Hoşgeldiniz  

Hastanelerde muayene olabilmek çok zor

Yağmur Aydın | 11 Mayıs 2021 | KADIN AKTÜEL A- A+

Pandemi dönemi yaşanmasıyla birlikte devlet hastanelerimizde Covit-19 hastalığının dışındaki neredeyse tüm hastalıklar askıya alındı sayılır. Normal olarak devlet hastanelerimizde muayene olmak için ne doktor bulabiliyoruz, bulsak da muayene olamıyoruz.

Pandemi dolayısıyla bütün yoğun bakım üniteleri dolu olduğundan dolayı önemli ameliyatları olamıyoruz, olsak ta virüs kapma endişesi ile daha da hasta oluyoruz. Hastanelere gitmeye korkar olduğumuz şu günlerde periyodik olarak gitmesi gereken hastalarımızı gidemediklerinden dolayı bir bir kaybediyoruz. Her rahatsızlığımızı virüse yoruyor hayatımızı virüsle geçirmeye, korku ve kaos içinde yaşamaya devam ediyoruz. Nereye kadar böyle gidecek bilmiyoruz.

Pandemi dolayısıyla covit-19 hastalığının dışındaki hastalıklara ne yazık ki fazla itibar gösterilmiyor. Diş, cildiye, dâhiliye, ortopedi, kulak- burun-boğaz, göz vb. hastalıklara bakan bölümlerde doktor bulunamıyor. Randevu alınsa dahi randevu zamanına yakın sistemden hastalara mesaj yollanarak randevuların iptal edildiği ifade ediliyor. Kısacası bu tür bölümlerle ilgili hastalığınız var ise muayene olamıyor sağlık hizmeti alamıyorsunuz. Mecburiyetten özel hastanelere gitmek zorunda kalıyor ve cebinizden para harcamak zorunda kalıyorsunuz. Bir nevi sistem sizi özel hastanelerin kucağına atıyor ve siz buna mecbur bırakılıyorsunuz.

Bir yıl geçmesine rağmen ve bu sıkıntılar yaşandığı görülmesine rağmen çözüm getirilmediğini, devlet hastanelerinde işleyişin aynen devam ettiğini, hastaların özel hastanelere yem edildiğini görüyorum.

Sağlık sisteminde ülkemiz eğer Avrupa’da ve dünyada iyi yerde olduğu söyleniyor ve devrim yapıldığı ifade ediliyor ise, her türlü pandemide yaşanacak sıkıntılara karşın daha önleyici tedbirler yaratılabilir, pandemi hastanelerinin dışında diğer hastalıklara bakacak tamamen sterilize edilmiş hastaneler oluşturulabilir ve vatandaşlar sağlık hizmeti alırken korku ve kaos yaşamak zorunda kalmazlar özel hastanelere mecbur bırakılmazlardı.

Bunun için Sağlık Bakanlığı süreci iyi takip etmeli ve en önemli görünen covit-19 dışındaki hastalıkları olanların sağlık hizmeti alması için yeni projeler ve çözümler üretmelidir. Gerçi daha aşı getiremeyen bir bakanlıktan çözümler istemekte pek fayda getireceğini de sanmıyorum.

493 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

© 2017 Haber Marmara Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Reklamı Gizle