Hoşgeldiniz  

EBEVEYN MİYİZ? ARKADAŞ MI?

Eda Durukan Ozcan | 04 Mart 2021 | KADIN AKTÜEL A- A+

Siz çocuğunuzun hayatında hangisi olmak istersiniz. İlk bakıldığında ben çocuğumun hem annesi (babası) hem arkadaşıyım demek çok güzel gelebilir. Peki gerçekten öyle mi?

Ne yazık ki günümüz şartlarında kardeş sayıları azaldı. Komşuluk, aile akraba ziyaretleri azaldı. Sokak oyunları, çevremizdeki kalabalıklar da azalınca kaldık çekirdek aile. Salgın da bunları katbekat arttırdı. İçinde bulunduğumuz şartlar çocuğumuzun arkadaşı olma yolunda ilerletti bizleri. Bu kötü bir şey mi tabi ki hayır. Her şey de olduğu gibi bu konuda da fazlası zarar. Her şey kararında olmalı.

                Hayatı bizden öğrenecek minicik bir yürek, güzel bir zihin var. Eğer biz en başında kavram karmaşası yaşatırsak sonra hayatındaki kişileri seçerken ve o kişiyi yaşantısında nereye koyacağına karar verirken hata yapması kaçınılmaz olur. Çocuğumuzun birçok arkadaşı olacak. Ama sadece bir tane annesi bir tane babası olacak. Buna izin vermemiz lazım.

                Sınırlar çocuğumuzla aramızda olmasını istemediğimiz şeylerdir. Bana her şeyi anlatabilmeli, gizli saklı olmamalı, isteklerini, dileklerini benimle paylaşmalı diye düşünürüz. Evet doğru bunların hepsi olmalı. Ama bunlar olurken çocuğunuz size arkadaşı gibi değil ebeveyni olarak danışmalı, dertleşmeli. İleriki yaşlarında anne-baba ile yaşayacağı anlaşmazlıkları arkadaş sorunu gibi çözmeye ya da iletişimi azaltmaya başlayabilir. Ergenlik çağında yaşanabilecek tüm çatışmaların alt yapısını hazırlayabilir. Unutmayalım ihtimaller dahilindedir.

Anne -Baba hepimiz için sığınılacak limandır. En korunaklı alandır. Arkadaş ortamı ise daha sert, bazen samimiyetsiz ya da fazla samimi, bazen de acımasız bir ortam olabilir.

Biz Kadınlar, çocuklarımıza arkadaşlık, eşlerimize annelik yapmak gibi bir misyon yükleniyoruz. Ve böylece kendi hayatımızdaki karmaşaları başlatıyoruz.

Ben Kadınım.

Ben Anneyim.

Ben Eşim.

Ben Evladım.

Bu dört unsuru yerlerine oturtunca karmaşanın çözülmeye başladığını göreceğiz. Benim yaşamayı en sevdiğim duygudur annelik. Kimsenin de bu duyguyu elimden almasına izin vermem. Neden evladımın elinden annesini alıp zaman zaman anne zaman zaman arkadaş gibi yaşatayım.

                Bu yazdıklarımı lütfen çocuklarımızla oyun oynamayın, onun seviyesine inmeyin gibi algılamayın. Oyunlara, eğlenceye, dertleşmeye, paylaşmaya, yaşamaya devam. Sadece ANNE olarak, BABA olarak…

                Benim çocuğum annesi, babası, sevdikleri ve arkadaşları ile yaşayacak. Herkes yerli yerinde dursun. Olduğumuzdan fazla görevi üstlenip ortalığı karıştırmanın anlamı yok dimi canım anne.

874 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

© 2017 Haber Marmara Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Reklamı Gizle