Hoşgeldiniz  

Anneler Günü

Defne Yolcu | 11 Mayıs 2021 | KADIN AKTÜEL A- A+

Bütün bir yıl boyunca sadece bir güne sığdırdığımız gün olarak düşündüğümüz bir gün artık. Anne çocuğunu ya da çocuklarını doğurduğu kucağına aldığı gün itibarı ile bütün ömrü değişmiştir. Çok şanslıdır ki anne olabilmiştir, olabilmişizdir. Çocuklarımızın ilk kokusunu duyduğumuz andan  yepyeni tertemiz bir sayfa açılır daha güçlü adım daha sevgi dolu daha merhametli daha ince ayrıntılı düşündüğümüz her an  bebeğimizin tekmelerini hissettiğimiz an başlar. Eşinin ailesinin bütün yükünü sırtladığında aslında herkese yetmeye çalışan anne yeni bir canla tekrardan başlar hayata. Annelik bu dünyada en zor sorumluklardan biridir. En zorudur fakat belki de keyifle yaptığımız bir iştir.

Yeni bir birey yetiştirmek topluma ülkeye hatta dünyaya yararlı bir evlat yetişmeyi düşünür her anne. Ama bence her şeyden önce bir insan yetiştirebilmektir mesele. Öfkesini, sevincini, mutluluğunu yaşadığı her duyguyu kendinin kontrol edebildiği dar bir açıdan değil de geniş bir açıdan bakabildiği birey yetiştirebilmek mesele. Görünen o ki son yıllarda yetiştirilen demeyeceğim bir anneyim neler öğretebilirim çocuğuma ne kadar ne katabilirim bu sorular varken yetiştirilen değil de yetiştirdiğimiz çocuklar toplumda o kadar kötü olaylara örnek oluyor ki aklımız almıyor. Son yıllarda gördüğümüz 10 yaş ve sonrasın bütün çocuklarda kötü alışkanlıkları saldırganlık halleri yaşadığı ve içinden çıkamadığı psikolojik olayların tamamını o çocuk ve yetişmiş gençlere suçunu yükleyemiyorum. Çünkü bir çocuk ilk önce ailesinde annesinden ve babasından öğrenir çoğu şeyi. Rol modelleri aslıda bizleriz. Çocuklarımız nasıl bir aile ortamında yetişirse onu görür ve sonrasında toplumdan aldığı kendi doğrularıyla uygular. Aslıdan belki de bu konu tartışmaya çok açıktı çünkü nice annesi babası doğduğu andan itibaren yanında olamamış yaşam boyu kendi kendilerini yetiştirmiş.

Anne Dünya üzerinde kurulmuş en güzel sığınaktır. Ağlarken bile anne diye ağlarız. Biliriz ki annelerimiz her durumda yanımızda olur . Annelerimiz bir güler dünya değişir. Annelerimiz bir sarılır çiçek bahçesi olur her yer. Anne olunca anlarsın dedikleri her şeyi anne olunca anladım. Evladıma gelmesin bana gelsin dediğim senelerin başındayım. Annelerimiz hep gülsün . Ve hiçbir kadının kucağı boş kalmasın , bir evlat anneyi nasıl sığınak olarak görüyorsa bir anne de çocuğunu en güzel dayanak olarak görür. İsteyen dileyen herkes anneliği yaşasın.

Öncelikle anne kelimesini hak eden ve dünyaya yine gelsem Annem olmasını isteyeceğim annemin Anneler günü kutlu olsun. Dünyadan göçüp giden annelere de Allah’tan rahmet diliyorum, umarım arkalarından dua edecek ve onları hep anacak kadar hayırlı evlatlar yetiştirmişlerdir.

Anneler Gününüz Kutlu Olsun. : )

480 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

EN SON HABERLER

© 2017 Haber Marmara Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Reklamı Gizle