Hoşgeldiniz  

Çanakkale Geçilmez

Ecenur Tuna | 22 Mart 2021 | KADIN AKTÜEL A- A+

18 Mart Çanakkale Zaferi, Türkiye Cumhuriyeti için en önemli tarihlerinden biridir. Türk halkının kendilerini hiçe sayarak savaştıkları bu savaş tarihe yazılmıştır. Bu destanın her satırında insanlık onuru vardır. Bu onur, düşmana sadece silahlı saldırıyla değil insanlığıyla da ders vermiş askerlerimize aittir. Mehmetçiklerimize sonuna kadar destek olan kadınlarımızın da rolü çok büyüktür. Bu mücadeleye kadınlarımızın askerlerimiz için yamalı elbiseler örerek, aş pişirerek ve çalışarak yardımcı olmuşlardır. Vatanımızda olan kadın, çocuk, yaşlı, genç demeksizin el ele vererek bu mücadeleye birlikte göğüs germişlerdir. Türk milleti Çanakkale Savaşı’nda çok sayıda insanını kaybetmiştir. Büyük bir kahramanlık gösterip, ordu değil millet olarak savaşıp toprak bütünlüğü sağlamıştır

Çanakkale, Türk ulusunun bağımsızlık ve hürriyetinin simgesi olmuştur. Her siperde ayrı destan yazan askerlerimiz, bu zaferin sonunda ‘Çanakkale Geçilmez!’ sözünü tarihe kazımıştır. Ulu Önder Kemal Atatürk’ün komutasındaki Türk ordusu, canı pahasına savaşmış ve destan yazmıştır. 18 Mart Çanakkale Zaferi Kutlu Olsun!

ŞERİFE BACI: Şerife Bacı, Kurtuluş Savaşı’nda İnebolu’da bulunan cephaneleri Ankara’ya götürülmesinde çocuğu ve kağnısıyla yer alırken kış şartları nedeni ile Aralık 1921’de donarak şehit oldu. Bugün Kastamonu’da şahsına layık güzel bir anıtı var. Onları bütün kalbimizle ve rahmetle anıyoruz. Ruhları şad mekanları cennet olsun!

494 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

EN SON HABERLER

© 2017 Haber Marmara Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Reklamı Gizle