bir hayli ilginç. Özel servislerle öğrencilerin gelmesinin gerektiğini anlatmaya çalışıyor. Yani özel servislere gidin bir de oraya para aktarın deniyor. Çatalca Belediyesi akıl almaz yerlere araçlar göndereceğine, spor kulübüne araç destekleri vereceğine geleceğin teminatı olan çocuklara da servis çıkartmasını bilmelidir. Eğer servis çıkartamayacak kadar da zordaysa öyle süslü püslü sevgi günü hediyelerini de halkın hizmetlilerine belediyenin kasasından vermemeyi de bilecek. O kadar servis şirketi var ki, çokta kendilerine yakınlar, istedikleri zaman servis çıkartabilecek güçteler o zaman servisin olmaması niye?

Evet, haberin devamında kreşlerin çoğaltılması gerektiği belirtiliyor. Neden belediye kreşleri çoğaltmıyor derseniz cevap az çok belli olacaktır. Kreşe harcanacak para gelene kadar bittiği için. Çocuklar ve kadınlar hep unutulduğu için. Kreşlerin belediyeler için büyük bir yük olduğu düşünüldüğü için. Aynı hayvan barınakları gibi.

Çocukların gelecek için eğitim ve bedensel gelişimleri adına en önemli olarak belirtilen kreşlerin çoğaltılmaması veya düşünülmekten uzak kalması gerçekten üzücü. Var olan bir kreşte de şartnamede belirtilen iki madde ve servis yoksunluğu üzücü. Kalpleri her yere donatan (kalbe benzeyip benzemediği tartışılır), sevgi gününde halka dağıtılması gereken hediyeleri halkın hizmetlileri olan belediye çalışanlara dağıtan ve bunu halkın gözüne soka soka reklamını yapan, belediye çalışanları halkın hizmetlisiyken sanki halk belediye çalışanlarının hizmetlisiymiş gibi belediye çalışanlarına pandemi dönemi akıl almaz hibeler yapan, önüne gelen herkese özel günlerde hediyeler dağıtan, binlerce mont, bot dağıtıldı diye reklam yapılırken bir dağıtılmış dahi çocuk görülmeyen, pandemi dönemi kültür sanat alanında sıfır aktivite olurken milyonları harcayan, pandemi dönemi zücaciye ihalesi yapmaktan çekinmeyen ve daha sayacak o kadar çok şey varken belediyenin çocukları, kadınları düşünüp bir veya birkaç tane daha kreş yapabileceğini acaba düşüneniz var mıdır? Bir kreş daha yapamayacaksa eğer bir belediye halkın malı olan değerli tarlaları, arazileri neden sattı? Belediye çalışanlarına hediyeler dağıtmak için mi? İlçenin belirli yerlerine kalpler dikmek için mi? Günler önce ağır kış şartları yaşanacak derken çiçek ekmek için mi? Meydanda bulunan ucube ve gayrı yasal dev ekran panosunun temelini yapmak için mi? Devamlı değişen giriş ve çıkışlardaki parklar için mi? Konteynerlerin tekerlekleri için mi? Ne için satıldı? SAYGILARIMLA…

343 Kez Görüntülendi.
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

EN SON HABERLER

© 2017 Haber Marmara Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Reklamı Gizle