Hoşgeldiniz  

2020 yılının ilk kira sertifikası 630 milyon TL oldu

admin | 23 Ocak 2020 | Foto Galeri, Genel, Gündem, Tüm Manşetler A- A+

2019 yılında katılım bankaları arasında en fazla yurtiçi TL kira sertifikası ihracı gerçekleştiren Vakıf Katılım, 2020 yılına da hızlı girdi. Vakıf Katılım, iştiraki Vakıf Varlık Kiralama A.Ş aracılığı ile 16 Ocak 2020’de 630 milyon TL tutarında, 76 gün vadeli, nitelikli yatırımcıya satış yöntemiyle kira sertifikası ihracı gerçekleştirdi.

Türkiye Katılım Bankaları Birliği (TKBB) verilerine göre; katılım bankaları arasında 2019 yılında en fazla yurtiçi TL kira sertifikası ihracı gerçekleştiren ve 2020 yılı için ise SPK’dan 12 milyar TL’lik kira sertifikası ihraç tavanı onayı alan Vakıf Katılım, yılın ilk kira sertifikası ihracını gerçekleştirdi. Vakıf Katılım’ın iştiraki Vakıf Varlık Kiralama A.Ş aracılığı ile 16 Ocak 2020’de gerçekleştirdiği 630 milyon TL tutarında, 76 gün vadeli kira sertifikası ihracı yatırımcıdan büyük ilgi gördü.

‘’Amacımız ülke ekonomisini büyütmek’’

Vakıf Katılım Genel Müdürü İkram Göktaş konuya dair yaptığı açıklamada, “Vakıf Katılım olarak temel amacımız, sadece katılım bankacılığı sektöründeki mevcut pastadan pay alarak büyümek değil, bu sektörü ve dolayısıyla ülkemizin ekonomisini daha da büyütmektir’’ dedi. Göktaş, 2019 yılında 36 tertip kira sertifikası ihracıyla nitelikli yatırımcılardan toplamda yaklaşık 9 milyar TL’lik fon sağladıklarını ve 16 Ocak 2020 itibarıyla tedavülde yaklaşık 2.6 milyar TL’lik kira sertifikalarının bulunduğunu belirtti.

“2.5 yıl içerisinde 16.6 milyar TL’’

Göktaş, Vakıf Katılım’ın son 2.5 yıl içerisinde 77 tertip halinde yaklaşık 16.6 milyar TL’lik kira sertifikası ihracını başarıyla tamamladığını ifade ederek, ‘’2017’de başlamış olduğumuz kira sertifikası ihraçlarımızla Vakıf Varlık Kiralama iştirakimiz üzerinden 70 ihraç gerçekleştirerek yaklaşık 15.7 milyar TL’lik bir rakama ulaştık. Diğer yandan Katılım Varlık Kiralama iştirakimiz üzerinden yaptığımız 7 ihraç neticesinde sağlanan yaklaşık 903 milyon TL’lik fonlama ile özel sektör şirketlerinin katılım bankacılığı sermaye piyasası araçlarını kullanmalarına aracılık ettik. Gelecek dönemde de belli başlı pek çok sektörde planlamakta olduğumuz yeni kira sertifikası ihraçlarımız ile katılım finans prensiplerine uygun sermaye piyasası ürünleri vasıtasıyla nitelikli firmalarımızın fonlama kaynaklarını zenginleştirmeyi ve tüm gücümüzle ülkemiz ekonomisine destek olmayı sürdüreceğiz.’’ şeklinde konuştu.

395 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

EN SON HABERLER

© 2017 Haber Marmara Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Reklamı Gizle