Hoşgeldiniz  

KAÇAKLARLA NÜFUS YÜKSELİYOR

Ali Girgin | 25 Şubat 2021 | Köşe Yazıları, Tüm Manşetler


Ali Girgin
aligirgin1975@hotmail.com

Çatalca’da imar barışıyla birlikte kaçaklar aldı başını gidiyor. Çarpık ve imara aykırı şekilde yapılan kaçaklar hem doğaya hem de tarım arazilerinin yok olmasına neden oluyor. Yetmiyor bu kaçaklara dur denilmiyor. İddialar üzere büyük bir bölümüne ise resmiyete uydurulmaya çalışılarak resmiyet kazandırılmaya çalışılıyor. Her yapılan kaçak yapıya da oturum gerçekleştiğinde bütün sıkıntı yasallıkla ilçede yaşamaya çalışan ilçe halkının üstüne yük olarak biniyor.

Bu yük olarak binen sıkıntıları önceki köşe yazılarımda belirtmiştim. Gayri resmiyetle iş yapanların yaptıklarının yanlarına kar kaldığını, yerel yönetim ve Büyükşehir belediyesinin pasif kaldığını, vergi aldığı halkını düşünmediğini, kaçaklara yol vererek kimleri düşündükleri ve kimlere hizmet ettikleri sorularını sormuştum.

Kaçaklara yol verilmesiyle birlikte en büyük sıkıntılardan birisi de nüfusun plan dahilinin dışına çarpık şekilde yükselmesi ve ilçenin üzerine plansız bir şekilde yük getirmesi oluyor.

Nüfusun yükselmesi yerel yönetim için iyi olabilir. Nüfusa göre destek alınması, bütçesine katkı sağlanması ve bilmediğimiz onca desteklerin olduğu bilinirken, bu gelirlere karşılık ilçede nüfus eden halkın bundan faydalanamaması ve bunun üzerine bir de alacağı hizmetin bu kaçaklarla bölüşülmesi şeklinde eşitsiz hizmet dağılımına neden oluyor.

Benim anlayamadığım tek konu tüm bu kaçaklar yapılırken ve alenen göz önünde yapılırken yerel belediyenin nasıl görmediği, görüyor ise neden engel olmadığı, inşaatları durdurmadığı ve kaçakları resmiyete uydurmaya çalışanlara karşı mücadele etmediğidir. Tarım arazileri ve doğa katledilirken neden sessiz kalındığıdır? Bunun altındaki neden nedir? Kimdir bu kaçaklara izin veren(ler)? Bu kaçakları yapmayı müteahhitlik seviyesine çıkaran aracı taşeronlara izin verenler kimlerdir? Verilmiyor ise halkın bildiğini belediye bilmiyor ise o koltuklarda işleri nedir?

Tabi bu sorular çoğaltılarak sorulabilir. Ama her sorunun sonunda mutlaka bu kaçaklar hakkında kim ve neden soruları ortak noktada buluşmaktadır?

Gelelim konumuza. Kaçaklarla birlikte nüfusu yükselen Çatalca iddia ediyorum ki bu hızlı kaçak yapılaşmalarla 3 yıla varmadan küçük bir Esenyurt, Arnavutköy olma yolundadır. Çarpık yapılaşmayla ortaya çıkacak olan tüm sorunlar dağ gibi üst üste binecek, huzur en asgari düzeye inecek, hizmet kalitesi azalacak, alt yapı ve üst yapı yetmezlikleri baş gösterecek ve bu çarpıklaşma aşamasında ortaya hızlı bir şekilde ortaya çıkan zenginlerimiz olacak.

Bu filmi ben Esenyurt, Başakşehir, Arnavutköy gibi bir anda büyüyen ve şu anda sorunlarla boğuşan ilçelerde gördüm. Bir anda zengin olan ama şu anda halkın gözünden düşenleri de gördüm. Halkın huzurunun nasıl kaybolduğunu, hızla plansız bir şekilde büyüyen ilçelerde yaşamanın ne kadar zor olduğunu da gördüm.

Çatalca’da sanki birileri yukarıda anlattığım durumları yaşatmak adına adım attıklarını görmemek isterdim ama gidilen yol bu. Çatalca hızla çarpık bir kent haline aldırılıp, tarımdan uzaklaştırılan, doğası katledilen, her yeri betonla kaplanan aynı yeşilliği ve doğasıyla anılırken betonkent adıyla anılmaya başlayan bir Büyükçekmece haline döndürülme durumuyla karşı karşıya. Sanki bir el butona basmış ve startı bu yönde vermiş gibi.

Söylenecek fazla söze gerek yok. Çatalca artık geçmişteki gibi bir ilçe olma yolundan uzaklaştı. Her gelen yönetici doğanın ve tarım arazilerin yok olmasına göz yumdu. Nüfus gittikçe yükseliyor. Yükseldikçe de sıkıntılar büyüyor. Yeni Esenyurt, yeni bir Arnavutköy tüm ilçe halkına hayırlı oldun…

Şimdi neyimiz eksik? Yeşil alanların üzerine kondurulacak olan alışveriş merkezleri, gökdelenler, işgallerle doldurulmuş araziler kaldı. Ha gayret az kaldı. İlerlemeniz çok iyi. Başarı sizin işiniz. SAYGILARIMLA…

267 Kez Görüntülendi.
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

EN SON HABERLER

© 2017 Haber Marmara Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Reklamı Gizle