Hoşgeldiniz  

SEVGİ GÜNÜ KALPLERİ

Ali Girgin | 09 Şubat 2021 | Köşe Yazıları


Ali Girgin
aligirgin1975@hotmail.com

Çatalca Belediyesi Sevgi Günü’ne özel ilçenin birçok yerine kalp şeklinde fotoğraf dekorları hazırladı. Bu dekorlar 6 ayrı alanda konuşlandırıldı. Vatandaşlar sevdikleriyle sevgilerini göstererek bu dekorlar önünde resimler çektirmeye başladı.

Bu dekorlar bazı kesimler tarafından eleştirilse de pandemi döneminde zorluk yaşayan vatandaşlarımız için az da olsa bir moral kaynağı oldu. Gelecek yıllarda anı olarak saklanacak olan resimler bir tarihe tanıklık ederek sevginin gücünün bitmeyeceğinin belgesi olacak. Eleştiri konusu olması gerekmediğini düşünüyorum. Bazen böyle hizmetlerin de halkın gönlünde yer edeceği kanısındayım.

KİPTAŞL DOLDUKÇA TRAFİK SOS VERİYOR

2500 daire ile Çatalca’nın en yüksek nüfusuna sahip olacak KİPTAŞ Evleri dolmaya başladıkça ilçe içindeki ana caddelerde trafik sıkışıklıkları had safhaya vardı. Özellikle işe gidiş ve iş çıkış saatlerinde ilçe merkezine araçlarıyla uğramak isteyen vatandaşlar trafik çilesiyle karşılaşıyor. Mevcut Atatürk Caddesi bu trafik yoğunluğunu en fazla çeken cadde. Atatürk Caddesi’nin yol kaldırım çalışmaları yapılmasına, yol genişletilmesine rağmen KİPTAŞ’tan gelen yoğunluk nedeniyle cadde tamamen sıkışıyor. Alternatif yollarında yetersiz olması da buna eklenince trafikte vatandaşlar çile çekiyor. Çatalca Belediyesi’nden destek isteyen vatandaşlar, iş çıkış saatlerinde bu yoğunluğu azaltmak adına özellikle kör nokta olan Dörtyol mevkii, Ferhatpaşa İlk Okulu mevkii ve Hamamönü mevkiinde gerekli tedbirler almasını istiyor. İş çıkışı Atatürk Mahallesi üzerindeki iş yerlerinden alışveriş yapmak isteyen vatandaşların park yeri sorunundan dolayı gelişigüzel araçlarını park etmelerinden ötürü sıkışıklık yaşanıyor ve bu sıkışıklık uzun kuyrukların olmasına sebebiyet veriyor. Esnafların tek ricası ceplere uzun süre araç parkeden kişilerin araçlarını başka yerlere çekilmesinin sağlanmasıyla az da olsa bu trafik yoğunluğuna çare bulunulacağını ifade ediyorlar.

SÜRÜCÜ ADAYLARININ ALANLARI DÜZENLENMELİ

Çatalca’da sürücü adaylarının ehliyet alma öncesi Sürücü Kurslarının araçlarıyla deneme sürüşleri yaptıkları alan ne yazık ki çok iyi değil. Bu alandaki asfalt yolların çökmüş olması, yollarda çukurlar olması ehliyet alacak acemi şoförlere sıkıntı veriyor. Sürücü adaylarının Çatalca Belediyesi’nden tek istekleri denem sürüşü yaptıkları alandaki yolların düzenlemesi ve asfaltlanmasının sağlanması. Çok da büyük bir istek olmasa gerek.

DURAKLARA DEZENFEKTAN ÇALIŞMASI YAPILMASI ŞART

Her gün binlerce insanın bindiği halk otobüslerinin bekleme durakları ne yazık ki aylardır dezenfektan çalışması yapılmadığından dolayı pek temiz değil. Bu duraklarda binlerce insan bekliyor. Haliyle herkes bu duraklarda ister istemez bir yerlere dokunmak zorunda kalıyor. Geceleri, bir de köpeklerin sığınak alanı olan duraklarda temizlik yapılmaması nasıl bir sorunu ortaya çıkardığını gözler önüne seriyor. Çatalca Belediyesi bu duruma ivedi şekilde çözüm bulması gerekiyor. Hiç olmazsa işe gidiş ve çıkış saatlerinde dezenfektan çalışmaları yapılarak önlem alınabilir düşüncesindeyim. O kadar da zor olmasa gerek.

FİYATLAR DÜŞMÜYOR

Çarşı Pazar fiyatları ne yazık ki düşmüyor. Televizyon haber programlarında konuya el atıldığı, yüksek fiyatlara göz açtırılmayacağı, fahiş fiyatlarla mal satanlara cezalar yağdırıldığı ifade edilirken neredeyse her gün bir ürüne yüksek derecede zam geliyor. Geçen hafta 5 liraya alınan bir mal haftaya 6 liraya satışa sunuluyor. Ne kadar belediye ve diğer kurumlar denetim yaptıklarını söyleseler de neye göre fiyat tespiti yapıldığı ise merak konusu.

Kısacası özellikle zabıta ekipleri bu konuda hassas olmalı. Her daim denetimlerde bulunmalı. Pandemi dönemi müşteri azlığından dolayı kaliteyi düşürenlere karşı da duyarlı olunmalı. Halka ucuz maliyette hammadde ile yüksek fiyatta ürün satılması engellenmeli. Halkın bir nevi aldatılmasının önüne geçilmeli. SAYGILARIMLA…

151 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

EN SON HABERLER

© 2017 Haber Marmara Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.