Hoşgeldiniz  

YENİ CUMHURBAŞKANI Ekrem İmamoğlu mu?

Naci Akay | 07 Temmuz 2020 | Köşe Yazıları


Naci Akay
bilgeofis@hotmail.com

    Öyle söyleniyor ve isteniyor. Yalnız muhalefet yanlıları değil, kimi iktidar yanlıları da İmamoğlu’dan yana. Çanlar kimin için çalıyor? Sular, kimin için ısınıyor? derseniz cevabı artık kolay, ama İmamoğlu’nun işi zor. Korkarım, onu da bir çukura düşürürler.

    Değerli okurlarım, Bu yol, Ekrem İmamoğlu’nun İstanbul Belediye Başkanlığını kazanması ve bu seçimin haksız yere iptal ettirilmesiyle başladı. Halk, haksız ve gereksiz olan bu iptale büyük tepki verip, farkı çok büyük sayıya çıkardı ve İmamoğlu’nu tekrar seçti.

    İktidar, bu durumu bir türlü içine sindiremedi. Ancak, “Nasıl olsa iktidar bizde” diyerek, İmamoğlu’nun göze batan ve halk yararına olan her türlü icraatına çomak sokmaya başladı. Çünkü, Belediye Meclisindeki çoğunluk onlardaydı.

   Ne var ki, iktidarın bu tutumu daha çok tepki alırken, Ekrem İmamoğlu’na destek biraz daha artıyordu.

                          ÖNÜMÜZDE, CUMHURBAŞKANLIĞI SEÇİMİ VAR

     Bu defa genel seçimlerle Cumhurbaşkanlığı seçimi birlikte yapılacak. Tayyip Erdoğan’ın tekrar Cumhurbaşkanı adayı olacağı muhakkak.

     Ne var ki, Anayasamıza göre bir kişi üst üste iki defadan fazla Cumhurbaşkanı  olamıyor ve böylece Tayyip Bey de Cumhurbaşkanı adayı olamıyor.

     Ancak iktidar, bunun da çaresini bulacaktır. Anayasayı değiştirmek ya da başka bir kılıf uydurularak, bu sağlanacaktır kanısındayım.

                       MUHTEMELEN, İMAMOĞLU DA ADAY OLACAK

    CHP’de muhtemelen, rüzgarı iyi yakalayan Ekrem İmamoğlu’nu aday gösterecektir. Ya da İmamoğlu, doğrudan aday olacaktır.

   İki defa ve inadına seçilen Ekrem İmamoğlu’na gittikçe yükselen ve onu  mağdur kabul eden halk, böylece oylarını İmamoğlu’na verecektir. Çünkü, halkın temayülü ve çoğunluğun ifadesi böyledir.

    Kamuoyu araştırmaları ve halk ile yapılan sokak röportajları, Ekrem İmamoğlu’nu üstelik fark atarak Cumhurbaşkanı seçilebileceğini gösteriyor.

    İktidar Partisi, bu durumu ve olacak olanları bilmiyor mu? Elbette biliyor ve onu gidermenin çaresini arıyor. Çünkü, Recep Tayyip Bey sadece Cumhurbaşkanı değil, aynı zamanda İktidar Partisi’nin yani AKP’nin Genel Başkanıdır.

   Bu güne kadar, bu uygulamanın doğrulduğunu – iktidar mensupları hariç -doğru dürüst anlatan ve insanı ikna eden bir tek kişi bile çıkmadı.

                             İMAMOĞLU’NA KURULACAK TUZAKLAR

     İktidar, İmamoğlu’nun çalıştırmamak için daha ilk günden dişini gösterdi. Bu tavır devam edecektir.

    O kadar ki, günbegün İmamoğlu’na konulan engellerle beraber, onun açıkları aranacaktır.

   İstanbul Belediyesi gibi böyle çok büyük kurumlarda açık bulmak çok kolaydır. Hiçbir şey bulunmasa da, kuzuyu yemek isteyen kurdun dediği gibi, “Suyumu bulandırdın” demeleri mümkündür.

   Gelsin soruşturmalar ve nihayet görevden alıp, yerine kayyum atamalar vb. Bütün mesele, onu aday olamayacak hale getirmektir. İşte, bu yapılabilir.

                                    AMA, SONRA NE OLUR?

    Partisi, yerine başka bir aday gösterir. Salt bu sebeple yeni adayın oyları biraz daha artar. Ki, bunlar tepki oyları olur. Böylece kaybeden yine AKP’nin adayı Tayyip Bey olur.

    Değerli okurlarım, bütün bunlar birer varsayımdan ibarettir. Bizim gönlümüzden geçen, halkın isteğinin sandığa dürüstçe yansımasıdır.

    Çünkü, seçim kazanmak isteyen parti ya da kişilerin her türlü yanlış yola sapmaları doğru olmasa da, biraz olsun hoş karşılanabilir. Ama, seçimde dürüstlüğü ve adaleti sağlamakla yükümlü olan Yüksek Seçim Kurulu’nun “Katakulli” yapması  ve güçlüden yana davranması, asla hoş karşılanamaz.

   Çünkü, geçmişte bu görüldü.

    Kim kaybederse kaybetsin, umurumda değil. Yeter ki, halkımız kazansın.

90 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

EN SON HABERLER

© 2017 Haber Marmara Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Reklamı Gizle