Hoşgeldiniz  

BELEDİYE AŞEVİ Mİ ?BELEDİYE LOKANTASI MI ?

admin | 07 Temmuz 2020 | Köşe Yazıları


admin
habermarmaragazetesi@gmail.com

Çatalca Belediyesi’nin tüm iletilerini sosyal paylaşım sitelerinden, belediyede çalışan arkadaşlarımdan ve eşimden öğrenmeye çalışıyorum.

Özellikle pandemi zamanı yapılan hizmetleri dikkatlice takip etme şansı buldum.

Yapılan hizmetlerin bir bölümünü yeterli bazı bölümlerinin ise afaki ve abartılı gördüm. Bu davranışı da reklam gördüm. Pek fazla önemsemedim.

Önemsediğim nokta pandemi zamanı işlerinden olan, evlerinden çıkamayan yasaklılar, evine ekmek götüremeyecek durumda olan vatandaşlar ve mağdur durumdaki insanlar vardı.

Belediye bu konuda neler yapmıştı?

Belediyenin bu konuda mağdur vatandaşlara aş, iş, yemek konusunda sadece kendi bünyesinde hazırlattığı erzak kolilerini dağıttığını ve bu kolileri de özellikle Ramazan ayına denk getirdiğini fark ettim.

Hemen aklıma aş evi geldi.

Aş evi bu zor zamanda nasıl bir işleve imza atmıştı?

Aş evinin sadece Ramazan ayı boyunca her gün 2 bin kişiye yemek dağıttığını öğrendim.  Bu da çok abartılı bir rakamdı ama sonuçta yemekti. Tek tek kim yedi hesabını yapacak değiliz ya. Çünkü onlarca arkadaşıma sorduğumda yakınlarında böyle bir yemek yardımı yapılan kimse olup olmadığını, cevap hep aynıydı. “Yemek yardımı mı yaptı belediye? Ben de zor durumdayım”

Biz yine de 2 bin kişiye yemek veren belediyeye teşekkür ediyoruz.

Sadece bu hizmetlerle mi sınırlı kalıyor bu aş evi diyerek biraz araştırma yaptım. Araştırmada eşimden büyük bilgi yardımları aldım. Gerçi aşevinde çalışan birçok kişiyi tanıyor ve işleyişin nasıl olduğunu çok iyi biliyordum ancak resmi olarak da bilgiler gerekiyordu.

Aldığım bilgilerin ışığında aş evinin aslında mağdur ve muhtaç insanlardan çok belediye personeline hizmet verdiği ve personelin karnını doyurmak için çalıştığını öğrendim.

Çatalca Belediyesi Aş Evinin aslında aş evi değil belediye lokantası olduğuna da aldığım bilgiler ışığında kanaat getirdim.

Aş evine yüz binlerce lira para harcandığını, bu aşevinde tüm yapılan masrafların belediye personeli, için harcandığını ve sıkı durun belediyenin personeline verdiği profesyonel yemeklerin parasız verildiğini öğrendim.

Düşünün ki, pandemi zamanı halk evine ekmek götüremezken, işlerinden çıkartılırken, sokağa çıkamazken, evine bir kilo patatesi yağı götüremezken belediyeden maaş alan ve kesintiye uğramadan çalışan ve iş ve para sorunu olmayan, tüm Yasal hakları verilen belediye personeline bedava yemek veriliyordu.

Ve halen verilmekte.

Düşünün ki, Çatalca Belediye Başkanı ilçede mağdur vatandaşlarımız ekmek sıkıntısı yaşarken, sıkıntı içinde olmayan personeline bedava yemek veriyor ve bir senede milyonları bulan harcamayı bedava, karşılığı olmadan veriyordu.

Vatandaş vergilerini ödemekte zorlanırken, esnaf siftah yapamazken belediyenin bu tutum içerisinde olması gerçekten akıl almaz bir durum.

75 bin nüfus belediyeye vergi verecek ve verdiği vergilerin bir bölümünü belediye personelini doyurmak için verecekti.

İşin ilginç yanı bu yemekten belediye başkanı da yiyor başkan yardımcısı da ziyaretçilerde misafirler de.

Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde bile lokanta var ama herkesten cüzi bir hizmet bedeli alınıyor.

Ama Çatalca’da yemek beleş.

Esnaf deyince hemen belediyenin bu beleş uygulamasından dolayı esnafın yaşadığı sıkıntılara bakalım isterseniz.

Haliyle Belediye beleş, yemeği, bazen çay molalarında tatlı ikramları vb. dağıtımlarından dolayı esnafta büyük sıkıntılar yaşamaya başladı.

Bu sıkıntıları anlatmadan önce Mesut Üner’in seçim öncesi ve seçimle başa gelmesiyle birlikte söylediği söz aklıma geldi.

“Belediyenin tüm giderlerini Çatalca halkından yapacağız. Esnafımıza katkı sunacağız”

Ama gelin görün ki bu bedava yemek uygulamasından dolayı gıda satan neredeyse tüm esnaflar sıkıntı içinde. Dönercisi, çiğ köftecisi, lokantası, köftecisi, tatlıcısı vb.

Belediye 500’e yakın kişiye bedava yemek veriyor. Bedava yemek vermese bu 500 kişi yemek yiyebilmek için esnaflardan alışveriş yapmak zorunda kalacak ve esnaf canlanacak.

Ayrıca bu hergün 500 kişiye verilen yemek bedeli, harcanan masraflarda başka bir şekilde vatandaşlara destek şeklinde verilebilir.

Bir belediye lokantasında çalışanlar, doğalgaz, elektrik, su, temizlik malzemeleri, sigortalar, maaşlar, sebze, meyve, yağ, un, şeker, tuz ve sayamayacağım ürünleri totale vurduğunuzda belediyeye büyük bir külfet vurulmaktadır karşılığı olmadan.

Bu boşa harcanan paralarla bebeklere bez, mama, bebek ürünleri, yaşlılara değişik destekler, esnaflara katkı, kadınlara nakdi ve lojistik yardımlar vb. karşılığı olabilir.

Sayın Çatalca Belediye Başkanı Mesut Üner ve Ak Parti Meclis Üyeleri ben ve size yani Ak Parti’ye oy verenler bize hizmet edin diye sizi seçtik. Belediye personelini bizim verdiğimiz vergilerle bedava doyurun, esnafı bitirin diye vermedik.

Siz bu yemeği yok ben vereceğim ama cebimden vereceğim derseniz ona diyecek bir sözüm yok. O zaman da şaibeler çıkar. En iyisi cebinizden harcamayın.

Bir de bu malzeme alımları nereden alınıyor, hangi kalemlerden alınıyor bunu da merak ediyorum. Özellikle bu alımlar için ihale yapılıp yapılmadığı da önemli. İhalede belediye personeline bedava yemek dağıtımı yapılacak diyerek mi ihale yaptınız bunu da açıklarsanız sevinirim.

741 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

EN SON HABERLER

© 2017 Haber Marmara Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Reklamı Gizle