Hoşgeldiniz  

Devasa İşkence Bahçesi

Ecenur Tuna | 26 Nisan 2021 | KADIN AKTÜEL A- A+

Empati ya da diğer adıyla duygudaşlık; bir başkasının duygularını, içinde bulunduğu durum veya davranışlarındaki motivasyonu anlamak ve içselleştirmek anlamına gelir. Kendi duygularını başka nesnelere yansıtmak olarak da kullanılır. Kendi hayatımızda bu duyguyu az da olsa hissetmek, karşımızdakini anlamak mümkündür. Son yıllarda birçok hayvan türünün yok olduğunu ya da nesillerinin tükenmek üzere olduğunu biliyoruz. Kendi ortamlarından zorla aldığımız ve demir parmakların ardına kapattığımız hayvanların hissettiklerini anlayabiliyor muyuz? İnsanların düşüncesi; daha önce görmediği hayvanları görmek için çocuklarını da alıp götürdüğü, eğlendiği, fotoğraf çekildiği yerdir hayvanat bahçeleri. İnsanların bu açıdan bakmadıkları apaçık ortada.

Bir canlıyı yok yere parmaklıkların arkasına atmak insanlık suçudur.  Onları doğal yaşamlarından alıp koparmak zaten ruhlarını öldürmek demektir.  Onlarla alay etmek, bir şeyler atmak ve sürekli fotoğraflarını çekmek zaten kâbus gibi olan hayatlarına eklenen küçük işkencelerdir. Hayvanat bahçeleri bir aile eğlencesi değil, aile zulmüdür. Ormanlara hükmeden hayvanları kutu kadar bölümlere yerleştirmek psikopatlıktır. Aileden koparılmanın nasıl bir duygu olabileceğini düşünmeli insan. Empati yapmayı unuttuk.  Başkalarının  eğlenceleri için kendi ortamlarından alındığı hayvanlar, iklim koşullarının uygunsuzluğu sonucu nesillerinin tükenmesinin suçlusu insanlardır. Eski çağlarda insanlar, beslenmek ve korunmak için hayvanları öldürüyorlardı ama yüzyıllar içinde insanın hayvanları öldürme nedenleri çok çeşitlendi ve giderek bir katliama dönüştü. Korunmak için, oyun ve eğlence için, beslenmek için, havayı kirlettiğimiz için, moda ve aksesuar için, avcılık, ormanları yaktığımız için, bilimsel deneyler ve ticaret bu nedenlerden bazılarıdır. Kürkü için birçok türden binlerce hayvan öldürülüyor. Çanta, şapka, kemer ya da biblo yapmak için fillerden timsahlara, yılanlardan ceylanlara kadar birçok hayvan acımasızca yok ediliyor. Yasadışı yollarla ve son derece acımasız yöntemler kullanılarak hayvanlar katlediliyor. Bu durumu iyileştirmek için insanların doğayı katletmeye son vermeleri gerekmektedir. Doğaya ne olursa olsun yapay madde konulmamalı. Nesli tükenmekte olan hayvanların yaşam ve yuva kurma alanları güvence altına alınmalı, bu alanlarda hayvanların üremeleri sağlanmalıdır. Olmaları gereken doğal ortamlarından alarak hem onlara hem de kendimize kötülük yapmaya devam ediyoruz. Vahşi, evcil fark etmeksizin tüm hayvanların kendi ortamlarında kalmasını ve görmek isteyenlerin hayvanat bahçesine değil onların doğal ortamına gitmesi herkes için çok daha iyi olacaktır.

Ailemizle birlikte hayvanat bahçelerini değil, devasa bir işkence bahçesini para karşılığı izliyoruz, izlemeye devam ediyoruz…

78 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

EN SON HABERLER

© 2017 Haber Marmara Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Reklamı Gizle