Hoşgeldiniz  

BİR GÜN DEĞİL HER GÜN!

Yağmur Aydın | 04 Mart 2021 | KADIN AKTÜEL A- A+

8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar günü, bazı ülkelerde protesto günü bazı ülkelerde ise kadınlığı kutlayan bir gün olarak anılmaktadır. Tüm dünyada emekçi kadınlarımıza ayrılan bir gün var. Ben öncelikle bugünü büyük bir saygıyla anıyorum. Sonrasında ise tüm kadınlarımızın hayatta vermiş olduğu mücadeleden dolayı kutluyorum. Ben de bir kadınım ve toplumda sürekli kendimi ispat etmeye çalışmak zorunda bırakılıyorum. Kadınların toplum tarafından kendilerine biçildiği birden fazla rol var. Bunlardan biride bir aile kurup çocuk yapmak sanki kadının birinci vazifesi gibi lanse ediliyor olması. Anne olmak elbette kutsal bir şeydir. Fakat kabaca kadınların üstündeki tutum ‘evinin kadını, çocuklarının anası olacaksın.’ gibi kalıplara sıkıştırılmaya çalıştırılması ve kadınların özgürlük alanına müdahalede bulunulmasıdır. Bu tutum hiç hoş değil hatta oldukça cinsiyetçi bir düşüncedir. Hepimiz biliyoruz ki kadın toplumda bundan çok daha fazlasıdır. Mustafa Kemal Atatürk’ün de dediği gibi ‘ Bir toplum, cinslerden yalnız birinin yüzyılımızın gerektirdiklerini elde etmesiyle yetinirse, o toplum yarı yarıya zayıflamış olur. Bizim toplumumuzun uğradığı başarısızlıkların sebebi, kadınlarımıza karşı ihmal ve kusurdur.’

Ben daima Mustafa Kemal Atatürk’ün engin fikirlerini ve kadınlar hakkındaki düşüncelerini benimsedim ve kendime örnek aldım. Ne yazık ki, günümüz toplumunda kadınlara sürekli roller biçip duruyoruz ve kadın o rollere uymadığında hemen kötülemeye başlıyoruz. Kadınların, kendilerine özel yaşam alanlarına müdahaleler de bulunup üstlerinde hâkimiyet kurmaya çalışıyoruz. Oysaki kadın günümüze kadar çok güçlü karakterlerde karşımıza çıkıyor. Toplumda en çok değer görülmesi ve saygı duyulması gerekirken kısıtlama ve engellemelerle kadınların seslerini kısıyor ve yollarına taşlar koyuyoruz. 8 Mart Dünya Emekçi kadınlar gününün anlam ve önemine istinaden yalnızca bir gün kadınlarımızı hatırlamamalı, her gün sevmeli, her gün saymalı ve her alanda eşit imkânlar sağlamalıyız. Unutmamalıyız ki kadın demek ayrı zamanda gelişmiş bir toplum demektir. Kadınlar hayatta her zaman varlar ve var olmaya da devam edeceklerdir.

 Marmara Aktüel Kadın Gazetesi’nin 12. Sayısını siz sayın okurlarımıza sunmuş bulunmaktayız. Bu yolda her zaman yanımda olan sevgili ekip arkadaşlarım Ecenur Tuna ve Defne Yolcu’ya teşekkürü borç bilirim, çok güçlü ve emekçi iki kadın ile çalışmak oldukça gurur verici. Ayrı zamanda sizlere hem annem olan hem de ekip arkadaşım olan Şennur Girgin’den de bahsetmek isterim. Ben çok güçlü ve emekçi bir kadın tarafından yetiştirildim. Annem bana hayatta her şeyden önce sevgi ve saygının ne kadar önemli olduğunu öğretti. Doğru insan olabilmenin öncelikle bana ve sonrasında çevremdeki herkese ve her şeye yarar sağlayacağını gösterdi. Davranışlarıyla daima bana örnek oldu, öğretmen oldu. Bir anneden hep daha fazlasıydı her zaman, yeri geldi arkadaşım, yeri geldi iş arkadaşım olup bana büyük destekler sundu. 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar günü, başta annem olmak üzere, bizler için büyük emekler harcayan annelerimiz için kutlu olsun.

Son olarak bizler bu yolda büyük emek ve mücadeleler doğrultusunda gazetemizin devamlılığı, kadınlarımızın sesi olabilmek adına çabalar sarf ediyoruz. Her türlü baskıya, engellemelere rağmen gazetemizi çıkartıyoruz ve tüm gücümüzle de çıkartmaya devam edeceğiz. İşçi ve emekçi tüm kadınlarımızın da Dünya Emekçi Kadınlar günü kutlu olsun…

Not: Tüm kadınlara herkesin içinde doya doya kahkaha atabildiği, rahatça giyinebildiği, fikirlerini ve tercihlerini özgürce dile getirebildiği, her türlü yaşam hakkından eşitçe yararlanabildiği bir dünya dilerim. Kadınlar günü bir güne sığmayacak kadar özel ve önemli bir gündür. Bir gün değil her gün kutlu olsun.

326 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

EN SON HABERLER

© 2017 Haber Marmara Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Reklamı Gizle