Hoşgeldiniz  

CEM KARA NEYSE SENDE O’SUN MESUT ÜNER

Ali Girgin | 31 Ağustos 2021 | Köşe Yazıları, Tüm Manşetler


facebooktwitter
Ali Girgin
aligirgin1975@hotmail.com

Çatalca’da 15 bine yakın kaçak bina yapıldığı ve bu kaçaklara göz yumulduğu her ortamda dile getiriliyor. Özellikle kaçaklar konusunda CHP Çatalca İlçe Başkanlığı kamuoyunu bilgilendiriyor.

Geçmiş dönem ve şimdiki dönemde yapılan kaçaklarla ilgili neredeyse 10 yıldır sürekli şekilde yazılar yazıyorum. Geçmiş dönemde de kaçaklar oldu şimdi de oldu ve olmaya da devam ediyor. Geçmişte kaçaklar gizli gizli yapılırken şimdiki mevcut belediye başkanlığında alenen yapılmaya başlandı. Milletin gözüne sokar gibi binlerce metre karelik fabrikalar, oteller, villalar yapılmaya başlandı. Ne hikmetse İmar Barışından sonra yapılan bu devasa binalar evler, villalar kaçak statüsünde beklenirken bazılarının yapı kayıt belgeleri aldıkları hatta ve hatta belediye tarafından numarataj bile verildiği belirtiliyor.

Kısacası hepsi resmiyete uyduruldu. Ama gelin görün ki hepsi kaçak. Bu kaçakların neden resmiyete döndürülmeye çalışıldığı veya neye karşılık bu tür işlem içine girildiğini de siz değerli okurlarımın yorumuna bırakıyorum.

Çatalca Belediye Başkanı Mesut Üner tüm bu kaçakları resmiyete uydurmanın diğer bir yolu olarak kaçak olarak yapılan binalarda eğer işletme var ise o işletmelere geçici, belediye olarak ruhsat verilmesi için çalıştı ve oy çokluğu ile de meclisten geçirdi. Kısacası yıkım kararı olan fabrika, dükkân, otel vb. alanların yıkımını bir nevi geciktirdi. Önledi. Kısacası devletine dürüst olup kaçaklarla işi olmayıp tüm vergilerini veren halka destek olmak yerine kaçak yani adı üzerinde gayri yasal iş yapanlara destek oldu.

Mesut Üner kaçaklara aşina olan birisi. Kaçak olarak yapılan özel bir okulun açılışını yapmaktan çekinmeyen birisi. Neden kurdeleyi kestiğini de kendisine sorduğunuzda vereceği cevap ile anlayacaksınız zaten.

Spor Adası yaptığı alanın hemen yanında binlerce metre kare büyüklüğündeki fabrikayı görmezden gelen birisi. Hatta bu fabrikalarla sorulan sorulara cevap vermeyen birisi.

Çatalca’nın halka ait olan yerlerine işgale izin veren ve bundan da büyük mutluluk duyan birisi.

Kendisinin zamanında kaçaklar öyle bir hale geldi ki kaçakların oluşturduğu bölgelerde küçük bir mahalle dahi oluşacak alanlar belirdi.

“Kaçaklara izin vermedim aksine onlarla mücadele ettim. Devamlı olarak yıkım yapıyorum” dedi ama yıkım yapılan yerler hazine arazisi olan alanlardı. Kişiye ait olan arazilerde ne yazık ki yıkımları gerçekleştirmedi. Varsa da ben bilmiyorum. Belediye Başkan Yardımcısının yaşadığı mahallesinde eski belediye başkan yardımcısının akrabasının kaçak havuzunu dahi yıktırtamadı. Eh nede olsa CHP’yi bölmeye çalışan birisinin kaçağını yıkmak ona zarar verebilirdi.

Kaçaklar her gelen görülmezden geldikçe, her gelene yol verildikçe tarım arazileri kaçaklarla dolup taştı. Çatalca’nın demografik yapısı alt üst oldu. Bizler kaçakları gördükçe utandık ama belediye gördükçe utanmadı.

Yetmedi kaçakların olduğu alanlara belediye tarafından yol açıldı. Halka harcanması gereken paralar kaçakları yapanların önlerine harcandı. Devletin yasalarını hiçe sayanlar belediyede baş üstünde tutuldu. Neden sizce tutuldular?

Mesut Üner her ortamda kaçakların eski dönemde yapıldığını dile getirip duruyor. Eski dönemin imar müdürü kimdi? Kendi akrabası Edip Üner değil miydi? Şimdi bu akrabası nerede müdürlük yapıyor? Geçmiş dönemde kaçaklara yol veren personelin neredeyse Mesut Üner’in de personeli değil mi? O zaman geçmişte kaçaklara yol verenler seninleyse sen de bu kaçaklara ortak olmuyor musun? Bu kaçaklara yol veren personelinden kaçı hakkında soruşturma ve inceleme başlattın? Peşinden gittin mi?

Hadi hepsini geçtik. Geçmiş dönem meclis üyesiydin. Hangi kaçakla ilgili olarak çıkıp mecliste önerge verdin? Hangi mecliste bir madde hakkında şer koydun? Basının karşısına çıkıp hangi kaçaklarla ilgili (ayrıca Ak Parti İlçe Başkanıydın)  partinin bakanlıklarına şikâyette bulundun? Kaç tanesi hakkında adli makamlara şikâyette bulundun? O zaman ne vardı da konuşmuyordun da şimdi konuşuyorsun?

Geçmişte kaçaklara sessiz kaldıysan o kaçaklara da sessiz kalarak sen de ortak olmuyor musun? Şimdi kaçakların büyük bir bölümünün senin zamanında yapıldığını cümle alem biliyor. Senin haberin yok ise kaçaklara yol verildiyse bu kaçaklara yol veren astların hakkında, zabıtaların ve çevre koruma müdürlüğün hakkında hangi soruşturmayı açtın? Hangisine hesap sordun? Soramazsın çünkü numaratajdaki gibi hemen belgeleri önüne koyuverirler maazallah.

Sen çık bence halka bu kaçaklarda başarısız olduğunu açıkla. Tamamını yıkacağını söyle. Ama bir sorun var. Yarın öbür gün kaçakları yapanlar nasıl yaptıklarını açıklamak zorunda kaldıklarında neler olur orası da muamma.

Halkın adamı ol. Kaçakları, kaçaklara yol veren personelini koruyan değil. Halkçı ol. Şeffaf ol. Önce kaçakları Muratbey’den yıkmaya başla. Hem de en yakınından.

Üstünkörü yazdığım bu yazının ardından son sözüm şudur ki, Mesut Üner işgal ettirmeyi, işgal edilmesini, kaçaklara göz yummayı, kaçakları korumayı, halka hesap vermeyip ben yaptım oldu demeyi, halkın parasını çar çur etmeyi, belediyede astlarına söz geçirmemeyi çok seviyor. Bu sevgisi bizim sevgimizle örtüşmüyor. Bize Çatalca’nın haklarını koruyan bir belediye başkanı lazım. Mülkiye Müfettişi tarafından soruşturma geçiren personelini ödüllendiren değil. Bize dediği dedik, sözü değişmeyen bir belediye başkanı lazım. Geçmiş dönem belediye başkanına hem methiyeler düzüp hem de yerden yere vuran değil. Bize halkın yanında olan bir belediye başkanı lazım. Kaçakların, işgalcilerin yanında, personelinin sözünden çıkmayan değil. Bize halkın parasını nasıl harcadığının hesabını veren bir belediye başkanı lazım. Hesap veremeyen biri değil. Bize halkın yüreğine su serpecek belediye başkanı lazım. Şov ve reklam peşinde değil.

Yazılacak çok şey var ama geçmiş dönem Cem Kara ise sen de Cem Kara’sın. Kısacası o neyse sende osun. Ben değişik bir şey göremiyorum. SAYGILARIMLA…

135 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

EN SON HABERLER

© 2017 Haber Marmara Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Reklamı Gizle