Hoşgeldiniz  

SEÇİM ŞİMDİDEN DÜŞÜNÜLÜYOR MU?

Ali Girgin | 23 Şubat 2021 | Köşe Yazıları


Ali Girgin
aligirgin1975@hotmail.com

Son günlerde Çatalca’da gelecek yerel seçimler öncesi bazı çalışmaların olduğu ve bu çalışmalara bazı blokların destek verdiği tartışılıyor. Ortaya atılan iddia ise eski belediye başkanı Cem Kara’nın sağ kolu olan ve aday olmasaydı adaylığı kesin gözüyle bakılan Erhan Güzel’in Mesut Üner’in karşısında aday yapılma planları. Bu planlara Mesut Üner’in sıcak baktığı ve bazı kesimlerin kim kazanırsa biz kazanacağız söylemlerini söyledikleri iddiaları.

Bu iddiaların nereden başladığı veya kimler tarafından ortaya atıldığı bilinmez ancak Erhan Güzel’in Büyükşehir Belediyesi’nde Ekrem İmamoğlu tarafından önemli bir göreve getireceğinin iddialarının ardından bu konular ortaya çıktığı aşikâr. Ekrem İmamoğlu’nun Mesut Üner’e çok sıcak olması ve Erhan Güzel’i de göreve getireceğinin de ortaya atılması bazı ideolojik sorular sorulmasına neden olmuyor da değil.

Büyükşehir’de yakın zamanda işe başlayacağının iddiasının ardından Erhan Güzel’in ofisini Çatalca’dan Büyükçekmece’ye taşıması ve Hasan Akgün’e yakın bir yerde seyir etmesi de gözlerden kaçmayan bir konu. Hasan Akgün’ün her iki ismin Çatalca’da aday olması durumunda bölgeye hâkim olma sıkıntısı yaşamayacağının da iddia edilmesi başka bir ayrıntı.

Bir iddia var ki herkese ütopik gelebilir ancak subliminal mesaj açısından bakıldığında kayda değer bir iddia olduğu ortaya konulabilir. Mesut Üner’in Sevgi Günü adına ilçenin belirli bölgelerine koydurduğu kalplerde Güzel kelimesini kullanması, baş harfi küçük yazılması gerekirken büyük ve yazının bütününden ayrı yazılması ve hep Çatalca için güzel olacak ifadelerinin kullanılması bazı kesimler tarafından eleştiriliyor. Bilinçli olarak halkın bilinç altına “güzel soyadı mı yerleştirmeye çalışılıyor?” deniliyor. Haksız da değiller.

Ayrıca her iki ismin aday olması durumunda kimlerin sevineceği de ortadadır. Kimlerin bu iki isim üzerinden ilçe üzerinde düşündükleri hedeflerinin olduğu da ortadadır. Her iki isimden kim kazanırsa kazansın memnun olacağı iddia edilen Akgün ve İmamoğlu’nu da iddialara göre düşünür isek bu duruma gayrı ciddi bakmamak lazım demeden de edemiyorum.

Mesut Üner ve Erhan Güzel ikilisinin aralarının nasıl olduğunu veya birbirlerine rakip olurlarsa nasıl seçim havası olur, halkın karşısına bu iki isimle çıkıldığında halka alternatif olmaksızın mecburiyet mi getirilmeye çalışılmaktadır, bu iki ismin geçmişte bağlantıları olup olmadığı vb. sorularına ise bu iki ismin nasıl bir durumda birbirlerine baktıklarını, geçmişteki durumlarını ve birçok konuyu da ileri de yazacağım yazılarla sizlere anlatmaya çalışacağım.

LÜTFEN ÖNCE ARAŞTIRIN…

Belediyelerde özel günlerde yapılan, kültürel, dinsel, geleneksel vb bazı hizmetler bazen yapılan yeniliklerle o özel günlerin formatından dışarıya çıkmasına vesile olabiliyor.

Mesela geçmişte Çatalca Belediyesi’ne ait Atatürk Spor Kompleksi’nde bir dernek gece düzenlemişti. Bu gecede vur paylasın çal oynasın oynanmış, içkiler içilmişti. Bu geceye CHP’li birçok belediye başkanı, yardımcıları ve seçilmiş meclis üyeleri ve siyasi parti temsilcileri katılmıştı. Ancak seçilen gün yanlıştı. O gün Atatürk’ün cenaze namazının kılındığı gündü. Kısacası o geceyi düzenleyen dernek Atatürk’ün tüm hayatını bilmesine rağmen o günü atlamış, unutmuş veya unutmuşa olayı getirmişti. İşte bu büyük bir yanlıştı. Belediye başkanlarının hiçbir kültür müdürü veya sorumlu koordinatörü başkanlarını uyarmamıştı.

Asıl gelelim konumuza. Şimdi yapılan bir yanlış veya hata mı denir bilemiyorum ancak bu konu da araştırılmadan, bilgi sahibi olunmadan veya halka hizmet ederken şirin gözükeyim olarak mı düşünüldü bilinmez ama hemen konuyu size anlatayım.

Çatalca Belediyesi Regaib Kandili günü halk pazarında vatandaşlara lokma dağıttı. Belediye çalışanlarına da belediyede kandil simidi. Lokmanın maliyeti 50 kuruş, kandil simidinin tanesi 10 lira. Ben maddiyat konusuna girmeyeceğim. Devam edeyim isterseniz. Lokma ile birlikte belediye kandilde karanfil dağıttı vatandaşlara.

Ben 46 yaşında olmama rağmen Mevlid Kandilinde gül ve gül suyu dağıtımının dışında hiçbir kandilde karanfil dağıtıldığını görmedim. Hatta ve hatta yaptığım araştırmalarımda bin yıldan bu yana karanfil dağıtıldığı hakkında bir yazıda bulamadım. Hadisçilerden de böyle bir açıklamada göremedim.

Bunun üzerine karanfilin tarihçesini araştırmaya başladım. Karanfilin Antik dönem Roma’sında kullanıldığı, tanrılara adanan bir çiçek olduğu ve adına da “Tanrı Çiçeği” de denildiği, ölen bir kişiye saygı anlamını da taşıdığı, anneler adına Anneler Günü etkinliklerinde simge haline geldiğini öğrendim. Dinsel olarak da İsa’nın çarmıha götürülürken gözyaşı döken Meryem’i anımsatmak için kullanıldığı, Ortodokslarda da Paskalya kutlamaları öncesi Çiçek Bayramı’nda ayinlerde sıkça kullanılan bir çiçek olduğunu az çok öğrendim.

Çatalca Belediyesi Kültür Müdürlüğü karanfilin ne anlama geldiğini az çok öğrense veya öğrenmek istese bu yanlışın içine düşmeyeceklerdi diye düşünüyorum. Özellikle Müslümanların önemli günlerinden biri olan kandilde ve Regaib Kandili’nde bin yıllık bir gelenekte karanfil dağıtılmadığını, çiçek dağıtılmadığını da öğrenmiş olacaklardı. Bilgisizlik gerçekten en önemli bir müdürlükte. Bazen büyük yanlışların olmasına neden olabiliyor. Bu da pandemi dönemi tamamen kültürel faaliyetlerin olmadığı bir zamanda, çok yoğun çalışmalarından dolayı araştırmadan uzak kalmalarına yoruyorum. Ve bu konuda da kasıt olmadığına da adım gibi eminim.

Ancak şunu da ifade etmek isterim ki, hatalar zinciri yapan bir müdürlüğün yeni telafisi olmayacak hatalar yapmayacağının kim garantisini verebilir bana?

Kandillerde eğer böyle yenilikler yapılacaksa kandillerin anlamına göre yapılması gerekir diye düşünüyorum. Özellikle halk arasında kandillerde paylaşımlar yüksektir. Paylaşımlarda kültürel ve geleneksel olarak halk arasındaki paylaşımlar kandil simidi, yemek, lokma, pide, lahmacun, fakirlere maddi destek, çocuk giydirme vb. dir. Siz hiç kandilde birbirine misafir olarak gidenlerin ellerinde karanfil sunduklarını gördünüz mü? Veya evinde fazla yaptığı yemeği gariban bir eve götürürken yemekle birlikte karanfil verdiğini gördünüz mü? Görmediniz ve göremezsiniz de.

Onun içindir ki, bir milletin en önemli değerleri kültürü, geleneği ve görenekleridir. Bunlar binlerce yıldan bu yana nesilden nesile aktarılmıştır. Kısacası kültürümüzü unutmayalım. Unutturmayalım. Hatta ve hatta yeniliklerle de değiştirmeye teşebbüs etmeyelim. Bir milletin geleceği koruduğu kültürel mirası ile sonsuza kadar devam eder. SAYGILARIMLA…

266 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

EN SON HABERLER

© 2017 Haber Marmara Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Reklamı Gizle