Hoşgeldiniz  

Büyücü mü Olsam, Ne Yapsam?

Naci Akay | 10 Temmuz 2020 | Köşe Yazıları


Naci Akay
bilgeofis@hotmail.com

Baksanıza, koskoca ilim adamı Profesör  Doktoru bile büyü ile kandıran büyücü kadın, 100.000 lisanı almış. Bu iş, galiba en kazançlı mesleklerden olmalı. Çünkü, duyanlar hep; “İyi meslek, kazançlı meslek!” diyorlar.

   Değerli okurlarım; Merhum Osman Bölükbaşı’nın, atasözü gibi deyişleri ve ilginç görüşleri vardı. Şimdi ki nesil onu pek tanımasa da, miting meydanlarında onu çok dinledim.

     Bölükbaşı, birçok konuşmasında; “Araştırdım, dünya da ve bilhassa bizim ülkemizde en kazançlı ticaretin, Din ticareti olduğunu gördüm.”  Diyordu. Yıllar evvel ne kadar doğru söylemişti. Bu ticaret devam ediyor.

     Bunun nasıl yapıldığını ve geçirdiği safhaları anlatmama gerek yok, çünkü biliyorsunuz.

                            DİNİ KULLANARAK BÜYÜCÜLÜK

      Olay Ankara’da yaşanıyor. Gazi Üniversitesi Matematik/Fizik Bölümü Başkanı Prof. Dr. Ö.Y ‘nin evinde huzursuzluk var.

      Söylentilere inanarak bir büyücü araştırıyor ve buluyor. Onun ruhsal durumunu anlayan büyücü, “Sizde büyü var” diyerek, teşhisi koyuyor. Büyücü devam ediyor, “Bunu ben hallederim ve sizi selamete, huzura kavuştururum.”

      Prof. Dr. Hem de, Matematik’çi, Fizikçi.    Müspet ilimlerin babası olan bilim dallarında okumuş ve okutmakta olan, mesleğinin tepesindeki kişi buna inanıyor ve güveniyor.

      Büyücü bunun pahalı bir iş olduğunu söyledikten sonra, Profesörden paraları almaya başlıyor ve para istemenin arkası bir türlü kesilmiyor.

     Bizim evdeki kedi bile bazı söylediklerimi anlarken, Profesör soyulduğunu bir türlü anlamıyor. Ta ki, ödediği paralar 100.000 lirayı buluncaya kadar.

    Haberi duyduktan sonra, “Acaba ben de büyücü mü olsaydım” demek, aklımdan geçmedi değil.

     Profesör, nihayet gerçeği anlayıp şikayetçi oluyor. Şimdi, paralarını kurtarmaya çalışıyor, ama nafile…

                              HEMEN,  BAŞKA BİR BÜYÜCÜ AKLİMA GELDİ

    Olay, Trakya’da geçiyor. Gariban köylünün bir ineği var ve onun sütü ile geçiniyormuş. Gün gelmiş, inek süt vermemeye başlamış. Bir büyücüyü tavsiye etmişler.

    O da, bir bakraç yoğurt alıp büyücüye gitmiş, büyücü : “İneğinde  büyü var. Muska yazayım, boynuzuna tak“ deyip yazmış, parasını da almış. Köylü de, muskayı ineğin boynuzuna takmış.

    Günler geçmiş, inek yine süt vermiyor. Köylü, merak edip, muskayı açıp içindeki yazıyı okumuş. Muskada aynen şöyle yazıyormuş.

Yoğurdu yedim cancazıma,

Parayı koydum yancazıma,

Bu hayvanı  beslemezsen,

Konur ananın a.cazına.

601 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

EN SON HABERLER

© 2017 Haber Marmara Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Reklamı Gizle