Hoşgeldiniz  

BELEDİYEYE KAÇ AKRABA ALINDI?

Ali Girgin | 28 Ekim 2021 | Köşe Yazıları, Tüm Manşetler


facebooktwitter
Ali Girgin
aligirgin1975@hotmail.com

Ak Parti’den Mesut Üner’in Çatalca Belediye Başkanı seçilmesinin ardından belediyeye personel alımları yapılması için binlerce kişinin özgeçmişleri istenmiş ve iddialara göre binlerce kişi başvurmuştu. Ne hikmetse bu iş alımları gerçekleşmedi. Özgeçmişlerini verenlerin belediyeye değil özel işletmelere yönlendirilerek bu işe çözüm bulunmaya çalışıldığı her ortamda iddia edildi. Ve bu iş göndermelerini de belediye personeli olmayan başkanın yandaşlığını yapan bir ismin gerçekleştirdiği de her ortamda iddia edildi.

İnsanlar bu işe girme umutlarını her geçen gün yok olmasına karşılık Mesut Üner’in birçok akrabasının özellikle belediyede işe sokulması ve önemli görevlerde yer verilmesi dikkatlerden kaçmadı. Bu isimlerin büyük bir bölümünün CHP tabanlı olmaları, hatta bazılarının Büyükçekmece Tepecik’ten gelmeleri ve 3 dönem Ak Parti’ye Büyükçekmece’de CHP’yi desteklediklerinden dolayı seçim kaybettirdiklerini de not olarak ilave edelim. Yani Ak Parti’li demek için bin şahit lazım.

İşe sokulan akrabaların dışında Mesut Üner’in memleketi yani oturduğu yer olan ( Halen oturduğunu zannediyorum. İddialar Mimaroba’da ev alıp taşındığı yönünde) Muratbey Mahallesi’nden personel alımları da yaptığı da iddia ediliyor.

İşe sokulan akrabaların belediyede Sağlık Müdürlüğü, Kreş, Kültür Müdürlüğü. Basın Bürosu, temizlik ve birçok bölümde işe sokulduğu iddia ediliyor. İşe giren akrabaların da kraldan kralcı hareket ettikleri, üstlerinden çok Mesut Üner’den talimatla iş yaptıkları ise her ortamda iddia ediliyor.

Çatalca’da binlerce işsiz ve işe ihtiyacı olan vatandaş varken ve Mesut Üner’e seçimde destek vermişlerken seçmenlerin işe alınmak yerine akrabaların işe alınmasına da tepkiler her geçen gün büyüyor. Vatandaşlar pandemi döneminde sıkıntılar yaşarken Üner’in akrabalarının işe sokulup pandemiden zarar görmeden yaşam mücadelelerine devam etmelerine vatandaşlar, “Seçimde biz Mesut Üner’i halkına hizmet versin, halkına istihdam sağlasın diye oy verdik. Bizler akrabalarını işe soksun, belediyenin nimetlerinden akrabaları faydalansın diye oy vermedik. Akrabaları belediyede söz sahibi olsun, kraldan kralcı tavır alsınlar diye oy vermedik. Çatalca’da halk işsizken Büyükçekmece’ye bağlı Tepecik Mahallesi’nden işe akrabalarını soksun diye oy vermedik. Çatalca halkına yapılan bu davranışı tasvip etmiyor, başkanın akrabalarına değil halka hizmet etmesini bekliyoruz” dediler.

Söylemlerinde ne kadar söz söylerlerse söylesinler haklılar. Çünkü seçim öncesi ve seçimin ardından yüzlerce kişi belediyeye girmek için Mesut Üner’i desteklediklerinden dolayı umutlanmışlardı. Ama umutları aynı üniversite gibi boşa çıktı. Herkese ise “kimse işe alınmadı. Biraz daha zaman lazım” denirken akrabalar işe alındı. Hatta siyasi bazı kişilerin de siyasi manevra için akrabalarının da işe alındığı iddia edildi.

Şimdi Çatalca Belediye Başkanı Mesut Üner’in bu konuyla ilgili kamuoyuna açıklama yapması gerekiyor. Kaç akrabasını işe aldığını, Muratbey Mahallesi’nden kaç kişiyi işe soktuğunu halka anlatması gerekiyor.

Ve unutmaması gerekiyor ki, Çatalca Muratbey Mahallesi’yle sınırlı değil. Daha 38 mahallesi daha var. Tepecik ile de bağlantısı yok ki, Tepecik Çatalca’yı bağlamaz. Tepecik’te Çatalca’ya ekmek sağlamaz. Ayrıca önümüzdeki seçimde akrabalarla kazanılmaz. Halk ile kazanılır. Bilmem anlatabildim mi?

MHP BİR ŞEY İSTEMEZ

Geçen hafta yazdığım bir köşe yazısında Çatalca’da seçimin MHP’nin oylarıyla kazanıldığını, seçimlerin bitmesinin ardından belediye başkanı seçilen Mesut Üner’in vefa örneği göstermesi gerekirken bunu gerçekleştirmediğini dile getirmiştim. MHP’li meclis üyelerine oda, görev, koordinatörlük, önemli komisyonlarda görev vb. vermesi, gerektiğini ama vermediğini ifade etmiştim.

O günkü köşe yazımın olduğu gazetenin manşetinde de MHP Çatalca İlçe Başkanıyla yapmış olduğum bir röportajda mevcuttu. İşte köşe yazımı okuyan ve manşet haberle ilişkilendirmeye çalışan bazı sığ beyinler MHP’nin belediyeden isteklerde bulunduğunu ama söyleyemediğini, bunu benim kanalımla dile getirmeye çalıştığını ima etmeye çalışmalarının ardından bu yazıyı yazma gereği duydum.

İlk olarak şunu belirtmem gerekir ki, Genel Başkan Devlet Bahçeli’nin verdiği talimatlar doğrultusunda ve verdiği direktifler ışığında MHP yaptığı bu ortaklıkta iktidar partisinden hiç bir şey istememektedir. Ülkenin bekası adına verilen bu destekle birlikte karşılık olarak da bir şey istememektedir. Kısacası MHP çatalca İlçe Başkanlığı da böyle bir şey istediğini ne duydum ne de bana söylenmiştir. Hatta ve hatta ne ilçe başkanı ne de meclis üyeleri ne belediye başkanından ne de iktidar partisinden bir istekte bulunmuşlardır.

Gelelim sadede. Benim yazdıklarımı iyi okuyamayan veya idrak edemeyenlere söyleyeceğim şudur ki, ben MHP bir şey istedi demedim. Aksine sizlere seçim kazandıran MHP’ye vefa adına bazı görevler vermeniz gerekiyor dedim. Gözlemlerimin ışığında MHP seçmenlerini yani size destek vererek seçenlere de belediye kapısını açın dedim. Hani diyorsunuz ya ‘Birlikte Çatalcayız” diye. Bu söze istinaden şahsi fikirlerimi beyan etmiştim. Bu söylemlerim birilerine dokunmuş ise iyi olmuş demeden de edemiyorum. Çünkü tavuk su içer Allah’a bakar. Benim de böyle düşünceler sunmam ve istemem de hakkım olduğunu düşünüyorum. Çünkü ben halkım ve sizler seçilirken oy verdim.

Bu söylemlerimin ardından geçtiğimiz gün yazdığım köşe yazısında unuttuğum bir konu vardı ki onu da buradan söylemeden edemeyeceğim. Mesut Üner şehir dışı gezilerine gittiğinde yerine vekaleten başkan vekili bırakıyor. Mesut Üner neden MHP’den meclis üyelerinden birisini hiç vekil tayin etmiyor? Siz MHP ile yol yürümüyor musunuz? Beraber seçimi kazanmadınız mı? Söyleyeceklerim bu kadar.

İŞ MAKİNESİ DEYİP GEÇMEYİN

Çatalca Belediyesi’nin yüz ölçümü olarak İstanbul’un en geniş arazisi olmasından dolayı bazı sıkıntıları da olmuyor değil. Özellikle hizmet atağında bakir bölgelerde yapılan çalışmalarda bu en ince detayına kadar hissediliyor. Haliyle bakir bölge denildiğinde ilk akla gelen iş makineleri oluyor. Greyder, JCB, Kepçe, silindir, kamyon vb. Tabi bunların büyük bir bölümü de belediye tarafından kiralanıyor. Kiralamalar ihale yoluyla olduğu kadar bir de iddia edildiği üzere doğrudan teminlerle yapıldığı da belirtiliyor. Ancak kamuoyuna ne yazık ki bu hizmet alımları hakkında hiçbir açıklamada bulunulmuyor. Bulunulmadıkça da halkın kafasında bazı soru işretleri doğmuyor değil. Mesela bir kepçe ayda belediyede ne kadar çalışıyor, kaç lira alıyor, faturası nasıl yapılıyor, nasıl ödemesi yapılıyor, çalışılan saatler nasıl sonrasında belge olarak ortaya konuyor halk merak ediyor. Kepçe deyip geçmeyin. Saati 300 lira. Ayda boşu boşuna 40 saat çalışsa ayda 12 bin lira.

Herkes bu kiralamaların kimlerden yapıldığını merak ediyor. Tabi ticari sır denilerek de hizmet veren şirket veya şahıs isimleri çoğunlukla açıklanmıyor. Ticari sır olunca da kafalarda türlü sorular doğmuyor değil.

Belediye başkanı bence bu konularla ilgili halkına şeffaf bir anlayışla açıklama yapmalı, halkın kafasına takılan tüm sorulara cevap vermelidir. İş makinelerinin çalışıp çalışmadığını, kaç saat çalıştıklarını, fiyat araştırmasının yapılıp yapılmadığını, bu makinelerin amortisman bedellerini ödeyip ödemediğini, akaryakıtın çalışmalara dahil olup olmadığını, belediye işlerinin dışında başka işlere gönderilip gönderilmediğini ve onlarca soruya cevap vermelidir. Kepçe yani JCB önemli. 40 saat 12 bin lira. Bir de KDV’si de var. SAYGILARIMLA…

NOT: Bu kiralamaları Fen İşleri Müdürlüğü mü yoksa Garaj Amirliğinin mi yaptığı merak ediliyor. Bir de onca binek araç varken halen binek araç kiralanıp kiralanmadığının da bir açıklamasını umarım kamuoyuna açıklama zahmetinde bulunurlar.

597 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

EN SON HABERLER

© 2017 Haber Marmara Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Reklamı Gizle