Hoşgeldiniz  

BÜYÜKŞEHİR SİLKİNMELİ

Ali Girgin | 14 Nisan 2020 | Eğitim, Ekonomi, Foto Galeri, Genel, Gündem, Köşe Yazıları, Tüm Manşetler, Yerel Haberler


facebooktwitter
Ali Girgin
aligirgin1975@hotmail.com

Koronavirüs ülkemizde görülmeye başlanmasının ardından hastalık sayısı ve ölümler gün geçtikçe fazlalaşıyor. Virüsün yayılmasını engellemek ve yayılmasını azaltmak adına yoğun şekilde çalışmalar yapılıyor. Devletin aldığı tedbirlerin yanında belediyelere de büyük görevler düşüyor. Belde ve ilçe belediyelerinden çok bütçesi güçlü olan Büyükşehir Belediyelerine de haliyle sorumluluk daha fazla düşüyor.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi ne yazık ki bu pandemi zamanında birçok eksikliği ile hizmet azlığı nedeniyle diğer belediyelere nazaran geride kalıyor.

Erzak dağıtıyor, süt dağıtıyor ama gelin görün ki bulunması gereken alanlarda İBB’yi göremiyoruz.

Öncelikle yerel belediyelere destekleri olmadığı gibi.

Mesela Çatalca’ya hiçbir şekilde ne dezenfektan, ne maske, ne sağlık açısından proje, lojistik ve maddi destek gibi destekleri daha göremedik.

Virüsün yayılmasının en çok olduğu ve İBB’nin kontrolünde olan ulaşım araçlarındaki eksiklikler veya uyulması gereken tedbirlere riayet edilmediği gibi. Metrobüste şoförü tam anlamıyla virüsten korumak için tedbiri alırken fazla yolcu alınması, otobüslerin tam dezenfektanının yapılamaması, ring seferlerinin azaltılması, Metrobüs duraklarında dezenfektan kutularına dezenfektan konulmaması veya dezenfektan olup olmadığı belli olmayan herkesin dediği gibi neredeyse suyun konulması eksikliklerin bir kaçı.

Diğer yandan halk otobüslerinin sadece İstanbul’dan ilçelere sefer yaptıkları zaman dezenfektanla temizlenip ilçelere geldiklerinde dezenfektanla temizliğinin yapılmaması, halk otobüsü duraklarına aynı şekilde dezenfektan kutularının boş veya su gibi bir maddeyle doldurulup göz doldurulmaya çalışılması gibi eksikliklerde had safhada.

Diğer bir nokta da ilçelerden mahallelere yolcu taşıyan minibüslerin dezenfektanlarının hiçbir şekilde yapılamaması. Düşünün ki, İBB’den hiçbir destek alamayan ilçe belediyeleri İBB’nin yapması gerektiği hizmeti kendileri yapıyor.

Minübüs sözü açılınca halk otobüslerine destek verileceğini ifade eden İBB ne yazık ki bu zamana kadar zarar eden minibüsçülere bir destek açıklamasında da bulunmadı. Kısacası İBB minibüsleri ve bunların taşıdığı yolcuları vatandaştan kabul etmiyor olsa gerek.

Sağlık ve temizlik ekiplerini ilçelerde göremediğimiz İBB’nin diğer müdürlüklerini de gördüğümüz söylenemez. Düşünün ki, Çatalca’da 2800 dairenin bulunduğu KİPTAŞ ve Erguvankent evlerine giden yolların asfaltını dahi dökemeyen, iskanını veremeyen bir İBB’den hizmet beklemek galiba hayal olacak.

Tabi bu hizmetlerin gelmesi hayalken köprü, yol vb. hizmetleri beklemekte hayal gibi görünüyor.

Büyükşehir Belediyesi yaptırdığı erzaklarla hizmet edeceğini zannediyor ise yanlış düşünüyor.

Ekrem İmamoğlu erzak dağıtımından çok öncelikli olarak kendisine ait sadece Metrobüs durakları, Taksim Meydanı, E-5 Karayolu, tramvaylar, sahiller olmadığını, ilçe belediyelerinden de sorumlu olduğunu hatırlamalıdır.

Özellikle yüzölçümü bakımından büyük ama bütçe olarak en az bütçeye sahip olan ilçelere olağan üstü çabayla destek sunmalıdır.

Öncelikli olarak geniş yüz ölçümüne sahip ilçelere virüsün yayılma hızını en az seviyeye düşürecek olan dezenfektan ve ilaç desteği sunmalıdır. Bu ilçelerde desteğe ihtiyaç duyan aileleri bulmalı ve yardım etmelidir. Yerel ilçelerde bulunan hastanelere, sağlık kuruluşlarına destek olmalı, gereken her türlü malzemeyi tedarik etmelidir. İlçelerdeki halk otobüsleri ve mahalle minübüslerine destek olmalı, her bir yolcu taşıyan aracı her seferinde dezenfektan edilecek şekilde ekiplerini hazır bulundurmalıdır. Halkın ilçelerde ulaşım araçlarına bindiği duraklarda hijyenik temizliği hiç aksatmadan ekipleriyle yaptırmalıdır. İlçelerin merkezlerinde, mahallelerde ilçe belediyelerine destekler sunmalıdırlar.

Bir yıl oldu seçim biteli. Artık Büyükşehir Belediyesi sınırlarının tüm İstanbul olduğunu, tüm İstanbul’un Büyükşehir Belediyesi olduğunu, her ilçeye destek sunması gerektiğini bilmelidir.

Ekrem İmamoğlu seçim öncesi ne de güzel söylüyordu değil mi, “Ben 22 milyonun başkanı olacağım”

Şimdi herkesin belediye başkanı olmaz zamanıdır. Sadece metrobüse binenlerin değil.

Bir de pandemi zamanı çalışıyormuş gibi görünüp de diğer yapılacak işleri de askıya almaması gerekmektedir. Asfalt yapılacaksa yapmalı, iskan verilecekse vermeli, kaçak bina yapılıyorsa mühürlemeli, evlere ekmek isteniyor ise Halk ekmek alacak vatandaşı ayağına getirmek değil vatandaşın ayağına getirmesini bilmelidir. Nasıl ev ev süt dağıtmasını biliyorlar ise ekmek dağıtmasını da bilirler umarım.

Gelin görün ki, Büyükşehir Belediyesine nazaran CHP İlçe başkanlıkları daha çok vatandaşına gidiyor. Vatandaşını düşünüyor. Elinden geldiğince tüm imkanlarını zorlayarak bir şeyler yapmaya çalışıyor.

İşte tüm bunların ışığında pandemi zamanı içerisinde İstanbul Büyükşehir Belediyesi bana göre gereken ciddiyeti veya hizmeti sunamamıştır. Varsa yoksa erzak dağıtımına yönelmiş, en önemli işi olan sağlıklı bir İstanbul, sağlıklı vatandaş ilkesinden bir hayli uzaklaşmıştır.

Şu zamanda en önemli olan paylaşmak duygusunu ne yazık ki kendisine bağlı olan ilçe belediyeleriyle yapmamıştır. Eğer yapan var derse o zaman İBB ayrımcılık yapıyor demektir.

Bakalım İBB’den,

Her saat dezenfektan yapılırken yolları, köşe bucak temizlenirken, halka ekmek dağıtılırken, doğalgaz ve sudan belediyenin kar marjı alınmadan halka servis edileceği, hiçbir esnafın mağdur olmadan bu pandemiyi atlatacağını ve saymakla bitmeyecek güzel şeyleri görebilecek miyiz önümüzdeki günlerde. Umarım görürüz ve ben şapka çıkartırım…

BU SAYAÇLAR NASIL OLUYOR DA FAZLA DÖNÜYOR?

Kombiler bu ay fazla yakılmamasına rağmen nasıl oluyor da sayaçların uçak gibi döndüğünü anlamış değilim.

Ve en ilginci bu havalarda mart ayının başındaki fatura bedelinden yüzde30-40 fazla gelmesi.

Sanki birileri sayaca hava üflüyor da sayaç uçak gibi dönüyor.

Mayıs ayının başında kombilerin genel temizliği yapıldığında her şey ortaya çıkacaktır diye düşünüyorum.

Bakalım birileri mi sayaca üflüyor yoksa gazın kalitesi mi yerlerde geziyor?

Onun için herkesin bu yıl kombilerini servise göstermesinde fayda var.

Bir de halkın önemle beklediği bir açıklama var ki doğalgaz borçları pandemi bittiği zaman ne olacak? Gelecek aylara bölünerek mi ödenecek yoksa tek seferde mi borç istenecek? Ayrıca ödenmeyen faturalardan faiz alınacak mı? SAYGILARIMLA…

1275 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

EN SON HABERLER

© 2017 Haber Marmara Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Reklamı Gizle