Hoşgeldiniz  

Bu yasa ilçe yerleşim merkezlerine de tanınmalı..

Ali Girgin | 05 Şubat 2021 | Köşe Yazıları


facebooktwitter
Ali Girgin
aligirgin1975@hotmail.com

TBMM’de yasalaşan kanun ile Büyükşehir Yasasına düzenleme getirilerek orman mahalleleri ve kırsal alanlardaki yerleşim yerlerine su fiyatı dahil çok önemli indirimler ve vergi muafiyetleri getirilmişti.

Ana maddeleriyle sunacağım kanunla ilgili kafama takılan birçok soruyu buradan sorma gereği duydum.

Muafiyetten ve indirimden faydalanılacak ana maddelerin başında esnafların iş yerlerinde bulunan binaları, arazileri, mesken olarak kullanılan binalar, zirai istihsalde kullanılan ev ve müştemilat ve binalar kanun kapsamında sayıldı.

Bu muafiyetten faydalanacak olan esnaflar belediyeden işletme ruhsatı olan esnaflar mı olacak yoksa tüm esnafları mı kapsayacak? İmar Barışı sonrası yapılan işletmeler ve ticarethane, fabrika, küçük ölçekteki dükkânlarda bu kanundan faydalanacak mı? Vergiye tabi olmayan esnaflarda dahil olacak mı?

Diğer yandan meskenlerde muaf. İmar barışından sonra yapılan ve kaçak olan, kaçak olduğundan dolayı tutanak tutulmuş veya kaçak olduğu belli olan ama resmiyete uydurulmaya çalışılmış, kuş bakışı uydu görüntülerinde zaman dilimlerine bakıldığında, yasanın zamanı sonrası yapılmış kaçak meskenleri de kapsamakta mı? Kapsıyor ise kaçak olarak yapılan evlere bu yasayla verilmiş hak resmiyetle vergi veren şehirlerdeki vatandaşlara haksızlık olmuyor mu? Kaçak yapılaşmalara bir ödül olmuyor mu?

İkinci madde ise ticari sanai, turistik faaliyetlerde kullanılan bina arsa ve araziler için emlak vergisi yüzde 50 oranında düşük alınacak.

İmar barışı sonrası yapılan kaçak fabrikalar, ruhsatı olmayan kaçak fabrikaların binaları da muaf sayılacak mı? Sayılacaksa eğer şehirlerdeki diğer fabrikalar nasıl eşit bir platformda rekabete girebilecekler?

Günü birlik turizmin bel kemiği olan ama ruhsatı olmayan piknik restaurantlar ve mesire yerleri, oteller, dinlenme tesisleri de buna dâhil olacak mı? Ticari amaçla kullanılan ama kaçak veya ruhsatsız alanlarda buna dahil olacak mı? Belediyenin bu muaf ve indirimler sonucundaki senelik cari açığı nasıl kapanacak? Devlet bakanlıkları tarafından mı yoksa belediyenin kendi bünyesinde mi? Belediyenin kendi bünyesinde bu açığı kapatması merkez yerleşim alanlarına gelecek olan hizmetin azalmasına neden olmayacak mı? Yoksa merkez yerleşim alanlarındaki vergiler yükseltilerek kırsal kesimlerin vergi açığımı kapatılmak istenecek? Emlak vergileri ile ayakta kalan belediyeler emlak vergisini az ödeyen alanlara şehir merkezindeki yerleşim alanlarına aynı hizmeti götürdüğünde şehir merkezindeki vatandaşlara haksızlık etmiş olmayacak mı?

Diğer bir madde ise içme ve kullanım amaçlı olarak kullanılan sudan en düşük tarifenin esnaflar için yüzde ellisini yerleşim yerleri için ise yüzde yirmi beşini geçmeyecek şekilde olması denmiş.

Bu yasa aslında kırsal kesim ve ormana yakın yerleşim alanlarında çiftçi en asgari düzeyde harcamalarla rahat bir şekilde ekin eksin, hayvan baksın, et, süt üretsin ülke ekonomisine ve Büyükşehirdeki şehir yerleşim alanlarına katkıda bulunsun diye çıkartmış. Şimdi bu alanlarda tüm tarlasını satmış, satışa çıkartmış, ahırları boş, süt üretmeyen, tarlalarını parselleyip satışa çıkartanlara da dahil ise şehirdeki vatandaşlara karşı bir haksızlık olmuyor mu? Bu su ile ilgili madde, ürettiğini belgeleyenlere verilseydi daha mantıklı olmaz mıydı? Üretmeyen ve sürekli şekilde üretim yapacak alanları satan bir bölgeye bu su indirimi asgari ücretle şehirde yaşayan bir vatandaşla kırsal yerleşim alandaki üretmeyen birisi eşittir denilebilir mi? Ayrıca kullanım suyu olarak ne kast edilmiştir? Dereler, göller, artezyenler, kuyu suyundan mı bahsedilmiştir? Peki, kaçak olarak yer altındaki suları çeken kaçak artezyenler hakkında ne denilecektir? Tarım arazileri üzerinde ultra lüks villalarda bu su indiriminden faydalanacaksa eğer bu villaların Büyükşehire katkısı nedir? Neden lüks alanlarda bu kanun kapsamına eklenmiştir?

Diğer madde ise bina inşaat harcı, imarla ilgili harçlar alınmayacak, diğer vergi, harç ve harcamalar ise yüzde 50 indirimle alınacak.

Yapılan binalara belediyeler tarafından getirilen yollar, kaldırımlar vb. harç katılım payları alınacak mı? Alınmayacak ise bu harcamalar diğer vergisini veren vatandaşın cebinden mi gidecektir? İlçe merkezinde 700 bin lira vererek daire alan bir vatandaş krediyle  1 mliyon 400 bin liraya ev sahibi olurken ve aldığı evin neredeyse 300 bin lirası harçlara, vergilere harcandığından dolayı bu kadar yüksekken, kırsal kesimlerde alınmayan vergiler ve harçlarla dörtte bir fiyatına ev sahibi olacak vatandaşlarla şehir merkezindeki vatandaşlar eşit olabilecek midir? Kırsal kesimde villa yapanlar ile şehirlerde kafasını sokacak bir ev için 10 yıl boyunca kredi ödemesi yaparken çocuklarının boğazından kısanlar eşit mi olacak?

Bu maddelerin tamamına bakıldığında bazı noktalarda kafa karışıklığı olmuyor değil. Bu yasanın zamanında neden çıkartıldığını da anlayana aşk olsun. Çıkartılma sebebine bakarak şu anda verilen muaflar ve indirimlerin günün şartlarına uygun olup olmadığı da tartışılır.

Çünkü İmar Barışı denilen kanunlar yasalaşan, yasa zamanı sonrası uydurmalarla yasalaştırılan kaçaklarla, ekmeyen, üretmeyen, tarım arazilerini parsel parsel satan, mera arazileri neredeyse hayvansız boş olan, suyunu, ormanını, yeşil alanlarını koru(ya)mayan bir bölgeye verilen hakların aynı şekilde bağlı olduğu şehir merkezine de verilmesi gerekiyor.

Emlak vergisini ödemeyen şehir merkezindeki bir vatandaş her geçen gün ödemediği için faiz ve hacizlerle karşılaşırken bir tarafta milyon değerinde arazileri olan ve satarak geçinen vatandaş karşı karşıya geldiğinde şehirdekilere bu haklar sunulması gerekirken kırsal alanlara sunulması ilginçtir.

İktidar partisi ilçe başkanlıklarının bu kanuna itiraz eden partileri lanse ederek bir nevi imayen köylülerin haklarını savunmadığını dile getirircesine paylaşımlar yapması da ilginçtir. Köyken mahalle olan mahallerden oy alacağım diye bu muafları ve indirimleri yaparken aslında oy potansiyeli yüksek şehir merkezlerini kaybetmektedirler. Tüm şehir merkezindekiler tarım arazilerinin ne halde olduğunu, köylülerin ekmediğini, üretmediğini ve tarlalarını satarak geçindiklerini bilmektedir. Üretmeye çalışanlara da saygılılar. Ve bu saygıyı da ürünleri satın alarak destek olmaya çalışmaktadır. Bu yasayla kırsal alanlarda satılan parsellerde villalar yapanlar olacağını ve bu binaları yapanların büyük bir bölümünün de o mahalle halkından olmayacağını biliyor. Kaçakları da biliyor. Kaçak çalışan işletmeleri de. Suları kimlerin düşünmeden kullanıldığını da şehir merkezlerinde tasarruf yapan vatandaşları da. Yapılan bu kanun eklemesinde nelerin hedeflendiğini de kimlerin nasıl siyasi bir kazanç sağlamaya çalıştığını da. Kısacası bu teklif köyken mahalle olan yerleşim alanlarından da kanunu çıkartanlara oy olarak geri dönmez, şehirlerde ise mevcut oyun kaybına da bir nevi neden olur. Belediyeler mi ne olur dersiniz? Aynı tas aynı hamam. Yine tüm yük şehirde yaşayanların üstünde olur. SAYGILARIMLA…

243 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

EN SON HABERLER

© 2017 Haber Marmara Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Reklamı Gizle