Hoşgeldiniz  

GÜRAY BULDUK: MAZBATASI İPTAL EDİLMELİ

admin | 11 Haziran 2021 | Tüm Manşetler A- A+

Kaleiçi Mahallesi Muhtarı Ersan Çağlayan’ın vefatının ardından boşalan muhtarlık için 6 Haziran tarihinde muhtarlık seçimi yapılmıştı. Seçimi Ergun Çağlayan kazanmıştı.

Seçimin ardından ikinci en fazla oyu alan Güray Bulduk İlçe Seçim Kurulu Başkanlığı’na itirazda bulundu. Bulduk, Ergun Çağlayan’ın seçime girdiği mahallede seçim olana kadar oturmadığını, seçmen listesinde seçmen olarak kayıtlı olmadığını ve seçim kurullarının daha önceki benzer durumlara ilişkin kararlarında aday olunan mahallede seçmen kütüğüne kayıtlı olmayan adayların adaylıkları ve verilen mazbataları iptal edilerek en çok oyu alan 2. Adaya mazbata verilmesi gerektiğini açıkladı.

Güray Bulduk yaptığı açıklamada, “ Ergun Çağlayan seçim olana kadar Kaleiçi Mahallesi’nde ikamet etmemiştir. Oy da kullanmamıştır. Kullanamazdı çünkü kayıtlı değildi. Konuyla ilgili olarak buna benzer bir olayda emsal olarak Nevşehir İlçe Seçim Kurulu’nda yapılan itirazlar sonucunda Nevşehir Merkez İlçe Seçim Kurulu Aşağı Mahalle’ye muhtar seçilen Tuluay isimli kişinin yukarı mahallede oturduğunu gerekçesiyle mazbatasını iptal ettiği görülmüştür. Seçim sonuçlarına göre Kaleiçi Mahallesi’nde ikamet etmeyen ve mahallenin seçmen kütüğünde kayıtlı olmayan 1055 oy alarak seçimi birinci sırada tamamlayan Ergun Çağlayan’ın seçilme yeterliliği yoktur. BU konudaki itirazlarımızı bildirme zorunluluğu doğmuştur. İtirazımızda belirttiğimiz nedenlerden dolayı mazbatanın aynı seçim çerçevesinde 620 oy aldığım bana verilmesi gerekmektedir. Kanunun vereceği kararı bekliyorum” dedi. 

1189 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

EN SON HABERLER

© 2017 Haber Marmara Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Reklamı Gizle