Hoşgeldiniz  

HALKA İNEN HER ZAMAN KAZANIR

Ali Girgin | 15 Nisan 2020 | Foto Galeri, Genel, Gündem, Köşe Yazıları, Sağlık, Tüm Manşetler, Video Galeri, Yerel Haberler


Ali Girgin
aligirgin1975@hotmail.com

Koronavirüs hızla yayılmaya devam ettiği süreç içerisinde belediye başkanları da ellerinden gelen tüm imkanlarını seferber etmeye çalışıyor. Belediyelerin Sağlık İşleri Müdürü ve temizlik ekipleri neredeyse gece gündüz çalışıyorlar. Diğer birimlerde bu iki birime destek amaçlı olarak bu zor günlerde yardımcı olmaya çalışıyor.

Dün bir resim çok dikkatimi çekti bu çalışmalar yapılırken.

Çatalca Belediye Başkanı Mesut Üner maskesini takmış mahalleleri dolaşıyor ve halkın sorun ve sıkıntılarını dinliyordu.

Düşünün ki kendisini izole etmesi gerekirken, şehremini olarak kendisine bir şey olmaması gerektiğini bildiği halde sokağa çıkmış ve evlerin camlarından çıkan halk ile sohbet ediyor ve sıkıntıları dinliyor, dinledikçe elinden gelen tüm imkânları zorlayarak destekte bulunacağını belirtiyordu.

Bu tür manzaralar Çatalca halkının alışık olmadığı manzaralar.

Bir belediye başkanı geçmiş dönemlerde normal günde gelmiyor iken yeni dönem belediye başkanı Mesut Üner çat kapı vatandaşlarını ziyaret ediyor.

Bu durum sadece seçim önceleri karşılaşılan bir durum.

Olağan üstü bir durumda kesinliği olmayacak bir durum ki, bunu da görmüş olduk.

Bir belediye başkanı eğer tüm tehlikeye rağmen makamına kapanıp kendi sağlığını düşünmesi gerekirken, mahalleleri dolaşması, tüm sıkıntıları yerinde görmek istemesi ve halkla birebir ilk ağızdan tüm sıkıntıları dinlemesi gerçekten güzel bir durum.

Bu belediye başkanı tüm bunları yaparken Büyükşehir Belediyesi’nin yapması gereken birçok hizmeti halk sıkıntıya düşmemesi için yapmaya çalışması ise diğer bir ilginç konu.

Kendisine çalışmalarında başarılar diliyorum.

HASTANELER DOLMAYA BAŞLADI

Virüsün yayılma hızı yükseldikçe hastanelerde yataklar, yoğun bakım üniteleri de dolmaya başladı. Açıkça söylemek gerekirse çok acil ameliyat olmadığı süreç içerisinde tüm hastaneler koronavirüs vakalarına bakıyor ve mesaisini buna harcıyor.

Düşünün ki diş doktoru, cerrah, göz doktoru vb. tüm doktorlar virüs kapan hastaların sağlığına kavuşması için çabalıyor.

Bölgemizdeki hastanelerde yatak sayısı dolmak üzere ve yoğun bakım üniteleri ise doluluk oranına yakın ki, eğer böyle virüsün yayılma hızı düşmez ise bu bölümlerde sıkıntı yaşanacağı düşünülüyor.

Ancak devletin buna acil olarak kısa zaman içinde şehir hastanelerini devreye sokacak olması, ayrıca Atatürk Hava Limanı’nda, Sancaktepe’de ve Hadımköy eski askeri hastaneyi hizmete açacak olması yüreklere su serpiyor.

Tüm bu sıkıntılar yaşanırken en önemli sorun ise sağlıkçıların virüs kapması. Neredeyse her hastanede onları bulan sayılarla karşılaşıyoruz. Her sağlıkçının virüs nedeniyle hastalanması bu savaşta savaşacak gücün azalmasına sebebiyet veriyor.

Tüm sağlık çalışanları canla başla çalışıyor. Gece gündüz demeden insanları sağlıklarına kavuşturmak için tüm hastaların başında nöbet tutuyor. İşte bu zaman içinde virüsü kapmamak adına ne kadar mücadele etseler de tek dertleri hastaları iyileştirmek. Virüs kapmak değil.

İşte bu sıkıntılar ve sorunlarla sağlıkçılar boğuşurken bizlerden tek istedikleri izolasyon ve sosyal mesafe kurallarına uyulması, evden çıkma yasağını harfiyen yerine getirme ve küçük şeyler için hastanelerin zamanını boşa harcanmasına vesile olmamak.

Ve halkın tüm tedbirlere uyduğu vakit haziran başında bu virüsün yayılma hızının azalacağının da müjdesini veriyorlar.

Ancak tedbirlere uyulmadığı süreç içerisinde bu virüs belasından uzun süre kurtulunamayacağının da altını çiziyorlar.

Bölgemizdeki sağlık çalışanlarının tek temennisi ise çalıştıkları hastanelerde tek kişilik yatakların, yoğun bakım ünitelerinin, solunum cihazlarının tam anlamıyla dolmadan yeni şehir hastanelerinin açılışının gerçekleştirilmesi.

Sağlık çalışanlarını virüse karşı verdikleri mücadeleden dolayı kutluyorum. Biliyorum ki bu halk siz nasıl halkı düşünüyor iseniz onlarda sizi düşünecek ve tedbirlere en sağlam şekilde uymaya çalışacaktır. Balkonlardan sağlıkçılar için alkışla sınırlı kalmayıp virüse karşı alınacak tedbirlerle de sağlıkçılarına desteği verecektir.

ÇÖPLERİ TOPLAYANLARA SELAM OLSUN

Bu zor zamanlarda insanlar bir şeylere dokunmaktan korkarken canla başla çalışan ama görünmeyen bir ekip var ki onlarda her gün çöplerimizi toplayan temizlik ekipleri.

Sabahın erken ve geç vakitlerinde çöpleri araçlarla toplayan, çevredeki kirliliği ortadan kaldırmaya çalışan halk diliyle süpürgeciler ve birçok temizlik ekibi bulunmakta.

Düşünün ki bizler yerde bir şey görsek dokunamıyoruz ama onlar elleriyle topluyorlar.

Virüsün yayılmaması adına çöpleri muntazam topluyorlar.

Sokağa çıkma yasağında da görevlerinin başlarındalar.

Hafta sonu da.

Her birine selam olsun. SAYGILARIMLA…

507 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

EN SON HABERLER

© 2017 Haber Marmara Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Reklamı Gizle