Hoşgeldiniz  

KESER SES VERİYOR. BİRİLERİ DUYMUYOR…

Ali Girgin | 16 Temmuz 2020 | Köşe Yazıları


facebooktwitter
Ali Girgin
aligirgin1975@hotmail.com

Halk ile yaptığım sohbetlerde konu her zaman kaçak binalara ve özellikle meclise gelen kişiye özel arazilerle ilgili değişiklik veya herhangi tekliflerine geliyor.

Vatandaş çivi çakamazken mahallelerin büyük bir bölümünde devam eden inşaatlara konu gelirken neredeyse hep aynı söylemlerle karşılaşıyorum.

İnşaat yapanların büyük bir bölümünün yukarıdan bazı isimlerden izin alarak inşaatlarını yaptıklarını ve kimsenin kendilerini rahatsız etmediklerini duyduklarını dile getirmeleri ve her seferinde sanki ezberlemişler gibi aynı isimleri tekrar etmeleri bende hayret uyandırıyor ve uyandırmaya da devam ediyor.

Gerçekten de neredeyse her mahallede keser seslerini duyuyoruz. Kimisi çatısını, kimisi havuzunu, kimisi balkonunu, kimisi üst katını, kimisi sıfırdan bina yaptığını ve çivi bile çakılması imkânsız bir dönemde yaptıkları binalara elektrik, su, doğalgaz ve önlerine yol yaptıklarını görüyoruz. Özellikle gümrüğe yakın alanlardaki tarım arazilerinin etrafının çevrildiğini ve toprakların üzerinin mıcırlarla kaplandığına şahit oluyoruz. Hatta bu alanların TIR parkı yapılacağı iddialarına da şahit oluyoruz. Yetmiyor binlerce metre karelik depolar yapılmaya başlandığını veya bitirildiğini, imar barışı döneminde yapılan kaçaklarla ilgili gereken savaşın yapılmadığı ve yapanın yanına kar kaldığı izleniminin devam ettiğine şahit oluyoruz.

Öyle bir duruma gelindiğine şahit oluyoruz ki, onlarca villanın yan yana yapılıp kimsenin görmeden bitirildiğine ve oturulacak hale getirildiğine şahit oluyoruz. Bu binaların yapılırken kimlerin aracı oldukları hakkında ortaya atılan iddiaları duyunca şaşıp kalıyoruz.

Benim anlayamadığım nokta bu tür iddialar kahvelerde dahi konuşulmaya başlanmışsa belediyenin nasıl duymadığıdır. Her şeyden haberi olan belediyenin nasıl olur da bu söylemlere karşı ciddi bir tavır sergilemediğidir. Yok eğer belediye bu söylemlerden veya adamın gözüne girecek şekilde yapılmış binaları görmediğini var sayalım. Görmüyor ise belediyenin sahadaki ekiplerinin de görmemesi imkansız. Görüyor ise belediyeyi uyarmadığı da aşikar. Veya anlayamadığımız şeyler dönüyor demektir.

Her şekilde yerleşim alanlarında yapılan kat arttırımlarına veya arsa üzerlerine yapılan tadilat ve tamiratlara hiçbir zaman bir şey söylemedim. Benim söylediğim alanlar tarım arazileri. Halen ekim yapılan alanlar. Bu alanları talan edilerek betonlaştırılması. Bu alanların TIR parkları, villalar, prefabriklerle betonlaştırılması ve birilerinin bunlara göz yumması veya yumulması.

Ben buradan tekrar söylemek isterim ki, tarım arazilerini yok edenlere “dur” deyiniz. Demeyecekseniz eğer nasıl bu binaları yaptıklarını bari söyleyiniz. Söylemez iseniz halkın söylemlerini yayınlamak ve her şekilde üzerinde durdukları ve telaffuz ettikleri isimleri buradan açıklamak zorunda kalacağım.

NOT: İmar barışı döneminde ve son bir yıllık dönem içerisinde kaç adet kaçak bina yapılmıştır? Kaçına tutanak tutulmuş ve ceza kesilmiştir? Kaçına yıkım kararı çıkartılmış ve yıkılmıştır? Bu yıkımların içinde büyük devasa fabrikalar ve depolar bulunmakta mıdır? Belediye kaçak yapılan binaların kaçına su, elektrik ve doğalgaz alınması için gerekli numarataj vermiştir? Kaçak binalara nasıl numarataj vermiştir? Hangi yasalara istinaden? Bu numarataj verilmesinden hangi isim sorumludur?

PAZAR MEHMETÇİK MEYDANI’NDA KURULACAK

Perşembe günü kurulan halk pazarı artık yeni yeri olan Mehmetçik Meydanı’nda kurulacak. Eski yeri olan Erler Caddesi’nde kurulmayacak. TOKİ’nin yaptığı Millet Bahçesi nedeniyle de Erler Caddesi’nde bulunan Pazar yeri, Pazar yeri dükkanları ve Halk Eğitim binasının  24 Temmuz tarihine kadar kaldırılmasının istendiği ise edinilen bilgiler arasında.

Hal böyle olunca Pazar yeri dükkanları da kaldırılacak.

Kaldırılacak dükkanlara Sanayi Sitesi önünde bir park alanına dükkan yapılarak mağduriyetleri giderileceği ifade edilmişken bu alanın sanayi esnafından bazı kişilerin şikayeti üzerine Büyükşehir Belediyesi tarafından durdurulması sonrası Pazar yeri esnafına “başınızın çaresine bakın” söylemlerinin söylendiği dile getiriliyor.

Bir anda kendilerine dükkan vereceğine inanan Pazar yeri dükkanları sahipleri bu söylemlerin ardından açıkçası ortada kalmış durumdalar. Kendilerinin yeni yer arayışlarının ilçede kiralık dükkan kalmaması ve yer açısından şu andaki dükkanlarıyla kıyas olmaması da kendilerini zora sokuyor. Tabi belediye dükkanlarının ucuz olmasının verdiği rehavetle bu zamana kadar dükkan arayışına girmemeleri de kendilerinin ortada kalmasına vesile olmuş durumda. Kısacası Pazar yeri dükkanları sahiplerinin belediyenin kendilerine yer vermesi için belediyeye çıkacakları, olmaz ise eylem yaparak seslerini duyuracakları iddia ediliyor. Bu dükkan sahiplerinden birisinin Ak Parti Belediye Başkan Aday Adayı olması ve Millet Bahçesi projesinin açıklanması sonrası elleri acıyana kadar projeyi alkışlaması (yoksa alkışlamadı mı­?) ardından bu duruma düşmeleri de diğer bir ayrıntı.

Bu alanın kaldırılmasının ardından yıkımı yapılması yeniden yapılması planlanan Çağlayan Ege İşhanı var ki, burada durum biraz karışık. Burada yapılacak olan proje belki de Çatalca halkının en değerli yerinde olan bir binanın birilerine verilmesine ve halkın elinden gitmesine vesile olabilir. Bu konuyu da ileride ayrıntılı olarak siz değerli okurlarıma açıklayacağım. SAYGILARIMLA…

560 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

EN SON HABERLER

© 2017 Haber Marmara Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Reklamı Gizle