Hoşgeldiniz  

TÜRKÇE BİLİM, MANTIK, SANAT VE US DİLİDİR

Mehmet Zehir | 24 Şubat 2021 | Köşe Yazıları


Mehmet Zehir
mehmetzehir@hotmail.com.tr

Türkçe’nin dilbilgisi yapısı, herkesi hayrete düşürecek kadar bir konumda olduğu gerek ülkemizde gerek dünya ünlü bilim insanlarınca da keşfedilmiştir. Bu mana da Prof. David CUTHELL* şöyle diyor. ‘’ Birçok yabancı dil bilirim. Bu diller arasında Türkçe öyle farklı bir dildir ki, yüz yüksek matematik profesörü bir araya gelerek Türkçe’yi sanki yaratmışlar. Bir kökten bir düzüne sözcük üretiliyor. Ses uyumuna göre anlam değişiyor. Türkçe öyle bir dildir ki, başlı başına bir duygu, düşünce, mantık ve felsefe dilidir.’’

Bu mana da yerli yazarlarımızdan Dr. Nazlı Rana GÜREL** konuyu öyle özetlemiş ki, noktasına virgülüne dokunmadan Türkçe = Zekâ başlığı altında şöyledir:

Türk Dili, dillerin en zenginlerindendir; yeter ki bu dil şuurla islensin. Ülkesini, yüksek istiklalini korumasını bilen Türk milleti, dilini de yabancı diller boyunduruğundan kurtarmalıdır. Kamâl Atatürk”

Türkçe, son yıllarda dünyada üzerinde en çok araştırma yapılan dillerden bir tanesidir. Türkçe’nin gramer yapısının mantığa uygunluğu, dilin ezber metodu ile değil, mantık yürütülerek öğrenilmesi bilim adamlarını Türkçe’nin mükemmelliği konusunda hayrete düşürmektedir.

Amerika’da, Wisconsin-Madison Üniversitesi’nde görev yapan Prof. Dr. Kemal Karpat Amerika’da dil bilim ile ilgili bölümü bulunan bütün üniversitelerde Türkçe’ye büyük önem verildiğini, gramatikal yapısının büyük bir hayret ve beğeni ile incelendiğini ve bir dilin nasıl bu kadar sağlam bir mantığa, mükemmeliyete sahip olabileceği düşüncesinin Türklere ve Türkçe’ye karsı bir hayranlık (yanı sıra kıskançlık) uyandırdığını belirtiyor.

Bu ilgi ve hayranlık yalnızca Amerika’ya mahsus değil. Avrupa’da da Türkçe hususunda ciddi çalışmalar var. Geçmiş̧ yıllarda üç yaşına kadar olan çocuklar üzerinde yapılan bir araştırmada Ana dili Türkçe olan çocuklarda, bu yaş grubunda diğer milletlerin çocuklarına göre zekâ seviyesi, kavrayış̧ kabiliyeti olarak daha önde oldukları tespit edilmişti. Çocuğun gelişiminde ilk üç̧ yaşın önemi, çocuğun hayatı boyunca kat edeceği mesafenin önemli bir kısmını bu donemde aldığı göz önünde bulundurulduğu zaman bu durumun hakikaten bir avantaj olduğunu düşünebiliriz.

Bu çocuklarının annelerinin genellikle kültür seviyesinin düşük olması, okuma alışkanlığının olmaması ise çocukların üç̧ yaşına kadar elde ettikleri ilerleme hızını ileriki yıllarda gösterememesine sebep olan etkenler. Daha sonra yapılan çalışmalarda Türk çocuklarının zekâ açısından ilk yıllarda kat ettikleri mesafede en önemli faktörün dil olduğu kanaatine varılıyor.

İnternational Association for he Study of Child Language (Uluslararası Çocuk Dili Araştırmaları Derneği) adlı kuruluşun Almanya’nın başkenti Berlin’de yapılan onuncu kongresinde, Türk çocuklarının 2, en geç 3 yaşına kadar kendi dillerini dil bilgisi kurallarını da yerli yerinde kullanarak mükemmel biçimde kullandıklarını ispatlıyor. Bu kabiliyet Alman çocuklarında 5, Araplarda 12 yaşına kadar uzayabiliyor.

Dil bilimi profesörü̈ Klan Delius, Türk dilinin kolay öğrenildiğini belirterek, “Türkçe’nin şahıs ve zaman belirleyen ekleri düzenli Lego taşlarının yan yana dizilmesi gibi tespitini yapıyor. Yine bilim adamlarının ulaştığı bir diğer sonuç; Türkçe’nin ezberlenerek değil mantık ve muhakeme yoluyla öğrenilen bir dil olmasından dolayı Türk çocuklarında günlük hayatta gerekli pratik zekâ ve muhakeme kazanımı da diğerlerine oranla daha önde. Ve bu araştırma sonuçları Avrupa ülkelerinde Türklerle evli Avrupalı annelerde çocuğuna Türkçe öğretme ve evde Türkçe kullanma isteğini teşvik ediyor. Bu istek ve gayreti ile anne bir avantaj daha elde ediyor. Çünkü̈, kurallı bir dil olan Türkçe şuurlu ve iyi öğrenildiği takdirde diğer dilleri de daha kolay ve kısa zamanda öğrenme yeteneğini kazandırıyor.

Bizler hiçbir mantıklı izahı olmayan tuhaf bir kompleksle başka dil ve kültürlerin kucağına balıklama atlayıp kendimizi kaybederken bizde mevcut değerleri bir gün başka ellerde görürsek hiç şaşırmamalı. Yarının Türkiye’sini İngilizce, Almanca vs. Batı dillerini konuşan Türkler buna mukabil Avrupa’yı Türkçe konuşan Avrupalılar doldurabilir. Türklerle ilgili en detaylı araştırmalar Batı’da yapılıyor, bizim değerlerimizi onlar keşfedip dünya kamuoyunun gündemine sunuyorlar.

Ne kadar farkındayız bilmem ama Türkçe’yi kullanan kişiler olarak çocuklarımız doğuştan şanslı, dilimizin kurallarını daha iyi öğrenerek, uydurukça vb. birtakım şahısların kendi keyfî yönlendirmelerine kapılmayarak; kazanılmış müşterek anlaşma vasıtamız olan kelimeleri feda etmeyerek; okuyarak bilgi ve kültürümüzü genişleterek doğuştan gelen bu avantajları kat be kat artırmak bizim elimizde.

Çocuklarımız için gayret ve fedakârlığın her türlüsüne değmez mi?..

Görüldüğü gibi iki bilim insanı da aynı noktayı kendi pencerelerinden görmüş ve dile getirmiştir. Peki bizler ne yapıyoruz. Hiçbirimiz dil bilgisi kurallarımızı iyi bilmiyoruz. Sözcüklerimiz bizim değil. Biz nasıl insanlarız? 

* Manila doğumlu Cuthell, 1950 ve 60’lı yıllarda Türkiye’de yaşamış bir Osmanlı tarihi uzmanı. Çok iyi Türkçe konuşan Cuthell, Yale Üniversitesi ve Columbia Üniversitesi’nde okudu. 20 yıl Wall Street’te çalıştıktan sonra Columbia Üniversitesi’ne geri döndü ve burada Uluslararası İlişkiler Bölümü’nde profesör olarak eğitim verdi.

**Şair ve yazar. 5 Ağustos 1963, Konya’da doğumlu.  İlk ve ortaöğrenimini Konya’da gördükten sonra, Selçuk Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü’nü bitirdi. Gazi Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü’nde, “Atatürk Devri Süreli Yayınlarında Edebiyatla İlgili Kavramlar” başlıklı tez çalışmasıyla yüksek lisansını ve “İbrahim Edhem Pertev Paşa” adlı tez çalışmasıyla da doktorasını tamamladı. Hacettepe Üniversitesi, Gazi Üniversitesi ve Ahmet Yesevî Uluslararası Türk-Kazak Üniversitesi’nde öğretim görevlisi olarak çalıştı. Türkiye Millî Eğitim Bakanlığı’nın hizmet içi eğitim kurslarında, Türkiyeli ve Türk dünyasından gelen öğretmenlere “Türk Dili” ve “Türk Kültür Değerleri” dersleri verdi.

12 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

EN SON HABERLER

© 2017 Haber Marmara Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Reklamı Gizle