Hoşgeldiniz  

ATATÜRK: TÜRK’ÜN ATASI. TÜRK MİLLETİNİN ORTAK PAYDASI

Ali Girgin | 01 Eylül 2021 | Köşe Yazıları, Tüm Manşetler


facebooktwitter
Ali Girgin
aligirgin1975@hotmail.com

Dünkü gazetemizin manşetinden 30 Ağustos Zafer Bayramı ile ilgili Çatalca Belediyesi’nin kutlama afişlerinde Atatürk resminin olmadığını, olmamasının karşısında Belediye Başkanı Mesut Üner’in afişlere kendi resmini koyduğunu belirttik. Bu afişlerde sadece Atatürk’ün resminin olmamasının yanında başka eksikliklerde mevcuttu. Atatürk resminin olmamasının yanında “ATATÜRK” isminin de konulmaması farklı bir eksiklikti.


CHP Çatalca’nın afişlerinde Türk Bayrağı ve
Atatürk resimleri varken yerlere atıldı.

“30 Ağustos zaferi, Türk tarihinin en önemli dönüm noktasıdır. Zafer, ‘Zafer Benimdir!’ diyebilenindir” sözünün altına Kemal Atatürk imzası konulması gerekirken, Gazi Mustafa Kemal imzası konularak ATATÜRK ismi bir nevi gizlenmiştir. Unutmamak gerekir ki, Atatürk soyadını almasının ardından Mustafa Kemal Atatürk, Kemal Atatürk imzasını devamlı olarak kullanmıştır.

Genel siyasette inatla bazı siyasetçilerin Atatürk ismini kullanmayıp “Mustafa Kemal” veya “Gazi Mustafa Kemal” isimlerini kullanmasının ardından ilk defa Atatürk isminin kullanılmadan aynı genel siyasetteki gibi hareket edildiğini Çatalca’da görüyorum.

Atatürk ismini kullanmayanlardan birisi de Çatalca’nın mülki amiri Erdoğan Turan Ermiş. Neden Atatürk kelimesini kullanmadığı ise kendisinin yapacağı açıklamada öğreneceğimizi umuyorum. Afişlerde yaşanan durumun aynı şekilde kendisinde de yaşaması rastlantı olsa gerek.

Şimdi birileri çıkıp bana “teknik hata oldu. Atatürk’ün sözünü koyduk. Bayrak koyduk” vb. ifadelerle veya bahanelerle gelebilir. Bu bahaneler yersizdir. Hele hele Çatalca Belediye Başkanı Mesut Üner’in “benim haberim yok” demeye de lüksü yoktur. Çünkü kendisi baskıya girmeden tüm afişleri incelemekte ve onayı verilmeden de afişler baskıya gitmemektedir. Kısacası Mesut Üner bu afişlerin böyle basılmasını bizzat istediği görünmektedir. Çünkü onay makamı kendisidir.

Şimdi kendisi “ benim bir anlık dalgınlığıma geldi. Bu tür bir sıkıntı yaratacağını düşün(e)medim. Farkına varamadım. Vb.” ifadelerde de bulunabilir. Bu sözleri de söylerse eğer bu sözler yersizdir. Kültür Müdürlüğü’nde onca çalışan bulunmaktadır. Senede yüz binlerce lira para kendilerine harcanmaktadır. Etkinliklere harcanan milyonlarda eklendiğinde halkın tepkisini çekmeyecek bir kutlama ilanını yapamayacak kadar acizlerse bu kişilerin derhal görevlerinden alınmaları gerekir. Eğer halkın verdiği vergilerle maaşlarını alan kişilerin Atatürk isminden rahatsızlıkları var ise derhal belediyede görevlerine son verilmelidir. Gerçi Atatürk sevgisi olan bir belediye başkanı ben bunları yazmadan gerekeni yerine getirirdi ama nerde?

Tekrar etmek isterim ki, Türkiye’de, Cumhuriyeti kuran ve özgürlüğümüzü veren Atatürk’ün soyadı bir tanedir. Ülkemizin kurucusunun soyadı ülkemizle özdeşleşmiştir. Atatürk ismini kullanmamak, kullanmamak adına Mustafa Kemal ismiyle geçiştirmek şahsım adına bana yani halka yapılmış bir yanlıştır. Benim verdiğim vergilerle benim seçtiğim bir hizmetli hele hele Atatürk üzerinden yanlış yapamaz. Yaparsa eğer bunun cevabını sandıkta en ağır şekilde alır.

Diğer bir nokta “TÜRK” kelimesi birilerini rahatsız ediyor ise bunu da alenen halka belirtmesi gerekir.

SAYGI YOKSA SEVGİ DE YOKTUR

Afişlerden konu açılmışken Çatalca Belediyesi’nin yukarıda ifade ettiğim afişleri asmaları esnasında CHP’nin astığı afişleri kopartıp yerlerine belediyenin afişlerini astıkları iddiası gündeme geldi. Yani CHP’nin afişlerini astığı yere, belediye afiş asmak adına önlerindeki engel olan CHP afişini kopartıp yerlere atıp kendilerinin afişlerini asması iddiası.

Şimdi belediye “Biz kopartmadık. Biz yapmadık” diyebilir. Ama CHP’nin afişinin asıldığı yerde belediyenin afişinin ne işi var diye herkes sorar. Ardından belediye çalışanları kopartmadıysa eğer kopartılan CHP afişi yerden toplanarak CHP’ye teslim edilmesi gerekmez miydi? Çünkü o afişte Atatürk ve Türk Bayrağı resimleri mevcuttu. Belediye çalışanları Atatürk ve Türk Bayrağı’nın yerlerde sürünmemesi gerektiği, iddialara göre koparttıktan sonra yerlere atmamayı, bunun bayrağımıza ve Atatürk’e hakaret olacağını bilmiyorlar mı? Siz belediye çalışanlarını hiç bu konularda uyarmıyor musunuz? Gereken açıklamalı seminerlerle bilgilendirmiyor musunuz? Ya da başlarında hangi müdürlük afişleri asıyor ise bir yetkili bulunmuyor mu? Yoksa siz afişleri, başlarında bir müdür veya müdür yardımcısı yetkilisi olmadan karambole mi asıyor veya astırıyorsunuz?

Bu konuda son sözüm herhangi bir siyasi partinin üstünde bayrak ve Atatürk resmi olan bir afişini kopartmak, yerlere atmak ahlaksızlıktır. Buna izin veren veya azmettirenler ahlaksızdır. Siyasi iradeye karşı yapılmış bir ahlaksızlıktır. Hele hele bunu eğer halkın seçtiği ve halkın verdiği vergilerle maaşlarını alanların yapması ise yediği tasa pisletmektir. Halkın iradesine yapılan terbiyesizliktir. SAYGILARIMLA…

526 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

EN SON HABERLER

© 2017 Haber Marmara Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Reklamı Gizle