Hoşgeldiniz  

Zaman gerek. Sabır gerek…

Ali Girgin | 28 Ocak 2021 | Köşe Yazıları


Ali Girgin
aligirgin1975@hotmail.com

Çatalca Belediyesi’nin şehir merkezi ve mahallelerinde engelli ve yaşlılarımıza verdiği hizmetlere baktığımda bazı şeylerin yerinde olması gerektiğinin ne kadar faydalı olduğunu görüyorum.

Belediye ekiplerinin engelli vatandaşlarımızı evlerinde ziyaret etmesi, onların sorun ve sıkıntılarını dinlemesi, çözüm odaklı olarak hizmet etmesi gerçekten güzel.

Diğer yandan yaşlılarımıza da evlerinde berber hizmeti getirmesi de küçük gibi görünse de bu hizmeti alan yaşlılarımız ve engellilerimiz için büyük bir hizmet.

Tüm bu hizmetlerin yanında görünmeyenleri de bildiğim kadarıyla aktarmakta gerekiyor. Pandemi döneminde özellikle mağdur kalmış vatandaşlarımıza reklam yapmadan evlerine gıda ve erzak yardımının yapılması ise vatandaşlarımıza büyük destek sağlıyor.

Haftanın en önemli olayı ise KİPTAŞ konutlarının yanında, kaymakamlık ve Belediye Başkanı Lojmanı olarak yapıldığı ifade edilen ve benimde bildiğim kadarıyla binanın Belediye Başkanı Mesut Üner tarafından Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi adına verilmesi ve Milli Eğitim Bakanlığı’ndan onay alınması oldu. Yapılan bu hizmetle engelli aileler çocuklarını başka ilçelere göndermek zorunda kalmayacaklar.

Yukarıda belirttiğim bu örnekler aslında kişisel görünse de toplumsal sorunlara karşı alınmış çözümlerdir. Belediyeciliğin ana maddesi de toplumsal hizmetlerle halkın refaha, huzura kavuşturulması adına toplumsal hizmetleri ön planda tutmaktır. Herkese basit gelen aslında büyük hizmetlerdir. Büyük maliyetler tutmayan, belediyelerin kasalarına yük olmayan hizmetlerdir. Kısacası vatandaşın, toplumun mutlu olmasına vesile olan atılımlardır.

Zaman içerisinde bu toplumsal hizmetlerin artması ile ilçede ana temel sorunların temeline inileceği ve zamana yayılarak çözümler getirileceğini de bilmek gerekiyor.

Özellikle ilçede yaşanan işsizlik, pandemi de yaşanan iş yerleri kapanmaları, yüz yüze eğitimin verdiği sıkıntılar, sosyal projelerin ileri tarihe ertelenmesi, istihdam, ilçeye daha fazla sıcak paranın akışını sağlamak, esnafın kalkınması adına atılımlar, imar ve diğer konuların da zaman içerisinde plan dahilinde çözüleceğinin sinyallerini alıyor gibiyim.

Öncelikle bu konuların gerçekliğe kavuşabilmesi için ilçede sıcak paranın kalması dışarıya akmaması gerekiyor. İlçenin kalkınmasının ana hedefi bu olmalı. Bir ilçede ne kadar çok sıcak para kalır ise o kadar ilçe kalkınır ve bir o kadar da yerel yönetim toplumsal sorunların üzerine eğilebilir. Kısacası eli güçlü bir şekilde el atar.

İkinci noktada planlamaların yapılması gerekiyor. Planlama yapılmadan yapılan her hizmetin sonucunu ilçede geçmişte az çok gördük. Tüm bu hizmetlerin çöpe atıldığını, belediyenin kasasından milyonlarca liranın heba olduğuna şahit olduk. Her alanda geleceğe dönük planlamalar ile ileri görüş ile ilçedeki kemikleşmiş sorunların giderilmesi veya alternatif başka çözümlerle halkın bu sorunlarla iç içe kalmasının önüne geçilebilir.

Üçüncü en önemli noktalardan birisi de istihdamın artması, işsizliğin en asgari düzeye getirilmesi adına ilçeye yatırımcıların çekilebilmesi gerekiyor.  Bu çekim gücünü yaratabilmek için ise öncelikle genç nüfusun ilçeden göç etmesinin önüne geçilmesi şart. Yatırımcıların fabrikalarını kurması adına da onlara yer göstermek de planlamanın ilk ana maddelerini oluşturmalı. Yatırımcıların ilçeye gelmesi adına onlara yerel yönetim tarafından kolaylıklar hatta ve hatta kurumsal desteklerle motive edilmesi gerekiyor. Bunları yapabilmek ve cazibe merkezi haline gelebilmek içinse güçlü esnafların kurumsallaştığı bir yaşam alanı yaratılması gerekiyor. Kimse kusura bakmasın ama halen İstanbul’un birçok ilçesinde Çatalca’ya köy gözüyle bakılıyor.

Sadece bu söylediklerim belediye ile sınırlı kalmasın. İlçedeki tüm devlet kurumlarının da bu planlamalara destek vermesi, ellerinde bulundurdukları bütçeleri güçlü bir Çatalca için ilçe merkezine hizmetlere karşılık aktarması gerekiyor. Unutmayın ne kadar ilçede sıcak para kalır ise o kadar işsizlik azalır, o kadar istihdam artar, o kadar işletmeler kurumsallaşır ve o kadar da cazibe merkezi haline gelebiliriz.

Tüm bu anlattıklarıma baktığımda Mesut Üner’in kalıcı çözümler bulmak için çalıştığını görüyorum. Anlattıklarıma yakın planların kafasında canlandırdığını, bir çoğunu hayata geçirmek için çalıştığını ancak bunun için zamana ihtiyacı olduğunu görüyorum. Tabi her şeyi dört dörtlük beklemekte yanlış olur. Hatalarda olabilir, deneme yanılma yoluyla başarıya gidilirken yapılan kusurlarda. Planlama dahilinde kişisellikten uzak kalamamışların toplumsal çözümlerde eksik kaldığını da görebiliriz, hatta bazılarının canla başla çalıştıklarını da. Sonuçta toplumsal sorunların çözümü adına zaman gerekiyor. Bu çözümlerde herkesin el birliği içinde olması ve siyaset gözetmeden, yanlışlar masaya yatırılarak, yapıcı eleştiriler eşliğinde eleştirilere çözüm önerileri de getirerek ilçenin kalkınması adına beraber olunması gerekiyor.

Herkes her şeyi bilemeyebilir. Hatta ve hatta hiçbir şey bilmeyebilir. Sürekli de hata yapabilir. Yanlışlarla baş başa kalabilir. Önemli olan yapacağı veya yapılması gereken hizmete karşı ne gözüyle baktığıdır. İyi bakıyor ise iyi, kötü bakıyor ise sonucu kötü sonuçlanır. Tüm bu sonuçları beklemek için de zaman gerekir. Yani sabır. SAYGILARIMLA…

160 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

EN SON HABERLER

© 2017 Haber Marmara Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Reklamı Gizle