Hoşgeldiniz  

TÜRKÇE HAKKINDA Kİ GÖRÜŞLER

Mehmet Zehir | 24 Şubat 2021 | Köşe Yazıları


Mehmet Zehir
mehmetzehir@hotmail.com.tr

Dünyanın en iyi dilbilimcisi olarak gösterilen, 35 dil bilen Belçikalı dilbilimci Johann Vandewalle.***..: “Türkçe’nin en hayran olduğum yanı, yapısı. Matematik dil yapısı beni büyülüyor. Satranç gibi, kuralları az ve istisnasız, ama imkânları sınırsız. Halbuki, batı dillerinde kuralların uygulanabilirliğinin her zaman bir sınırı vardır.”

Anadili Türkçe olan bir kişinin kısa tümcelerle düşündüğü, konuşma anında ise bu kısa tümceleri çeşitli yollarla birbirine bağlayarak karmaşık yapılar kurduğu görüşündeyim. Bu “tümce bağlama eğilimi” bazı konuşurlarda zayıf, bazılarında ise adeta bir hastalık derecesinde güçlü olabilir. Bu son durumda ortaya çıkan dilsel yapılar, insan zihninin üstün olanaklarını en güzel şekilde yansıtıyor. Farklı dil gruplarına ait birçok dili incelediğim halde şimdiye kadar hiçbir dilde beni Türkçe ’deki karmaşık cümle yapıları kadar büyüleyen bir yapıya rastlamadığımı söyleyebilirim. Biraz duygusal olmama izin verirseniz, bazen kendime “keşke Chomsky de gençliğinde Türkçe öğrenmiş olsaydı… “, diyorum. Eminim o zaman çağdaş dilbilim İngilizce ’ye göre değil, Türkçe ’ye göre şekillenmiş olurdu.”

Johan Vadewale’nin diğer görüşleri hakkında bilgi sahibi olmaya çalışırsak Türkçe’nin önemi sanıyoruz ki daha iyi anlaşılacaktır. Dil bilim uzmanı olan Johan Vandewale şimdiye kadar 35 dili incelemiş ve hepsini ana dili gibi konuşabilmektedir. Türkçe’yi 13 yaşında geldiği İstanbul’da tanımış ve hayran kalmış. İnsanlara kendi dilleri dışında başka bir dille hitap etmeyi büyük saygısızlık olarak gören Vandewalle ‘’ Bir Türk ile Türkçe dışında başka bir dille iletişim kurmaya çalışmak bana günah gibi geliyor’’ diyerek farklı dillere verdiği önemin altını çizmektedir.

Fince’yi bir günde öğrendiğini belirten Vandewalle Belçika’dan hava alanına ulaşmak içicin bindiği trende yanına Fince bir ders kitabı alıyor ve çalışmaya başlıyor. Havaalanındaki bekleme süresinde ve uçak yolculuğunda toplamda 100 sayfa çalışıyor. Bütün önemli tümce kalıplarını, sözcük öbeklerini öğreniyor ve ülkeye uluştığında Fince ile tüm meramını anlatabildiğini söylüyor. Vandewalle için dil öğrenmek adeta şifre çözmeye benziyor. Yeni bir dili öğrenmek, konuşmak ve dilin yapısına göre düşünmeye başlamanın kendisine büyük zevk verdiğini, artık dil öğrenmektense öğretmeyi tercih ettiğini ekliyor. Yeni bir dil öğrenmek için kendisine göre yöntemler geliştirmiş, bu yöntemlerden biri ise dilini öğrenmek istediği devleti ziyaret etmekmiş. Gittiği devlette bir hafta gibi kısa bir süre kalıp, kendisini ifade edebilecek kadar dile hâkim olup gazeteler, dergiler okumak ve televizyon, radyon yayımlarını takip ederek dilin bütününü daha kolay öğrenebildiğini eklemektedir.

Belçika’da 1987 yılında düzenlenmiş olan amacının en çok dil bilen kişiyi tespit etmek olan Babil Dil Yarışması’na katılmış o tarihte bildiği 22 dil ile birinci olmuş; aradan geçen süreler de 13 dil daha öğrenerek bu alanda dünyada bir numara olduğunu halen elinde bulundurmaktadır.

Şimdi bu kadar dil öğrenmede yetenekli bir kişinin dilimizle alakalı yukarıda vurguları son derece önemlidir. Kendisinin bildiği dilleri aşağıya ekliyorum.

Bunun dışında Türkçemizle alakalı Ünlü İngiliz bilgini Max Müller, Dilbilim kitabında şöyle diyor… “Bir Türkçe grameri okumak bile gerçek bir zevktir. Kiplerdeki hünerli tarz, bütün çekimlerde hâkim olan kıyasilik, şekillerde baştan başa görülen bir saydamlık, dilde pırıldayan insan zekasının bu harikalı kudretini duyanları hayrete düşürmekten geri kalmaz… bu öyle bir gramerdir ki, bir billur kovan içinde bal peteklerinin oluşunu nasıl seyredebilirsek, onda da düşüncenin iç oluşlarını öylece seyredebiliriz.

.

Oryantalist Jean Deny…ise “İnsan bu dilin yüce bir bilim akademisi müzakerelerinden çıkmış olduğu zannına düşmüş olabilir.” Söylerken son dört yüz yılın en genç yaşta profesörü olan merhum Prof.Dr.Oktay Sinanoğlu kitaplarında, konuşmalarında dilimize olan tutkunluğunu şöyle özetlemişti… “Dilimizi inceleyen pek çok dil bilimci, yüksek perdeden seslendirmese de, bilim yapmaya en uygun dilin Türkçe olduğunun farkındadır. Çünkü matematiğe en çok benzeyen dil; bilim yapmaya en uygun dildir. Bu da Türkçedir.”

*** Johan Vandewalle’nin bildiği diller: Almanca, Arapça, Klasik Arapça, Danca, Farsça, Felemenkçe, İngilizce, Latince, Osmanlıca, Eski Slavca, Rusça, Türkçe. Türkçe ’ye olan merakından dolayı Özbek Türkçesi, Kazak Türkçesi, Kırgız Türkçesi Türkmen Türkçesi, Azer Türkçesi, Uygur Türkçesi, Tatar Türkçesi, Başkurt Türkçesi, Tuva Türkçesi, Orhon Türkçesi, Eski Uygur Türkçesi, Kuman Türkçesi ve Çağatay Türkçesi’ni de öğrendi. Arapça kursu sonucunda Mısır Arapçası, Fas Arapçasını öğrendi. Seyahatlerinde kullanmak amacıyla da İtalyanca, Arnavutça, Yunanca, Hintçe, Urduca ve Fince ve ayrıca yine dil merakından dolayı da Galca, Japonca, Svahili ve Sırpça ’da öğrendi.

11 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

EN SON HABERLER

© 2017 Haber Marmara Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Reklamı Gizle