Hoşgeldiniz  

DİPLOMA SORULMUŞKEN HERKESİN DİPLOMASI ORTAYA ÇIKSIN

Ali Girgin | 24 Eylül 2021 | Köşe Yazıları, Tüm Manşetler


facebooktwitter
Ali Girgin
aligirgin1975@hotmail.com

CHP Çatalca İlçe Başkanı Mehmet Çoban dün sosyal paylaşım sitesinden “Yıldız Üniversitesi Mimarlık Fakültesi diplomam ve meslekte geçirdiğim 30 yılın anısına Mimarlar Odasının tarafıma verdiği plaket. Sayın Mesut Üner sıra sizde.!” İfadelerini kullanırken yanında Mimarlar Odası’nın 30. Yıla özel verdiği plaketi ve mezun olduğu üniversitenin diplomasını yayınladı. Sözleriyle bir nevi “ Ben diplomamı ve Mimarlar Odası’na kayıtlı olduğumu belgeledim. Kamuoyuna sundum. Şimdi Çatalca Belediye Başkanı Mesut Üner mimar olduğuna dair diplomasını ve odaya kaydını kamuoyuna açıklasın” demek istedi.

Bu sözlerin ardından Çatalca Belediye Başkanı Mesut Üner’in kamuoyuna diplomasını ve odadan kendisine dair gönderilmiş bir belgeyi gösterip göstermeyeceğini de ileri günlerde göreceğiz.

Ama bir gariplik şu ki her seçilmiş unvanlarıyla hitap edilmelerini isterler. Bir doktor, mühendis, mimar, avukat vb. halk tarafından siyaseten koltuklara seçilmiş olsalar da her zaman unvanlarıyla hitap edilmesini rica ederler. Mesela Doktorası olan Büyükçekmece Belediye Başkanı Hasan Akgün’ün her daim “Dr. Hasan Akgün” olarak belediye basın bültenlerinde belirtildiği gibi. Dr. Bülent Kerimoğlu. Mimar Kadir Topbaş. Özellikle “Mimar” ifadesini eski Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş kullanmaktaydı. Mimar ifadesi en önemli kurum olan belediye başkanı için önemliydi. Ve önem de arz etmekte.

Eski Büyükşehir Belediye Başkanı Mimar Kadir Topbaş’ı her zaman idol olarak kabul eden Çatalca Belediye Başkanı Mesut Üner’in neden mimar unvanını kullanmadığı da halk arasında son zamanlarda tartışılır olmaya başlamıştı ve bu tartışmanın sonunda CHP Çatalca İlçe Başkanı ortaya diploma ve oda kayıt konusunu atmasıyla gözler Mesut Üner’e çevrildi.

Biraz düşününce neden Mesut Üner “Mimar” unvanını kullanmıyor da sadece ismiyle anılmak istediğini bir hayli düşündüm. Mimar olan birisinin odaya kaydı olmayabilir. Buna da mecbur değil. Hatta mimarlık bölümünden mezun olup bu işi de yapmak mecburiyetinde değil. Ancak okuduğu üniversitede bitirdiği bölüm mimarlık olduğunda unvan ne yazık ki kendisiyle gelmekte. Ancak kullanmaktan kaçınmanın demek ki belli bir nedenleri olmalı.

Bu nedenler fazlasıyla olabilir. Belki de unvan kullanmak hoşuna gitmiyordur. Belki okuduğu bölümü hiç sevmemiştir. Ya da şimdiki belediye başkanlığı unvanının yanında sönük görmektedir. Okuduğu okulun bölümü belki Türkiye’de yeterliliği yoktur. Ya diploma sahtedir. Veya diploma ile gündeme gelmek değil icraatlarıyla anılmak istemektedir. Yüzlerce neden sayılabilir. Tabi Mesut Üner yaptığı açıklamayla bunu elbette ki öğrenilecek ve halkın da merakı böylece ortadan kalkacaktır diye düşünüyorum.

Diploma ve odaya kayıt konusu gündeme gelmişken bir anda herkesin diplomasının halka göstermesi gerektiği tartışması çıktı kulislerde. Özellikle seçilmişlerin. Belediye meclis üyelerinin.

Nedeni ise hem halkın kafasında oluşan sorular kalkar hem de kimin hangi diploması olduğu ve diploma yeterliliği ortaya çıkar. Böylece ortaya da bir daha diploma konuları da asla çıkmaz.

Ayrıca kimlerin arkeolojide, restorasyonda, tarihte, sosyolojide, bilimde, psikolojide, öğretmenlikte, danışmanlıkta ve yüzlerce konuda ne kadar tecrübe sahibi olup olmadıklarını da böylece görebiliriz. Tecrübeleri ne kadarsa o kadar da kişilere nasıl ders verdiklerinin alt yapısını da öğrenmiş oluruz.

Bazıları gazetecileri de sorgulayabilir. Onlara da açığız. Her türlü gazetecilikle ilgili belge ve bilgileri sunmaya da şeffafız. SAYGILARIMLA…

150 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

EN SON HABERLER

© 2017 Haber Marmara Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Reklamı Gizle