Hoşgeldiniz  

KAHVE SOHBETİ

Naci Akay | 24 Şubat 2021 | Köşe Yazıları


Naci Akay
bilgeofis@hotmail.com

  Kahve Sever misiniz?

Bir zamanlar büyüklerin içeceği gibi görülen kahveyi, şimdiki gençler daha çok içiyor. İyi de yapıyorlar. Bir keyif içeceği olan kahvenin, yararlı çok tarafı var. Köpüklü bir kahve, insana pek keyif veriyor. Keyifli sohbeti ise, ayrı bir zevk oluyor.

      Değerli okurlarım, Bu gün sizinle bir ”Kahve Sohbeti” yapalım. Bizim çocukluğumuzda kahveyi, genellikle yaşlı insanlar içerdi. Hele mangalın yaygın olduğu dönemlerde, cezve ile yapılan bir mangal/ocak kahvesi, içene ayrı bir zevk verirdi.

     Şimdi öyle mi? Hayır! O dönemler geride kaldı. Ya da çok nadir görülüyor. Şimdi, hazır kahve makineleri ile yapılan kahveler moda. Malzemeyi makineye koymak yetiyor. Elektrikli olan bu makineler,pişirdikleri kahveyi size haber veriyorlar. Teklileri gibi, ikili ve üçlüleri de var. İhtiyaca göre.

    Çocukluğumuzda, dedemin içtiği kahvenin tortusunu (telvesini) yalamak, çok hoşumuza giderdi. Belki, kahvenin tadını daha o zaman almıştık. Şimdiki çocuklar ise telveyi bırakıp, kahvenin kendisini içiyorlar, iyi de yapıyorlar,

                               KAHVENİN HİKAYESİ VE FAYDALARI

     Kahve bir bitkinin tohumlarından üretiliyor. Anavatanının  Güney Amerika ve daha çok Brezilya olduğu söyleniyor.  İlk çıkış yeri Etiyopya olmasına rağmen, Meksika, Uganda, Guatemala ve Hindistan  olduğu da ifade ediliyor. Bizimkiler, ithal ediyor. Araplarda da kahve var, ama acaba nerede yetiştiriliyor?

     Kahve, belli bir oranda kavrulmadan içilmez. Onun kavrulma ayarını iyi bilmek gerekir. Kavrulan kahve eskiden silindir biçimindeki öğütme araçlarında çekilirdi. Şimdi ise, kahve öğütme makineleri var. Onun ayarını iyi bilmek lazım.

   Kahvenin faydaları ise, saymakla bitmez. Sıralayalım. Mesela;  Düşünsel performansı artırır. Kasları güçlendirir. Enerji sarfiyatını artırıp, kaloriyi (şişmanlarda) çabuk tüketir. Ağrı kesici özelliği vardır Astım krizlerini hafifletir Bağırsak yumuşatıcıdır. Safra taşı oluşumunu azaltır. Ağrı kesicilerin etkisini % 40 oranında artırır. Şeker hastalığını erken uyarır. Kolesterolü düşürür. Göğüs kanseri riskini azaltır. Siroz hastalığı riskini de azaltır. Nefesi açar. Kemikleri güçlendirir. Selülit gibi cilt sorunlarında olumlu etkilidir. Depresyona iyi gelir. Sindirimi kolaylaştırır. Cilt kanserine karşı koruyucudur. Kan dolaşımını hızlandırır. Boğmaca öksürüğünü keser. İdrar söktürür, böbrek taşlarının düşmesine yardımcı olur.

      Değerli okurlarım, daha da var, sayayım mı?

                                                 BİR KAHVE ANISI

     Çocukluğumda, babamı aramak içir bir Kahvehaneye girdim. Tanıdık olan Kahveci, beni bir köşeye oturtup, önüme bir kahve getirdi. Kahveyi içerken içeri giren yaşlı bir zat kahveciye dönüp, “Bu çocuklar ne zamandan beri kahve içiyor?” deyince, yanlış bir şey yaptığımı sanıp, uzunca bir süre kahveden adeta kaçtım.

     Şimdi ise, genç insanlar ve çocuklar, gittikleri Cafelerde ve evlerde tiryakiler gibi kahve içiyorlar. Bir arkadaş gurubu ile kahve içip sohbet etmek, onlara büyük keyif veriyor. İyi de yapıyorlar.

     Türkiye’de ithal edilen Kahvenin en kaliteli ve içimi hoş olanı, “Mehmet Efendi” markası ile satılıyor. Fiyatı da emsallerine göre biraz pahalı olan bu kahve, yumuşak içimli ve daha çok keyif veren bir kahve olarak tanınıyor.

    Kahveyi şeker katmadan içmekse, daha çok kahve tadı veriyor. Sade ya da Orta şekerli kahveler, daha çok tercih ediliyor.

    Yaygın Virüs sebebiyle Kahvehaneler kapansa da, her kahvehanede zaten   kahve bulunmuyor. Bence, evde kahve bulundurup, arada bir kahve içmenin keyfini kaçırmayın.

     Eskiler ne diyor? “Gönül ne kahve ister, ne kahvehane, Gönül sohbet ister, kahve bahane”

     Kahveli sohbetleriniz bol ve neşeli olsun!

195 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

EN SON HABERLER

© 2017 Haber Marmara Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Reklamı Gizle