Hoşgeldiniz  

Ciddiye Alınmayan Bir Ülke mi Olduk?

Naci Akay | 07 Aralık 2020 | Köşe Yazıları


Naci Akay
bilgeofis@hotmail.com

     Türk Bayraklı Geminin, uluslararası kara sularında, Yunanlı’nın Komuta ettiği bir Alman gemisi tarafından izinsiz aranması, kanıma dokundu. Buradan soruyorum, sık sık “Ey Almanya!” diyenler, nedir bu kabadayılık, nedir bu küstahlık, nedir bu korsanlık? diyemediniz mi?

      Değerli okurlarım;   Bu küstahlık, sizin kanınıza dokunmadı mı? Olayı hatırlayın. 22 Kasım günü, Libya’ya malzeme ve gıda götüren Rosalina adlı ve Türk Bayraklı bir kargo gemisi, doğu Akdeniz’de, bir Alman Gemisi tarafından durdurulup, aranmaya başlıyor. Silah arıyorlar. Geminin Komutanı, Yunanlı bir Subay.

     Durum, Türkiye’ye bildiriliyor ve gerekli girişim yapılıyor, ama takan yok. Gemimiz, tam 16 saat süreyle didik didik aranıyor. Onlara göre sakıncalı hiçbir şey bulunamayınca, serbest bırakılıyor. Böylece, “Korsanlık” sona eriyor.

    Dışişleri ve Savunma Bakanlığımız harekete geçiyor, lakin takan yok. Vaktiyle sık sık “Ey Almanya!” diyenlerden de bir ses çıkmayınca, bu adamların yaptıkları, yanlarına kar kalıyor.

                                           NOTA VE TAZMİNAT !

     Bildiğimiz kadarıyla bir Nota veriliyor. Öyle, ifade ettikleri gibi “Müzik Notası” değil. Sanıyorum, uluslararası hukuk çerçevesinde tazminat talebinde de bulunacaklar.

      İşin ilginç yanı, bir telefonla, Alman uyruklu casus Deniz Yücel adlı kişi bizim ülkemizde serbest bırakılırken, bir Alman gemisi izinsiz destursuz, üstelik bir Yunan Komutanın komutasında gemimizi arıyor ve 16 saat bırakmıyor.

    Şimdi, Türk makamlarının “Misilleme yaparız” dediklerini öğreniyoruz. Kime, nerede, ne zaman? O yürek var mı ki? Üstelik, İtalya ve Avrupa Birliği, bu adamların arkasında, bize kem gözle bakıyorlar. Nasıl misilleme yapacaksınız? Yoksa, ciddiye alınmayan bir ülke mi olduk? İşin, en önemli yanı burası.

                                   BAŞSAVCI,  SORUŞTURMA AÇMIŞ

      Gelen bilgilere göre, Ankara C. Başsavcılığı, bu korsanlıkla ilgili Alman Gemisi hakkında tahkikat açmış. Tayyip Bey. Pınarhisar’da hapis yatarken, o Cezaevinin Savcısı bu Savcı  idi. Sonra, mükafaten Ankara C. Başsavcısı yapılmış. İşte o Savcı, korsan gemi hakkında tahkikat açmış, ama bu Savcı da şimdi  görevinden alınmış.

     Anılan Savcı, bu olayı MİT Tırlarının aranması olayı ile karıştırmış. O olay, Türkiye içinde yaşandı. Bu ise, dışarıda ve uluslararası sularda yaşanıyor. Her halde, bu durumu kavrayamadı. Aynı Savcı’nın, yakın geçmişte Tayyip Beye hakaret eden bir Yunan Gazetesi hakkında soruşturma açtığını da biliyoruz. Sonucu hikaye!

    Değerli okurlarım; Bir Alman Gemisinin, Türk Bayraklı bir gemiyi, sorgusuz sualsiz ve izinsiz, üstelik uluslararası kara sularında çevirip araması, kanıma dokundu.   Avunmak için söylüyorum ve bizde olmayan adaletin, uluslararası alanda olduğunu sanıyorum. Türk devlet yetkililerinin, bu olayın peşini bırakmayacağını umut ediyorum. Yanılır mıyım acaba?

305 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

EN SON HABERLER

© 2017 Haber Marmara Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Reklamı Gizle