Hoşgeldiniz  

KİRALAMAYIN. İŞLETİN.

admin | 09 Temmuz 2020 | Köşe Yazıları


admin
habermarmaragazetesi@gmail.com

Çatalca Belediyesi’nin Atatürk Spor Kompleksi adı altında devasa bir kompleksi var. Bu komplekste düğün salonu, spor alanı ve büyük bir arazisi bulunmakta.

Çatalca Belediyesi bu kompleksi Büyükşehir Belediyesinin kendi tesisleri gibi işletmek yerine kiraya veriyor.

600 kişilik bir düğün salonumuz varken ve belediye halkına çok ucuz fiyatlarla hizmete açmak yerine kiraya verdiği kişi yüksek fiyatlarla düğün salonunu kiraya veriyor. Böylece halkımız hem düğün masrafları hem de düğün salonunun getirdiği yüksek harcamadan dolayı düğününü yapamaz hale geliyor.

Bir de özellikle kadınlarımızın gittiği spor salonlarından en büyüğü bu komplekste bulunmakta. Belediyeye ait yani halkın malı olan bir alanda spor yapabilmek içinde ayda yüzlerce lira para vererek spor yapabiliyorsunuz.

Belediyeye ait ve belediyenin imkanlarıyla ortaya çıkan parklar, işgal alanlarındaki kafe ve çay bahçeleri ve buna benzer yerleri de sayarsak aynı, halkın malı iken halk buralarda 3 liradan, 1,5 liradan çay içerek, masaya oturmaya bile para alındığı yerlerde spor yapmak, dinlemek, boş zamanını geçirmek veya sosyalleşmek zorunda kalıyor.

Bu tür yerlerin belli bazı kişilerin elinde olduğunu ve bu kişilerin belediye ile mutlaka bir ilişkilerinin olmasını da diğer bir zamanki yazacağım köşe yazısına bırakıyorum.

Çatalca Belediye Başkanı nasıl belediye çalışanlarını düşündüğünü söyleyip aş evinden (mağdur, dar gelirli, kimsesiz, işsiz, ekmeğe muhtaç insanlara yemek verilen yer. Artık verilmiyor.) çalışan personele yemek verip düşünüyorsa halkını düşünmek zorundadır. Çatalca belediye personelinden ibaret değildir.

Halkına da belediyeye ait alanlarda kişilere kiraya vererek değil belediye bünyesinde ucuz şekilde hizmet vermek zorundadır.

Çatalca Belediye Başkanı 4-5 kişiyi spor kompleksinde görevlendirip halka on binin üzerindeki düğünleri halka 2-3 bin liraya verebilir. İşgal alanındaki kafelerde 3 liraya içilen çayları halka 50 kuruşa, çay bahçelerinde 1,5 liraya içilen çayı 30 kuruşa, 300-400 lira verip spor yapılacak yerde belediyenin bünyesinde tutulmuş özel eğitimli hocalarla ayda 20-30 liraya spor yaptırabilir.

Özel eğitimli öğretmenleri Kültür Merkezinde halka kurs vermek adına tutabiliyor. Hatta ve hatta bu kurslardan çok az bir maliyetle eğitim verebiliyor.

Böylece belediye bazı yerlerde kiracılarına olan milyonlarca liralardan da kurtulmuş olabilir.

Düşünsenize Atatürk Spor Kompleksi’nin düğün salonunda onlarca okulun etkinliklerini çok ucuza yaptığını, kadınların çok ucuza spor yaptığını, evlenen gençlerimizin düğün solunu harcamasını düşünmediğini, dar gelirli vatandaşlarımızın düğün salonlarına para veremediklerinden dolayı evlerinin önünde sokaklarda düğün yapmadığını ve yüzlerce örneklerle bir kompleks haline geldiğini. Tam bir Atatürk’ün istediği bir kompleks.

Bu hayallerin sonrasında halkın verilen hizmetlerden dolayı belediyeye teşekkür etmesi.

Tabi benim düşüncelerimi düşünmek için halkı düşünen olmak gerekiyor. Halktan birisi olmak gerekiyor. Halkın menfaatini düşünmek, halk için var olmak gerekiyor.

BU düşüncelerime belediye başkanımız farklı cevaplar verebilir.

Her şeyin yasal mevzuatlarla yapıldığını, belediyeciliğin işletmeler üretmek, işletmesini yapmak, bunlar için istihdam yaratmak olmadığını veya farklı sözlerle kendisini anlatabilir. Ama halka çok ucuz hizmet veriyorum sözünü söyleyemez. Çünkü kiraya verdikleri alanlar tamamen çok pahalı.

Hadi bakalım sayın başkanım. Atatürk Spor Kompleksi’ni sosyal pilot alan seçerek belediye bünyesinde halka hizmet etmeye başlayalım. Sonra yavaş yavaş diğer alanları belediyenin hizmetine sokarak halka ucuz kaliteli hizmet vermeye başlayalım.

Hem istihdam yaratalım, hem de halka ucuz hizmet verelim.

927 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

EN SON HABERLER

© 2017 Haber Marmara Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Reklamı Gizle