Hoşgeldiniz  

TÜRK MİLLİ BAYRAMLARI

Mehmet Zehir | 21 Aralık 2020 | Köşe Yazıları


Mehmet Zehir
mehmetzehir@hotmail.com.tr

Bayramlar fertleri ve toplulukları yakınlaştırarak bütünleştiren ortak kültürel değerlerdir. 21 Mart Yenigün Bayramı, 21 Haziran Kızıl Güneş Bayramı, 21 Eylül Koç Katımı 21 Aralık Nar Tugan bayramları bütün Türklere ait olduğu için Milli Bayramlarımızdır.

Buradan hareketle hemen düzelterek doğrusunu yazmak ve düşüncelerimizi doğrusu üzerinde geliştirmemiz gerekmektedir.

21 Mart tarihinde kutlanan YENİGÜN MİLLİ TÜRK BAYRAMI,

21 Haziran tarihinde kutlanan KIZIL GÜNEŞ MİLLİ TÜRK BAYRAMI,

21 Eylül tarihinde kutlanan KOÇ KATIMI MİLLİ BAYRAMI,

21 Aralık tarihinde kutlanan NAR TUGAN MİLLİ BAYRAMI

Dikkat edilirse aralarındaki doksanar günlük aralık bir matematiksel takvimin karşımıza çıkmasını da sağlamaktadır.

Bu bayramlara özellik katan takvim GÜNEŞ, AY, YILDIZ KÜMESİ ile onlara yer yüzünde arkadaşlık yapan SU, TOPRAK ve CANLININ SEKRANİZASYONUDUR.

Bu senkranizasyon konar-göçer Türk Toplumu’nda tarım ve  havyancılığın önemini de ortaya koymuştur.

Bu nedenle ard arda gelecek yazılarımızda bu dört milli bayram incelenerek Türklüğün değerlerinin korunup, geliştirilip geleceğe aktarılarak bizden sonrakilerinde Türk Kültür Medeniyetini evrensel değerler haline getirmesine olanak vermesine çalışılacaktır.

Ulusal Bayramları ve dini bayramları Türklüğün hafızasından çıkartmayanların, Türk Milli Bayramlarını unutturması masum bir kabahat olarak asla kabul edilemez. Bir toplumun en büyük günleri hep beraber içselleştirerek yaşadığı ve yaşattığı değerlerdir. Bu nedenle öncelikle Selçuklu ve Osmanlı’nın sülale devletleri olarak Türk Milli varlığını temsil etmek istemedikleri onların aynı zamanda ilkelliğini de ortaya bir yönüyle koymayı gerektirmektedir. Zira bu iki imparatorluk, Türk dışı her şeyi alıp başına taç ederken; Türklüğün bütün değerlerini işi bittikten sonra atmıştır. Bu ihanettir. Bu Türklüğe ihanettir. Türklüğe ihanet vatana ihanetten önce gelir. Bunun cezası vatana ihanetin cezasından binlerce kat ağır olmak zorundadır. İl gider ama töre kalır anlayışını çürütmek demek Türklüğü yeniden ERGENEKON MADENİNE ve o madende ölüme mahkûm etmeye benzer. İşte tam da bu nokta da Kamâlizm devreye girer. Yani küllerinden doğuş.

Bunları anlamamız için Uluğ Başbuğ Kamâl ATATÜRK’ün GÜNEL DİL KURAMI’nın bütün yönleriyle iyice incelenmiş olması gerekmektedir. Ancak bir takım lüzumsuz insan Uluğ Başbuğ Kamâl ATATÜRK’ün GÜNEŞ DİL KURAMI’nı terk ettiğini iddia etse de biz Türkler O’nun ışığını sonsuza taşıyacağız.

Bugün bağımsızlığını elde etmiş olan Türk Devletleri’nin ayrı ayrı zamanlarda birer birer ULUS BAYRAMLARI vardır. Bunlar MİLLİ BAYRAM olarak adledilemez. Şayet adledilirse; Türklük Ulus kavramı üzerinden bağlarını ortadan kaldırıyor anlamına gelir. Dolayısı ile idarecilerimiz dikkatli olmalı ve Türkçe’nin anlam bütünlüğünü bozacak hiçbir sözcüğü kullanmadıkları gibi, Türkçeleşmiş sözcükleri de yaygınlaştırmamanın gereklerini yerine getirmeleri gerekmektedir.

YENİGÜN BAYRAMI TÜRK MİLLİ BAYRAMI

Türk boyları ve akraba toplulukları yanında Türklerle coğrafi yakınlığı olan diğer topluluklar tarafından da kutlanan Yenigün, Türk Budun/bodun tarafından kutlanan en eski bayramlardan biri ve ‘’ilk’’i olup gerçek köklü bir kültür mirasıdır. Bu bayram eskiden aynı zamanda Türklerde yılın başlangıcı olarak kabul edilmekteydi. Türkçe Yeni gün bayramı dediğimiz baharın başlangıcı anlamına gelen bayram Türklüğün değerlerini yüzlerce yıl unutmasından dolayı günümüzde başkalarının hatırlatması ile yeniden hatırlamakta olduğumuz Türklerin dört milli bayramlarından ilkidir. Baharın başlangıcı sayılan bu bayram başka topluluklar da yaşatılarak dolasıyla da yaşatılan toplulukların söz varlığı ile ifade edilerek günümüze taşınmıştır. Bu kapsam da Nev = yeni, Ruz= gün anlamları yerine Farsça ifadesinin hala kullanılıyor oluşunun ardında yatan en önemli sebep; bilinçsizliğimizdir. Dolayısı ile bizlerin bunu düzelterek bundan sonraki süreçlerde YENİGÜN BAYRAMI diye kutlamamız biz, Türkler için doğaldır.

Her yıl mart ayının 21-23. günleri Yenigün Bayramı olarak kutlanmaktadır. “Yenigün” anlamına da gelen ve 21 Mart tarihiyle baharın başlangıcı olarak kabul edilen Türk dünyasının kuzeyinden güneyine, batısından doğusuna kadar uzanan, Amerikan Yerlilerinin (Kızılderililerin başta olmak üzere), Avusturalya yerlilerinin, Kanada yerlilerinin, Güney Amerika yerlilerinin ve Afrika yerlilerinin var olduğu coğrafyalarda yaşayan toplulukların pek çoğu tarafından yaygın olarak kutlanan bir bahar bayramıdır.

Günümüzde Yenigün’ü tanımayan yaşatmayan, uygulaması bulunmayan herhangi bir Türk devleti veya topluluğu yoktur.

Nevruz doğanın çiçek açışını, toprağın uyanışını, yeniden dirilişini, bolluğu, bereketi, canlıların kıpır kıpır oluşunu, baharın gelişini müjdeler.

Bu bayramda kadın-erkek, zengin-fakir, genç-yaşlı aynı kaptan yemek yer, aynı ateşten atlar, aynı sevinci paylaşır yani eşitlik ve paylaşmak Yenigün Bayramının temelini oluşturur.

Bugün çok geniş bir coğrafyada kutlanan Nevruz Anadolu’nun ve Türklerle alakalı coğrafyaların çeşitli yerlerinde Nevruz, Navruz, Mart dokuzu gibi adlarla da adlandırılır. Bunu değiştirmek için Türk Kültürü’nü, Türk Dili’ni en iyi seviye de temsil edip; yanlışları söküp atıp varlığımızın bir medeniyet ortaya koymayı zorunlu kıldığını göstermeliyiz.

Yenigün bağımsızlıklarına kavuşan Tük Cumhuriyetleri’nde resmi bir halk bayramı olarak kabul edilir.

İçeriği ve ifade ettiği simgesel anlatım hemen hemen aynıdır.

Ateş yakılması, ateşin üzerinden atlanması, ırmak, göl ve akarsuların kenarında törenler yapılması komşu ve akrabalara, büyüklere ziyarete gidilmesi, eğlenceler düzenlenmesi, yumurta boyamak, veya tokuşturmak, yeşil semeni hazırlanması rengarenk giysiler giyilmesi, mezarlık ziyaretleri ve ataların anılması, birkaç gün önce evlerin temizlenmesi, Yenigün sofraları kurulması, özel yemeklerin hazırlanması, Yenigün Bayram törenler çerçevesinde yarışmalar yapılması, halk oyunlarının oynanması gibi etkinlikler Türk dünyasının ortak uygulamalarıdır.

Yenigün Milli Bayramı’nın insan ruhu ile bedeni arasındaki temasın, hayvan ve bitkilerde de karşılık bulduğuna inanılan; güneşin, toprağın kısaca bütün enerjinin uyandığı zaman olarak gösterilen Mart 21’i ile başlayan süreç ta yılın sonuna denk gelecek olan yani artık herkesin adeta uykuya dalacağı sürecin başlangıcı olan Nar Tugan’a kadar ki sürecin ilk adımıdır.

Artık dinlenmiş, her mana da rahatlamış, kendisini gelecek zamanlar için bileğlemişliğin adı olan YENİGÜN MİLLİ TÜRK BAYRAMI KUT ALSIN

48 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

EN SON HABERLER

© 2017 Haber Marmara Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.