Hoşgeldiniz  

KADINLARIN HAKKINI ÖNCELİKLE KADINLAR KORUMALI

Yağmur Aydın | 11 Şubat 2021 | KADIN AKTÜEL A- A+

Çatalca da kadınlarımızın hak ve hukuklarını korumak, onların yaşamlarını kolaylaştırmak, çocuklarına iyi bir gelecek sağlamak, erkekler gibi eşit hizmet alabilmek ve binlerce nedenden dolayı iktidar partimiz AK PARTİ ve muhalefet partimiz CHP’nin kadınların bu haklarını savunmak için, kadın kolları başkanlıkları bulunmakta. Çatalca Belediyesi AK PARTİLİ Büyükşehir Belediyesi ise CHP’li Belediye Başkanları ile yönetilmekte. Kısacası Çatalca da ki kadınların haklarını hukuklarını koruyacak ve hizmet getirecek birçok ilçeden iki katı daha şanslı. Şimdi bakalım kadınlarımıza gelen hizmetler ne kadarmış. Söylediğim gibi bazı ilçelerden bir kat daha kadınlarımıza daha fazla hizmet gelmesi gereken Çatalca bakalım ne durumda.

AK Parti kadınlar kolunu izliyorum. Pandemi döneminde bol bol ilçe başkanlığında toplantılar yaptıklarını, sahada da yardıma muhtaç insanlara erzak ve kendi partilerine üye yapmaktan başka bir şey yaptıklarını göremedim eğer var ise gazetemize haber verirlerse sevinirim. İktidar partisi kadınlar kolu başkanlığının iki yıldır Çatalca Belediyesi’nin yaptıkları ile ilgili ne bir eleştiri, ne bir ilçeye hizmetin yakışıp yakışmadığını, ne de kadınlar için toplumsal projeler üretip sunduklarını göremedim. Bir gün belediye başkanlarını yanlarına alıp saha taraması yaptıklarını siyaset gözetmeksizin kadınların sorun şikâyet sıkıntılarını dinlediklerini gözlemleyemedim. Kısacası hiçbir şey yaptıklarını göremedim.

Bir diğer tarafta da yerel belediyeye muhalefet ama Büyükşehir Belediyesi’nin partisi olan CHP Kadın Kolları Başkanlığı vardı. Tamamıyla genel siyaset üzerinden yürüyen, kadınların ilçedeki sorunlarını gündeme nadir getiren veya getirirken kamuoyuna duyuramayan, Belediye Meclis Toplantılarında kadın meclis üyelerinin, ilçe kadınlarının sorunlarını dahi mecliste gündeme getirmediği pandemi döneminde, İBB’nin gönderdiği erzakları dağıtarak siyasi görevlerini yerine getiren, geçmiş dönemdeki belediyenin aciz ve basiretsiz yönetiminden dolayı kadın meclis üyelerinin şu andaki belediyeyi eleştiremediği, kadınların mutfaktaki yangınını genel siyaset üzerinden işleyen ancak ilçedeki bir mutfağı ziyaret etmeyen yetmedi hemen ilçe başkanlığının önündeki halk ekmek büfesinin önünde ucuz ekmek almak için sıraya giren yüzlerce kadına neden sıradasınız diye soramayan bunu ilçede gündeme getiremeyen bir kadınlar kolu başkanlığımız var.

Her iki kadınlar kolu başkanlığının ilçedeki kadınlar ile ilgili hiçbir şey yaptıklarını veya proje ürettiklerini düşünmüyorum.

Diyeceksiniz ki kadınlarla ilgili hiçbir hizmet yapılmıyor mu? Belediye her özel günde yüzbinlerce lira para harcayarak gereksiz aldığı kadınlara özgü hediyeleri sevgi gününde dağıtabilir. Kadınlar günü ve Anneler gününde de hizmet adına dağıtabilir. Kadınlarımızın sevgisini kazanmak için belediye başkanı çocuklarla top oynayabilir. Hatta ve hatta bisiklet yolu olmayan ilçede çocuklarla bisiklet binebilir. Saçma sapan kalpli panoların önünde bu panolar sanki sevgiyi gösteriyormuşçasına resim çektirebilir. Meclis üyeleri karanfil dağıtabilir. Kadınlara özgü kurslar paralı şekilde verilebilir. Bunların ardından ufak tefek projeyle bir yıl bol bol resimlendirerek üstün hizmet gibi halka lanse edilebilir. İBB’de ye de baktığımızda değişen hiçbir şey yok.

Her iki kadın kolu başkanlığında da kadına şiddet olduğunda hiçbir zaman bir araya gelip ortak şekilde kadınların haklarını savunduklarını, kadına şiddeti lanetlediklerini görmedim. Arada sırada CHP’de görüyorum ama Ak Parti’de hiç görmedim. Şiddete uğramış kadınların ilçede kendilerini savunan bir kadın sığınma evini istediklerine dair bir kelime dahi duyamadım. Yaşlı kadınlarımız için bir huzur evi istediklerini işitmedim. Sokaklarda kadınlarımızı kovalayan, çocuklarımızı ısıran köpekler için bir tek eleştirilerini duymadım. Tüm ilçenin her yeri çamur deryası içindeyken pandemide temizlik neredeyse çöp toplamaktan öteye gidemiyorken, kadınlar çocuklarıyla yolda karşıdan karşıya geçemiyorken, mutfağında yangından dolayı çocuğuna uzaktan eğitim için tablet internet alamıyorken, elektriği kesik iken, çocukları aç susuz yatarken, çocuklarını parka götürdüğünde çocuklarının oyun oynayacağı ve kendilerinin de oturabileceği dezenfektan edilmiş, temiz ve güvenli bir yer bulamıyor iken, belediyeye ait bir çay bahçesinde 50 kuruşa çay içmek yerine belediyeye yakın kişilerin işlettiği işgal altındaki ve ya ihale ile verilen çay bahçelerinden 1,5-5 liraya çay içer iken, alışveriş yaptığı yerler de fahiş fiyatlarla karşılaşır iken, pandemi döneminde haksız şekilde işlerinden çıkarılır iken, sigortasız çalıştırılır iken, iş yerinde ruhsal baskıya uğrarken ve sayacağım binlerce örnek için çözüm adına veya bu sorunları gündeme getiren kadın kolları başkanlıklarını göremedim.

Sadece bu iki kadın kolları başkanlığından bahsettim, diğerlerinden bahsedemiyorum çünkü belediyelere yaptırım güçleri yok. Şunu söylemek istiyorum ki Çatalca da yüzde kırk dokuzu temsil eden kadınlarımız olduğunu herkes bilsin. Her seçim arifesinde kadınları yok sayan zihniyet bir gün sandıkta bunun hesabını görür. Kadınların gerçek sorunlarını irdelemek ve çözüme kavuşturmak yerine kadınlarımızın da verdikleri vergilerin, kendilerine milyonlarca liralık gereksiz hediyeler verilerek ve bu hediyeleri belediyelere satan belirli yandaşları zengin ederek kadınların sorunları çözülmez. Verilecek o hediyeler ile de kadınlar kandırılamaz. Sizlere yukarıda ana başlıklar ile saydığım sorunlara eğilebiliyor, sorunları belediyelere iletebiliyor, siyasi partinize üye yapmadan çözümler getirebiliyor, kadınların ortak sorunlarında ortak hareket edebiliyor, kadınlar için ayrılan yüzde kırk dokuzluk bütçeyi koruyabiliyor ve kadınlarımız için harcatabiliyor iseniz, siz o zaman benim kadınlar kolu başkanlarım olabilirsiniz. Bu sorunlara alakasız hizmetler ile çözüm bulduğunuzu dile getirebiliyor iseniz siz kadınların kadınlar kolu başkanlığı değil, sadece ilçe başkanları ve belediye başkanlarının birer savunucusu olabilirsiniz, kadınların değil…

396 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

EN SON HABERLER

© 2017 Haber Marmara Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Reklamı Gizle