Hoşgeldiniz  

KİPTAŞ ve ERGUVANKENT

Defne Yolcu | 22 Şubat 2021 | KADIN AKTÜEL A- A+

Kısa bir süre önce yaşanan kötü hava şartları ülkenin her yerini ele geçirmişti. Uzun süredir böylesine bir kar görmemiştik.  Biz insanlar için değişiklik, hastalığa karşı bir doğal ilaç, toprak için daha fazla bereket, en önemlisi barajlardaki su oranı için sanırım bu doğa olayı yeterli oldu. Toprak suya doydu, barajlardaki su oranı yükseldi. Kötü durum gibi gözüken ve insanların yaşamını etkileyen kar aslında bizler için bir kazanç oldu.

Kötü durumların iyi olaya neden olduğu gibi, bazen de iyi olmayan durumlarda gerçekleşti. Bu sorun yaratan nedenlerin çözümü için çalışıldığına şüphem yok ancak kafama takılan bazı soruları da sormadan edemeyeceğim.

Gelelim sorularıma;

Çatalca ve bölge halkının daha rahat bir yaşam adına yatırımını yaptığı ve ikamet ettiği, ilçemizin en önemli nüfus yoğunluğunu oluşturan KİPTAŞ ve ERGUVANKENT’te bu yoğun kar yağışından dolayı büyük sıkıntılar yaşandı. Yaşanan sıkıntıların en büyük payını da ulaşım noktasında çektik.

Ben ne ERGUVANKENT’te ne de KİPTAŞ’ta oturmuyorum. Fakat tanıdığım aile dostlarım ve yakınlarım orda oturuyor. Bu yazıyı sırf tanıdığım insanları ele alarak değil de tamamen herkesi ilgilendiren bir durum olduğu için yazıyorum.

Site içleri karlı havada kilitleniyor

Kendi gözümle görüp şahit olduğum için ayrıca yazmak dile getirmek istedim. Konum olarak her iki yerleşim alanı da yolları yokuşlu ve dik eğimli bölgelerde konuşlandırılmış durumda.  Bu iki sitede kar yağdığı vakit arabası olanda olmayanda iki kez düşünmek zorunda. Yoğun kar yağışında yaşanan site içi yollardaki araç kalabalığı, yürüyüş yollarının buz tutması, yollara gelişigüzel bırakılan araçlar sıkıntı yaratıyor. Acil bir durum olsa özellikle KİPTAŞ’ın ara sokaklarının tam anlamıyla temizlenmemesinden dolayı insanlar bir şey yapamayacak durumda kalabilir. ERGUVANKENT’te bu durum ne yazık ki fazla yaşanmıyor, yaşanmamasının nedeni bu sitede belediye daire müdürlerinin oturmasının etkisinin olduğu iddia ediliyor.

KİPTAŞ’ta bir sonraki yaşanacak kar yağışlarında aynı şekilde önlem alındığı vakit aynı sıkıntılı durumların yaşanması da kesin.

Bu sıkıntılara acil olarak önlem alınması gerekiyor. Acil olarak yapılması gereken sorunlar ise;

-Her iki siteye ilçe içinden çıkan tek yolun mezarlık yolu olması ve bu yolun dik ve dar olmasından dolayı yaşanan sıkıntı. Bu yolun acilen genişletilmesi ve iyileştirme çalışmalarının yapılması şart.

-ERGUVANKENT yolunun yarım kalan asfalt çalışmasının yapılması şart. Ayrıca her zaman yanmadığı dile getirilen ışıklandırmalarında bu ıssız yerde ne kadar önemi olduğu da göz ardı edilmemeli.

-Site girişlerinin bulunduğu alanlarda ceplerin olması gerekiyor. Özellikle işe, okula vb. gitmek için toplu taşıma araçlarına binenlerin güvenliği için.

-Her iki siteye giden mezarlık sonrası yol alanının çevre düzenlemesi, yol genişletilmesi, yol ayrımları ve en önemlisi yoncaların yapılması şart.

-Her iki siteye ayrım yolu olarak kabul edilen alanda yapılan açık hava düğün alanının başka yere alınması ve bu alanda düğünlerde yaşanan kalabalıklarda olası trafik kazalarının önüne geçilmesi.

-Elektrik kesintilerinin önüne geçilmesi adına elektrik alt yapısının güçlendirilmesi ve trafo merkezlerinin güvenlikli bölgelere alınması.

-Okul yolunun daha güvenlikli bir hale getirilmesi ve bu alanda gerekli uyarıcı levhaların çoğaltılması.

-Alışveriş merkezi alanlarının düzenlenmesi ve ferah bir ortamda insanların alışveriş yapmasının sağlanması.

-KİPTAŞ’a İlkem Petrol’ün yanından giden yolun tamamen iyileştirilmesi, genişletilmesi, dik yokuşların azaltılması ve keskin virajlarda gerekli uyarı levhalarının çoğaltılması. Bu yolun giriş bölümü olan Çatalca Karayoluna ışıklandırma konulması ve burada trafik kazalarının önüne geçilmesi.

498 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

EN SON HABERLER

© 2017 Haber Marmara Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Reklamı Gizle