Hoşgeldiniz  

KOORDİNATÖR, BAŞ KOORDİNATÖR…

Ali Girgin | 12 Haziran 2020 | Köşe Yazıları


facebooktwitter
Ali Girgin
aligirgin1975@hotmail.com

Son zamanlarda fazlasıyla özellikle belediye kurumlarında duyduğumuz bir kıdemdir Genel Koordinatör, koordinatör, danışmanlık veya baş danışmanlık, özel kalem müdürlüğü, baş sekreterlik.

Elbette herkesin merak ettiği bu sıfat veya sıfatların anlamı ve görev alanlarıdır.

İsterseniz Genel koordinatör veya koordinatörlerin ne anlama geldiğine ve hangi görevlerle donatıldıklarına bakalım.

Genel Koordinatör Nedir?

Genel Koordinatör; firmaların, şube ve birimleri arasında koordinasyon sağlayan ve bu alanda rapor oluşturan kişidir. Bu pozisyonda çalışanlar, aynı zamanda denetleme raporlarını şirket yönetimine ya da genel müdüre sunmakla yükümlüdür.

Genel Koordinatör Ne Yapar?

Genel Koordinatör Görevi Nedir?

Çalışılan kurumda birimler arasındaki iletişimin ve çalışmanın sağlıklı bir şekilde ilerlemesi genel koordinatöre bağlıdır. Genel koordinatör, birimler arasında etkin bir bağ kurarak işlerin doğru ve zamanında yapılmasını sağlar. Genel koordinatörlerin başlıca görevleri şöyledir:

  • Şirket birimleri arasında koordinasyonu sağlamak ve düzenlenen toplantılara katılmak,
  • Personeller arasında koordinasyonu sağlamak ve onları yönlendirmek,
  • Genel müdür ya da yöneticilerin, firma ile ilgili istek ve hedefleri doğrultusunda verilen görevleri eksiksiz olarak zamanında yerine getirmek,
  • Firma bünyesinde bulunan şubeler dışındaki tüm birimlerin koordinasyonunu sağlamak.

·         Genel Koordinatör Nasıl Olunur?

·         Genel koordinatör olabilmek için bireylerde bazı özelliklerin bulunması gerekir. Bunların başında yöneticilik yeteneği yer alır. Aynı zamanda insan ilişkilerinde iyi olan, aktif çalışabilen ve düzenli çalışma disiplinine sahip olanlar bu mesleği tercih edebilir. Kişinin sistem kurma becerisinin yüksek olması, ekip yönetebilmesi, organizasyon planlaması ve program yapması gerekir. Arşiv ve dosya işleri yapabilen, rapor tutabilen bireyler de bu iş için uygun kabul edilebilir.

·         Genel Koordinatör Eğitimi

·         Genel koordinatör olabilmek için genellikle bölüm şartı aranmaz ancak istenilen özelliklere uygun olarak Halkla İlişkiler, İşletme Bölümü ve İktisat Bölümü başlıca tercihler arasında yer almaktadır.

Şimdi bölgemizdeki koordinatörlere bakalım isterseniz.

Hiçbir şeyden habersiz, haberi olsa da yokmuş gibi davranan, bölümler ve yöneticilere bağlı olmak yerine direkt en başa bağlı olan ve rapor sunan, görevleri eksik ve zamanında yapmayıp çözümler üretmeyen, şubeler ve bölümler arasındaki işleyiş hakkında bilgi sahibi olmayıp, bölümler arasında koordinasyonu sağlayamayıp aksine sözünü geçiremeyen, personele sözü geçmeyip talimat vermek yerine sadece ricalarla iş yaptırmaya çalışan, dış işlerde kurumun hâkimiyetini kuramayanlardan çoğu oluşmakta.

Veya böyle olmaları istenmektedir.

Hal böyle olunca da kurumların veya firmaların eksik çalışmasına, kurumların hizmetlerin aksamasına, vatandaşlar tarafından güven kaybına, küskünlüklere ve bir çok sıkıntıya neden olmaktadır.

Bazen bu davranışlar içerisinde hem firma içinde hem de dışarıya olması müdürler ve genel müdürler tarafından yapılması istenmese de direkt en baş yani patrona direkt bağlı olarak çalıştıklarından dolayı patronların da koordinatörlerin böyle çalışması da istenmiyor değildir.

Kısacası koordinatörler patronla diğer kurumlar arasında bir zırh görevindedir.

Patron her zaman her konuda haklı çıkar.

Koordinatörlerin görevi ise kısacası günah keçisi olmaktır desek yeridir.

Ancak bile bile de günah keçisi olmakta pek hayra alamet değildir. Bu konuda da kafalarda soru işaretleri olmuyor değildir.

1350 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

EN SON HABERLER

© 2017 Haber Marmara Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Reklamı Gizle