Hoşgeldiniz  

“ÇATALCA’YI TARIM ÜSSÜ YAPACAĞIZ”

admin | 11 Mart 2021 | Tüm Manşetler, Yerel Haberler A- A+

Çatalca Yağlı Tohumlar Tarım Satış Kooperatifi’nin Genel Kurulu’nda konuşma yapan Çatalca Belediye Başkanı Mesut Üner, tarım ile ilgili projelerini anlattı ve süt entegre tesisi ve sertifikalı tohum projelerinin müjdesini verdi.

Çatalca Yağlı Tohumlar Tarım Satış Kooperatifi’nin Genel Kurul Toplantısına katılan Çatalca Belediye Başkanı Mesut Üner, Çatalcalı çiftçileri yakından ilgilendiren açıklamalarda bulundu. Seçim vaatleri arasında bulunan ‘Süt Entegre Tesisi ve Sertifikalı Tohum Projeleri’nin son aşamaya geldiğini belirten Mesut Üner, 300 dönüm araziye ekecekleri ürünleri de durumu müsait olmayan vatandaşlara dağıtacaklarını belirtti.


“KİMSENİN TEKELİNE BIRAKMAYACAĞIZ”
Projeleri hakkında bilgilendirme yapan Mesut Üner; Seçimlerde bir projem vardı. Bunu iş olsun diye projelerimize koymadık. Çatalca’yı tarım üssü yapacağız. 16 Milyonluk İstanbul nüfusuna, Çatalca’dan her ne ekersen ekelim bunu satacak konumdayız. Bununla ilgili Tarım Bakanımız ile görüşlerimizi paylaştık. Büyük bir süt entegre tesisi kurmayı hedefliyoruz. Kooperatif adı altında tüm Çatalca çiftçisini, hayvancısını ortak yapmayı planlıyoruz. Bunu kimsenin tekeline bırakmamayı düşünüyoruz. Güvence olarak Tarım Bakanlığı, İl Tarım Müdürlüğü, Veterinerlik Fakültesi ve Çatalca Belediyesi olacak.
İkinci projemiz ise sertifikalı tohum projesi. Onay aldığımız takdirde İzzettin Mahallesi’nde çiftçilerimiz için sellektör kurmak istiyoruz. Tohum noktasından çiftçilerimizi rahatlatmak istiyoruz. Bunu Çatalca Belediyesi olarak mutlaka yapacağız” dedi.


300 dönüm arazinin ekilip çıkan ürünü dar gelirli vatandaşa dağıtacaklarını belirten Çatalca Belediye Başkanı Mesut Üner; “Bahşayiş Mahallesi’ni pilot bölge seçtik. Buradaki Belediyenin yerlerini kendi kurduğumuz kooperatife devir ettik. Bakanlığın verdiği desteklerden de faydalanacağız.
300 dönüme yakın ayçiçeği ekeceğiz. Biz de Trakya Birlik’in ortağı olacağız. Buradan çıkacak olan yağ ile 5 litrelik ve 1 litrelik paketler alacağız ve durumu iyi olmayan vatandaşımıza dağıtacağız. 1 TL bile kendi kasamıza koymayacağız. Bir sonraki dönem de ayçiçeği ekilen yere buğday ekimi yapacağız. Buradaki buğdaydan oluşacak unu da vatandaşımıza dağıtacağız. Çıkan samanı da ufak hayvancılık yapan çiftçimize bedava dağıtacağız” dedi.


Barış GİRGİN

236 Kez Görüntülendi.
Etiketler: ,
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

EN SON HABERLER

© 2017 Haber Marmara Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Reklamı Gizle