Hoşgeldiniz  

18 MART ÇANAKKALE ZAFERİ’NDE KADININ YERİ

Yağmur Aydın | 22 Mart 2021 | KADIN AKTÜEL A- A+

Dünyanın ve Türk tarihinin en önemli savaşlarından olan ve Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün de önder olduğu, Türk Ordusu’nun bize zafer kazandırdığı 18 Mart Çanakkale Zaferinin bugün 106.yıl dönümü. Hepimiz için Çanakkale şehri tarihi geçmişiyle ülkemizde çok önemli bir yere ve anlama sahiptir. Destanların, büyük kahramanlıkların, kadınların erkekler ile birlikte verdikleri büyük birlik ve mücadeleler ile kazanılan bir zaferdir. Bu yüzden 18 Mart Çanakkale Zaferi anlam ve önemi nedeniyle bence her Türk vatandaşı tarafından bilinmelidir.

Türk Milleti için çok önemli olan bu zafer de kadınlarımızın da rolü oldukça büyüktür. Kadınlarımız gizli kahramanlarımız olsalar da büyük mücadeleler ile askerlerimize ve Türk Milletine destekleriyle fayda sağlamışlardır. Kahraman kadınlarımızın milletimize vermiş oldukları destekleri kısaca örnek vererek sizlerle paylaşmak isterim.

NEZAHAT ONBAŞI: Çocukluğu cephelerde geçen, babası Albay Hafız Halit Bey olan Nezahat Onbaşı kahramanlığı ve cesaretiyle Atatürk’ün dahi ilgisini çekmiştir. Askerler tarafından alay kızlı olarak anılan Nezahat Onbaşı, Gediz cephesinde işlerin istenildiği gibi gitmediği, askerlerin çekilmek istemeleri karşısında önlerini keserek buna mani olmuştur.

70. alayda yer alan 600 askerin önünü atıyla kesen Nezahat Onbaşı; “Ben babamın yanına ölmeye gidiyorum, siz nereye gidiyorsunuz? ” diyerek askerleri yeniden yüreklendirerek savaşmalarını sağlayarak tarihe geçmiştir.

HALİDE ONBAŞI (Halide Edip Adıvar):Sivil olmasına rağmen bizzat Mustafa Kemal’in yanında omuz omuza cephede görev alan Halide Onbaşı, rütbe alarak savaş kahramanı olarak tarih kitaplarına geçmiştir.  Türk halkına birlik olmalarını, işgale karşı çıkmaları ve savaşmaları gerektiğini konuşmalarıyla yaymaya çalışarak cesaretlendirmiştir.

ZEYNEP MİDO ÇAVUŞ: Çanakkale Savaşı’na Kosova’dan gelen gönüllüler arasında yer alan Zeynep Mido Çavuş’tur. Gora-Dragaş’tan Çanakkale Savaşı’na bir tanesi Gora’dan olmak üzere Kosova’dan sekiz tabur katılmıştır. Taburlarda yalnızca erkek değil kadın gönüllüler de yer almıştır. Zeynep Mido Çavuş da şehit düşen Dragaşlılar arasında yer almaktadır.

Yukarıda vermiş olduğum örnekler Türk Kadın’ının ne kadar güçlü ve vatanına ne kadar sadık olduğunu gösteriyor bizlere. Baktığımızda kadınlar daha çok cephe dışında aktif rol sergilemiştir fakat cepheye korkusuzca giden kadınlarımız da var elbette. Tarihimize göz gezdirdiğimizde Türk milleti için böylesine önemli bir savaşta kadın ve erkeğin birlik ve beraberliği altındaki mücadelesini çok net bir şekilde görebiliyoruz. Kadın ve erkeğin her alanda eşit şekilde aktif olabileceğini de görebiliyoruz. Bu zafer cinsiyet fark etmeksizin birlik beraberlik ve uyumla kazanılan bir zaferdir. Bu zafer sadece vatan millet anlayışıyla şehit olan tüm kahraman askerlerimizin kanlarıyla kazanılmış bir zaferdir. Unutmamalıyız ki vatanımızın bağımsızlığı için canlarını gözünü dahi kırpmadan feda eden şehitlerimize borçluyuz. Tarihimizi unutmak bizler için dökülen kanlara ve mücadelelere ihanet demektir.

Başta Gazi Kemal Atatürk olmak üzere tüm şehit olan kahraman askerlerimizi saygı sevgi ve minnetle anıyorum. Türk Milleti için mücadelesini esirgemeyen tüm kahraman kadınlarımızı da saygı sevgi ve minnetle anıyorum. 18 Mart Çanakkale Zaferi ve Şehitleri Anma Günümüz kutlu olsun!  

‘‘Çanakkale Zaferi, Türk askerinin ruh kudretini gösteren şayanı hayret ve tebrik bir misaldir. Emin olmalısınız ki, Çanakkale Muharebelerini kazandıran bu yüksek ruhtur.” – KEMAL ATATÜRK

80 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

EN SON HABERLER

© 2017 Haber Marmara Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Reklamı Gizle